RPSN

Co je RPSN

RPSN je zkratka, pod kterou se skrývá tzv. roční procentní sazba nákladů. Jde o nejdůležitější údaj, který je dobré před sjednáním jakéhokoliv úvěru zjišťovat. RPSN totiž umožnuje velmi přesně zhodnotit výhodnost či nevýhodnost konkrétního úvěru.

U většiny spotřebitelských úvěrů je ze zákona povinnost tento údaj uvádět. Povinnost uvádět RPSN se týká i subjektů inzerujících úvěry, které této povinnosti podléhají. U jiných typů úvěrů však tato povinnost ze zákona dána není. Například v případě hypotečních úvěrů. To však neznamená, že by dobří poskytovatele úvěrů svým klientům RPSN tajili.

Výpočet RPSN

Výpočet RPSN není úplně jednoduchý a často nepomohou ani odpovídající znalosti matematiky. Při vypočítávání RPSN se totiž nejčastěji využívá tzv. metoda půlení intervalu, která je v tomto případě možná jen s pomocí počítače. K dispozici je však i řada online nástrojů. Pro výpočet RPSN je třeba znát nejen výši úvěru a dobu splácení, ale také frekvenci splácení a výši jednotlivých splátek.

Poplatky pro výpočet RPSN

  • poplatky vážící se k uzavření smlouvy (např. administrativní poplatky)
  • poplatky vážící se k posouzení žádosti o úvěr
  • poplatky za převod peněžních prostředků a poplatky za vedení úvěrového účtu
  • platby za pojištění nebo záruku, pokud se jedná o pojištění nebo záruku, která má věřiteli zajistit splacení úvěru v případě smrti spotřebitele, jeho invalidity, pracovní neschopnosti nebo nezaměstnanosti
  • a další

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají