Jak získat nejvýhodnější hypotéku? Podívejte se na 7 tipů

 

Chcete se nastěhovat do vlastního bydlení, a proto zkoumáte nabídky hypotečních úvěrů na trhu? Poradíme vám, na co zaměřit při výběru nejvýhodnější hypotéky i co musíte udělat, abyste ji získali. Vyzkoušejte 7 našich tipů a zjistěte, kolik lidé průměrně zaplatí u měsíční splátky hypotéky.

nejvýhodnější hypotékaKdy si splníte i vy sen o vlastním bydlení? 

Hypotéka představuje jednu z nejlepších investic, kterou člověk může udělat, protože ceny nemovitostí na hodnotě neztrácejí na rozdíl od akcií nebo jiných produktů. Navíc riziko je u této investice minimální. Dobře si vybrat hypotéku, ale nemusí být tak lehké, jak se na první pohled zdá. Podívejte se, jak se sjednávají nejlevnější hypotéky.

7 tipů pro nejvýhodnější hypotéku

1. Hledejte produkty s možností mimořádných splátek

Flexibilita hypotéky je důležitá, protože si hypoteční úvěr sjednáváte na mnoho let dopředu, a nikdy nevíte, co se může přihodit. Proto si vybírejte produkty, které vám bez drahých pokut umožní splatit část úvěru i předčasně (tedy mimo konec fixačního období), ale také ty které dovolují případný odklad splátek, změnu doby splatnosti i snížení výše měsíční splátky.

2. Pokud jste mladí, najděte si vhodného spolužadatele

Při žádosti o hypoteční úvěr budou banky posuzovat váš příjem i další kritéria, která dají dohromady vaši bonitu. Čím více bonitní (jinak řečeno méně rizikový) klient pro banku budete, tím spíše dostane nižší úrokovou sazbu u hypotéky. Pokud jste například nedávno nastoupili do svého prvního zaměstnání, asi nebudete pobírat zrovna vysoký plat. Proto vás bude také banka vnímat jako méně bonitního zákazníka.

K výhodnější hypotéce se ale můžete dostat, když žádost o úvěr spolu s vámi podá někdo s vyššími příjmy. Nejvíce mladých lidí se obrací na své rodiče jako na spolužadatele hypotečních úvěrů.

3. Před žádostí o hypotéku si zrušte kreditní kartu i kontokorent

Některé banky se na vás budou dívat skrz prsty, když požádáte o hypotéku s kreditkou nebo kontokorentem na krku. Oba produkty jsou vlastně úvěrem, a proto potenciálně snižují disponibilní příjem žadatele. Zjistěte si proto, které banky považují vlastnictví kreditní karty nebo kontokorentu za černý puntík u zájemců o hypotéku. Pokud si takovou banku zvolíte, můžete během vaší žádosti kreditku i kontokorent zrušit, abyste dostáhli na lepší podmínky hypotéky. Po schválení úvěru můžete kreditku zase obnovit a již udělenou hypotéku to nijak neovlivní.

Které banky nepovažují kreditku nebo kontokorent za "cejch finanční nestability" žadatele o hypotéku? Odpovědné používání kreditky nebo kontokorentu nezahrnují do výpočtu disponibilního příjmu žadatele o hypotéku třeba u ČSOB, Hypoteční banky, Ery, Raiffeisenbank nebo Wüstenrot hypoteční banky.

4. Dejte přednost produktům, které umožňují převod nemovitosti

Od roku 2014 se u hypotečních úvěrů může objevit tzv. zákaz zatížení nebo zcizení nemovitosti. V praxi to znamená, že vlastník hypotéky musí banku žádat o souhlas s případným prodejem nemovitosti nebo také s jejím refinancováním. Pokud chcete mít volnější ruce při nakládání s hypotékou, vybírejte si úvěr bez tohoto zákazu.

5. Sjednejte si hypotéku u bank, které se vyznají na trhu

Banky, které se nepohybují na hypotečním trhu zrovna dlouho, vám mohou sice nabídnout nízkou úrokovou sazbu, ale jejich služby nemusí být na nejlepší úrovni. Také se vyplatí hledat odborníky na trhu, kteří se specializují právě na hypoteční úvěry.

6. Když vám končí fixace, sledujte úrokové sazby u konkurence

Refinancování hypotéky není žádné sprosté slovo ani reklamní trik, jak z lidí vytáhnout více peněz. Pokud vám končí doba fixace, můžete svobodně bez sankcí přejít k jiné bance, která vám nabídne výhodnější podmínky nebo nižší úrokovou sazbu. Proč se refinancování hypoték navzdory své výhodnosti v poslední době méně využívá? Když se totiž své aktuální bance zmíníte, že byste od ní chtěli odejít, často snaživý bankéř přijde ještě s lepší nabídkou, než jste našli u konkurence, jen aby banka neztratila cenného zákazníka.

7. Nepropásněte časově omezené nabídky

Na podzim i zimu připravuje mnoho bank různé časově omezené akce, kdy lze získat výhodnější podmínky než obvykle. Například Hypoteční banka nabízí hypoteční úvěry s atraktivní úrokovou sazbu od 1,99 % ročně.

Stále máte obavy, jestli si vyberete tu správnou hypotéku na míru právě pro vás? Zkuste se obrátit na specialisty z Hypoteční banky, kteří se na českém hypotečním trhu pohybují už dlouho a dokáží klientovi poradit i v těch nejkomplikovanějších situacích.

Sjednejte si hypotéku u renomované banky  U Hypoteční banky

Vše co jste chtěli vědět o hypotékách, ale báli jste se zeptat

Víte, jak zatíží hypoteční úvěr průměrnou českou rodinu? Nebo kolik si lidé nejčastěji půjčují? Už nemusíte hádat. Podívejte se na zajímavá čísla.

Zajímavosti z hypotečního trhu
  • Průměrná výše hypotéky: 1 841 182 
  • Měsíční splátka u hypotéka s výši 1 mil. na 20 let: 5 109 Kč
  • Měsíční splátka u hypotéka s výši 1 mil. na 15 let: 6 484 Kč
  • Průměrná úroková míra: 2,11 % ročně
Zdroj: Fincentrum Hypoindex (údaje za srpen 2015)
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 17