Předhypoteční úvěr

Co je předhypoteční úvěr?

Předhypoteční úvěr je krátkodobý překlenovací úvěr, který slouží pro případy, kdy není možné ručit kupovanou nemovitostí, neboť nemůže být v danou chvíli převedena do osobního vlastnictví. Předhypoteční úvěr se používá například k financování koupě družstevního bytu nebo ke koupi parcely od obce či města. Dále slouží k vykoupení obecního bytu do osobního vlastnictví nebo k financování developerského projektu, kdy klient kupuje byt či dům, který v době sjednávání úvěru ještě fyzicky nestojí.

Předhypoteční úvěr je zajištěn pouze příjmy žadatele. Ti mohou být až čtyři. Úvěr bývá sjednán obvykle na dobu 12 měsíců, do kdy musí být nemovitost převedena do osobního vlastnictví aspoň jednoho z žadatelů. Předhypoteční úvěr je možné splatit pouze hypotečním úvěrem, který se sjednává zároveň. Jakmile se zkolaudovaná nemovitost zapíše do katastru nemovitostí, přidá se k ní zástavní právo na ručení nemovitostí, ve prospěch poskytovatele hypotečního úvěru. Předhypoteční úvěr tímto krokem zaniká a na jeho místo nastupuje úvěr hypoteční.

Předhypoteční úvěr je splácen pouze v části úroků. Jistina (zůstatek dluhu) zůstává po celou dobu stejná a začíná se splácet až úvěrem hypotečním. Tím se celá půjčka na bydlení prodražuje. Věřitelé toho ale využívají, jako cíleného tlaku na dlužníka, aby si zajistil převod nemovitosti do osobního vlastnictví co nejdříve, a jim tak odpadlo riziko, kdy mají úvěr zajištěný pouze příjmy žadatelů.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají