6/30/2021, Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jaké jsou další výdaje a poplatky za hypotéku?

Zadarmo ani kuře nehrabe. S jakými výdaji musíte počítat při žádosti o hypotéku?

 Hledáte hypotéku a nevíte, kde začít?

Poplatek za posouzení žádosti o hypotéku

Vyhodnotit žádost o hypoteční úvěr není žádná sranda, proto posouzení, jestli si můžete hypotéku dovolit, často něco stojí.

Například Komerční bance za vyhodnocení žádosti zaplatíte 2 900 Kč. 

Poplatek za odhad ceny nemovitosti

Banka si sama chce nemovitost omrknout. Aby neinvestovala miliony do bezcenné chatrče, nechá vlastního odhadce nemovitost ocenit. Tento výjezd do terénu také není zadarmo.

Česká spořitelna si třeba za ocenění bytu od vás vyžádá 4 400 Kč, za odhad rodinného domu už dokonce 5 400 Kč. 

Poplatek za čerpání hypotéky

Některé banky si tento poplatek vůbec neúčtují, většina vám nabídne první čerpání zdarma a poplatek bude požadovat až u několikátého čerpání.

U Raiffeisenbank například zaplatíte 1 900 Kč za první čerpání, každé další už vás vyjde na 800 Kč. Equa bank má naopak první čtyři čerpání zdarma. 

Poplatek za výpis z katastru

Výpis z katastru je nutný u každé hypotéky, jeho cena se pohybuje od 100 Kč výše.

Nejnižší poplatky spojené s hypotékou

Poplatek za rezervaci peněz

Ani pro banku nejsou peníze na vaši hypotéku zrovna malý obnos. Proto si účtuje poplatek za jejich rezervaci. Pokud se tedy rozhodnete čerpat půjčku postupně třeba po dobu jednoho roku, očekávejte, že pár drobáků ztratíte na úrocích za rezervaci. 

Česká spořitelna si například účtuje za rezervaci 0,5 % ročně z prozatím nevyčerpané částky. 

Poplatek za advokátní či notářskou úschovu peněz

S koupí domu, bytu nebo pozemku to není jako s rohlíky v supermarketu, kde stačí podat prodavači u kasy peníze a on vás nechá si rohlíky odnést domů. Nemovitost vám totiž do vlastnictví nepřipadne v momentě, kdy podepíšete s prodávajícím smlouvu, ale až když se objeví vaše jméno v katastru nemovitostí. Jelikož se tedy nejedná o situaci „z ruky do ruky“, přichází na řadu třetí strana.

Advokátní společnost, úschovna nebo banka u sebe finance uchovává do momentu, kdy bude nemovitost skutečně přepsána v katastru na vaše jméno. Pak teprve peníze vyplatí prodejci. Za veškerou administrativu si něco připlatíte, obvykle jde o pár tisíc korun. Budete mít ale jistotu, že prodávající neshrábne peníze a nenechá si domek pro sebe. 

„Advokátní úschovny jsou většinou levnější než ty notářské. Pokud necháváte větší obnos v úschově u advokáta, zeptejte se na výnos z peněz.“- Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

 

Poplatek za právníka, který překontroluje smlouvy

Pokud kupujete nemovitost, nechte si veškeré dokumenty překontrolovat zkušeným právníkem. U tohoto poplatku záleží na marži advokáta a rozsahu jeho práce. Není ovšem důvod šetřit. Dobrý právník vám vše vysvětlí a vy budete mít jistotu, že na vás ve smlouvách nečíhají žádné skryté záludnosti a pasti.

Online srovnání hypotéky snadno a rychle

Pojištění nemovitosti

Banky vždy vyžadují pojištění nemovitosti proti živelným a jiným rizikům. Při uzavírání hypoteční smlouvy si proto ve smlouvě všimnete výrazu „vinkulace pojistného plnění“. Jedná se o opatření, kdy, v případě požáru nebo jiné katastrofy, kdy nemovitost lehne popelem, bude pojistka vyplacena bance. Ta se s vámi následně dohodne, jak s financemi naloží. Buď je možné peníze investovat do rekonstrukce, nebo nimi banka splatí hypotéku. 

Základní pojištění si budete muset sjednat k jakékoliv hypotéce. Můžete se ale samozřejmě rozhodnout, jestli nechcete i další připojištění, které bude pokrývat i případnou invazi mimozemšťanů. 

Pojištění neschopnosti splácet

Hypotéka je běh na dlouhou trať. Pokud se zavazujete k úvěru na několik desítek let, je bohužel vysoká pravděpodobnost, že se dostanete do situace, kdy nebudete schopni splácet. Ať už z důvodu nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání. To si uvědomují i banky a k hypotečním úvěrům vždy doporučují sjednat si pojištění neschopnosti splácet. Jak už to s pojištěním bývá, ti, kterým skutečně něco hrozí, si připlatí nejvíc. 

Provize, rezervační poplatek realitní kanceláře

Pokud nakupujete nemovitost u realitní kanceláře, dávejte si pozor na výši provize či poplatku za rezervaci nemovitosti.

Dnes již není standardní platit za vedení úvěrového účtu k hypotéce.

Která hypotéka je pro vás nejvýhodnější?

Daně

Je nutné platit daň z nemovitosti, kterou ovlivňuje velikost bydlení a počet obyvatel ve vašem městě. 

Poplatek za papírový výpis k hypotéce

Elektronicky zdarma. Za papír si připlatíte. 

Poplatek za mimořádnou splátku

Každý rok můžete zaplatit až 25 % z částky, kterou ještě zbývá splatit. Další mimořádné splátky jsou však často zpoplatněny. Částku si ale banka nesmí nastavit, jak se jí zrovna zamane – maximálně si smí říct o 1 % z předčasně splacené části úvěru, nejvýše však o 50 000 korun.

Existují samozřejmě další poplatky za různé doplňkové služby. Patří mezi ně například expresní čerpání, změna smlouvy atd.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.