Půjčka na rekonstrukci: Bydlete tak, jak jste vždy chtěli

Zlepšete kvalitu svého bydlení. V našem srovnání půjček na rekonstrukci najdete tu nejlepší nabídku do 2 minut.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání půjček na rekonstrukci rychle a přehledně

  • Jen párkrát
    kliknete myší

  • Stačí v kalkulačce úvěrů vyplnit výši úvěru a délku splatnosti. My vám za pár vteřin vypočítáme přibližnou měsíční splátku a úrok u půjček, které splňují vaše požadavky.

  • S výběrem půjčky rádi pomůžeme

  • Není půjčka jako půjčka. Naši specialisté vám ale rádi pomohou se v nabídkách zorientovat, odpoví na vaše otázky a vysvětlí vše potřebné.

  • S online vyřízením 
    rádi pomůžeme 

  • Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu nebo si produkt můžete sjednat sami online.

Co je půjčka na rekonstrukci

Potřebuje vaše bydlení opravy nebo si zaslouží modernizaci? Půjčka na rekonstrukci vám poskytne finance, abyste mohli úpravy zrealizovat i bez našetřených statisíců. Má to ale háček – peníze jsou ve většině případů určené přímo na rekonstrukci a nemůžete je použít na nic jiného. Jejich účelné využití je obvykle nutné doložit fakturami nebo jiným způsobem.

Jaké půjčky rekonstrukci domu nebo bytu existují?

U banky si můžete vybrat hned z několika typů úvěrů:

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéky mívají ze všech druhů půjček ten nejvýhodnější úvěr. Není to ale zadarmo – musíte dát do zástavy nemovitost, která svojí hodnotou převýší samotnou půjčku. Banka totiž musí dodržovat tzv. LTV, což je poměr mezi výši půjčky a hodnotou zastavené nemovitosti. LTV může aktuálně dosahovat maximálně 80 % (u žadatelů mladších 36 let 90 %). 

U rekonstrukce se zpravidla počítá s tzv. cenou budoucí, tedy očekávanou hodnotou, kterou bude mít nemovitost po úpravách. V takovém případě ale nedostanete všechny peníze hned, ale budete je čerpat postupně s pokračující rekonstrukcí, aby byla půjčka stále dostatečně zajištěna. Před sjednáním hypotéky musíte bance předložit očekávaný rozpočet a (pokud je nutné) také stavební povolení. Účel využití peněz poté dokládáte fakturami. 

Při uzavírání půjčky bývá vyžadováno pojištění nemovitosti a také souhlas s tzv. vinkulací – v případě totální škody na nemovitosti je pojistné plnění nejdříve vyplaceno bance a až to, co zbyde, dostane majitel. Jako žadatel musíte také mít bankou požadovanou bonitu a dostatečné příjmy.

Půjčka na rekonstrukci ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je určený na stavbu nebo rekonstrukci. Mívá výhodnější úrok než běžný spotřebitelský úvěr, i tady ale musíte splnit několik podmínek. Tento druh půjčky na rekonstrukci sice nevyžaduje zástavu nemovitosti, k jeho získání však potřebujete mít aspoň 2 roky uzavřené stavební spoření a na něm naspořeno minimálně 40 % částky, kterou si chcete půjčit. 

Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je známý také jako meziúvěr. Banky vám ho nabídnou pouze ke sjednanému stavebku, a to v případě, že nesplňujete některou z podmínek pro získání úvěru ze stavebního spoření. Požádat o něj můžete hned po podpisu smlouvy o stavebním spoření a získáte jej většinou bez potíží hned po ověření vaší bonity a účelu půjčky. 

U překlenovacího úvěru musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou a také s tím, že budete splácet pouze úroky, a ne dluh samotný. Jakmile splníte všechny podmínky, překlenovací úvěr zpravidla automaticky přejde v klasickou půjčku ze stavebního spoření, kde už platíte úrok i splátku dohromady. Pokud byste chtěli překlenovací úvěr splatit předčasně, některé banky s tím můžou mít problém. Vždycky si proto důkladně pročtěte smluvní podmínky, ať víte, na čem jste. 

Spotřebitelský úvěr na rekonstrukci

Spotřebitelská půjčka určená na rekonstrukci je flexibilnější než hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření, a navíc nevyžaduje žádnou zástavu. Má však jasně daný účel, který obvykle musíte bance doložit. Na druhou stranu ale zpravidla získáte výhodnější úrok než u neúčelového úvěru. 

Neúčelový spotřebitelský úvěr

K financování rekonstrukce vám může posloužit i běžný spotřebitelský úvěr. Zpravidla bývá bezúčelový, takže není třeba bance dokládat, na co jste peníze použili. Na spotřebitelský úvěr vám ale banka nepůjčí tak vysoké částky jako u předchozích možností a musíte počítat i s několika dalšími nevýhodami: 

  • vyšší úrok a vysoká roční procentní sazba nákladů (tzv. RPSN), 

  • různé poplatky, např. za uzavření smlouvy, 

  • nutnost účtu v konkrétní bance.

Půjčka na rekonstrukci pro mladé

Jedná se o půjčku od státu, která je určena mladým rodinám. Žádost mohou podat lidé do 40 let, kteří žijí v manželství, registrovaném partnerství nebo pečují o malé dítě. Státní půjčka pro mladé nabízí velmi výhodný úrok, který se ještě snižuje s každým dítětem do 15 let ve vaší péči. Splatnost úvěru na rekonstrukci je maximálně 10 let, a pokud byste chtěli bydlení kupovat, maximální doba splácení bude 30 let. 

Omezené jsou i částky, které vám stát půjčí: 

  • Na rekonstrukci bytu či domu to bude maximálně 750 tisíc korun. 

  • Na koupi bytu nebo družstevního podílu můžete získat nejvíce 3 miliony korun. 

  • Na stavbu nebo koupi domu to může být maximálně 3,5 milionu korun. 

U všech možností platí, že musíte mít našetřeno minimálně 10 % ceny. Až do částky 750 tisíc korun není potřeba ničím ručit, u vyšších částek potom ručíte danou nemovitostí. 

POZOR: Stát má na tyto půjčky omezený rozpočet, proto se může stát, že na vás už nezbyde. V takovém případě můžete buď počkat do dalšího roku, nebo si vybrat tu nejvýhodnější z bankovních půjček. 

Půjčka na rekonstrukci bez zajištění

Nemáte možnost ručit nemovitostí? Pak zvolte půjčku na rekonstrukci bez zajištění. Vyjde to sice dráž (vyšší úrok i RPSN) a maximální částka bývá omezená, ale v některých případech je to i tak nejlepší řešení. Můžete vybírat z úvěrů ze stavebního spoření, překlenovacích nebo účelových úvěrů, případně zvolte klasický spotřebitelský úvěr. Pokud vám ještě nebylo 40 a máte manžela (manželku), registrovaného partnera (partnerku) nebo pečujete o dítě do 15 let, bez zajištění vám půjčí i stát.

Jak vybrat tu nejvýhodnější půjčku na rekonstrukci?

Zaměřte se na to, co je pro vás důležité. Nejdříve si odpovězte na otázky, kolik si potřebujete půjčit a jestli máte čím ručit. Vyselektujte si vyhovující nabídky a z nich pak vybírejte. Hlavními parametry výběru by určitě měly být úrok a RPSN (u obojího platí, že čím nižší, tím lepší), doba splatnosti a výše splátky. Podívejte se ale i na další podmínky, například na povinnost dokládat účel úvěru. 

Půjčka na rekonstrukci – kalkulačka

Abyste nemuseli procházet všechny nabídky ručně, máme pro vás online srovnávač půjček. Automaticky porovná všechny aktuální nabídky úvěrů a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější. Stačí pár kliknutí a hned víte, kterou variantu zvolit. 

Dokládá se u půjček na rekonstrukci, na co byly peníze využity?

Ano. Půjčka na rekonstrukci patří mezi účelové úvěry. To znamená, že je třeba poskytovateli půjčky zpětně doložit, na co jste peníze využili. Výměnou za náročnější papírování ale dostanete výhodnější úrok, než jaký mívají neúčelové půjčky, které můžete využít na cokoliv.

Je možné si půjčit, i když už rekonstrukce proběhla?

Většinou to není problém. Úvěr na rekonstrukci si často můžete vzít i na úpravy, které nejsou více než 12 měsíců staré. Musíte k nim ale mít veškerou potřebnou dokumentaci.

Je lepší úvěr na rekonstrukci, půjčka na cokoliv nebo hypotéka?

Záleží na tom, co od půjčky očekáváte.

  • • V případě hypotéky je vždy potřeba ručit nemovitostí. Vyřizování je navíc složité a zabere poměrně dost času. Co se týče úroků, bývá ale hypotéka nejlevnější.
  • • Pokud si vezmete neúčelovou půjčku, dostanete pravděpodobně mnohem vyšší úrok. Peníze ale můžete využít na cokoliv a nikomu do toho nic není. Úvěr si navíc sjednáte rychle a bez náročného papírování.
  • Účelová půjčka na rekonstrukci představuje takovou zlatou střední cesta. Většinou nemusíte ručit nemovitostí. Úrok je tak obvykle vyšší než u hypotéky, je ale nižší než u půjčky na cokoliv. Také musíte poskytovateli úvěru doložit, na co jste vypůjčené peníze využili, papírování je ale pořád mnohem snazší než u hypotéky.

Váháte, jak nejlépe financovat své bydlení? Vyplňte kalkulačku úvěrů na bydlení. Obratem se vám ozve náš specialista, který s vámi projde všechny možnosti a pomůže vám najít tu nejvýhodnější. Správnou volbou úvěru totiž můžete ušetřit i desetitisíce.

Jak funguje úvěr ze stavebního spoření?

Rekonstrukci můžete financovat i úvěrem ze stavebního spoření. O úvěr ale můžete zažádat pouze v případě, že splňujete 3 podmínky:

  • • Už na stavební spoření spoříte alespoň 2 roky.
  • • Naspořili jste 35 % až 50 % z cílové částky.
  • • Máte dostatečně vysoké hodnoticí číslo.

Pokud tyto podmínky nesplňujete, ale chcete peníze získat hned, můžete spořitelnu požádat o překlenovací úvěr.

Srovnání jsme pro vás naposled aktualizovali 12. 01. 2024.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Reprezentativní příklad nejčastěji poskytovaného úvěru

Úvěr ve výši 300 000 Kč se splatností 84 měsíců a pevnou úrokovou sazbou 7,99 % ročně má měsíční splátku 4 718 Kč. Jednorázový poplatek za vyřízení úvěru on-line činí 0 Kč, měsíční poplatek za správu úvěru je 0 Kč, RPSN je 8,4 % a celková částka splatná spotřebitelem 395 755 Kč. Díky řádnému splácení bude u tohoto úvěru počet odpuštěných splátek 10, doba splácení 74 měsíců, úroková sazba 4,99 % ročně, RPSN 5,2 % a celková částka splatná spotřebitelem 349 132 Kč. Bližší podmínky odměny ve formě prominutí splátek najdete v úvěrové smlouvě. Úrokovou sazbu úvěrů nastavujeme každému klientovi individuálně. Její výše ale nikdy nepřekročí 24,99 %. Poskytovatel Česká spořitelna, a.s..

Ostatní často hledají

Srovnání spořicích účtů Jak funguje stavební spoření Kalkulačka stavebního spoření Jak změnit bankovní účet Na co si dát pozor při výběru půjčky Půjčka od České spořitelny Půjčka od Zonky Půjčka od ČSOB Konsolidace půjček Kalkulačka půjček Srovnání hypoték