Hypotéka na rekonstrukci domu a bytu

 

Potřebuje váš zchátralý dům či byt nový kabát? Jenže kde sehnat peníze. Finance vám poskytne banka formou hypotéky. Jak se liší hypotéka na rekonstrukci od klasické?

rekonstrukce bytu 

Hypotéka se standardně sjednává za účelem koupení, výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti. Ačkoli se jedná stále o jeden úvěrový produkt, podmínky pro čerpání jsou u každého konkrétního účelu rozdílné. V čem je hypotéka na rekonstrukci specifická? Protože se jedná o účelovou půjčku, musíte dokládat, za co jste peníze utratili. Máte však možnost si v rámci hypotéky sjednat neúčelovou část.

Kolik budete platit?

Důležitý parametr hypotéky představuje její výše. Obvykle banky poskytují úvěry do 70 % či 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Výjimkou nejsou ani nabídky, které slibují finance až na celou zástavu. Kolik budete měsíčně splácet, se dozvíte z hypoteční kalkulačky. Výše se odvíjí od doby splatnosti, délky fixace a výše úvěru.

Vyberte si nejvýhodnější hypotéku  onlineVybrat hypotéku

Čerpání peněz

Čerpání peněz probíhá dvěma způsoby. První varianta počítá s tím, že obdržíte peníze jednorázově. V případě druhé možnosti čerpáte finance na rekonstrukci postupně a hradíte z nich faktury. Banky si samozřejmě hlídají, kam peníze míří. Jestli máte rádi určitou volnost, využijte hypotéku bez dokládání faktur. Banka si pouze hlídá, zda rekonstrukce skutečně probíhá a po dokončení si vyžádá kolaudační souhlas. Tuto variantu oceníte obzvláště tehdy, pokud provádí rekonstrukci několik rozdílných zhotovitelů.

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Překročení rozpočtu

Trápí vás otázka, co se stane, když firma, která rekonstrukci provádí, překročí rozpočet? Stačí požádat o hypotéku, která převyšuje odhad stavebních prací. Tímto krokem si vytvoříte dostatečnou finanční rezervu. Pokud k nárůstu nákladů nedojde, oznámíte bance nedočerpání úvěru. Splácet pak budete pouze skutečně utracené peníze.

Kde hledat výhodnou hypotéku

Hypotéku na rekonstrukci nabízí prakticky všechny banky. Jedním z důležitých aspektů při rozhodování je úroková sazba. Dobrou zprávou je, že úrokové sazby hypoték patří v současné době mezi ty vůbec nejnižší. Což znamená, že je optimální čas na uzavření smlouvy, jelikož hypotéku přeplatíte o naprosté minimum oproti minulosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1