RPSN

Tento pojem patří do kategorie: Půjčky, Finance

Zobrazeno: 6112x owl small
 

 

Pod zkratkou RPSN se skrývá tzv. roční procentní sazba nákladů. Jde o nejdůležitější údaj, který je dobré před sjednáním jakéhokoliv úvěru zjišťovat. RPSN totiž umožnuje velmi přesně zhodnotit výhodnost či nevýhodnost konkrétního úvěru.

U většiny spotřebitelských úvěrů je ze zákona povinnost tento údaj uvádět. Povinnost uvádět RPSN se týká i subjektů inzerujících úvěry, které této povinnosti podléhají. U jiných typů úvěrů však tato povinnost ze zákona dána není. Například v případě hypotečních úvěrů. To však neznamená, že by dobří poskytovatele úvěrů svým klientům RPSN tajili.

Výpočet RPSN není úplně jednoduchý a často nepomohou ani odpovídající znalosti matematiky. Při vypočítávání RPSN se totiž nejčastěji využívá tzv. metoda půlení intervalu, která je v tomto případě možná jen s pomocí počítače. K dispozici je však i řada online nástrojů. Pro výpočet RPSN je třeba znát nejen výši úvěru a dobu splácení, ale také frekvenci splácení a výši jednotlivých splátek.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/pujcky.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.