Úrokové sazby hypoték se stále drží minima

 

Průměrná úroková míra hypoték si od prosince udržuje svou historicky nízkou hranici a zájem o hypotéky je rekordní. Objem poskytnutých hypoték za měsíc březen dosáhl 12 miliard korun a tím se oproti minulým měsícům ještě zvýšil zhruba o 40 procent. Průměrná úroková sazba v měsíci březnu byla 3,17%.

Předpokládá se, že úrok bude stále klesat a to hlavně díky mimořádným akcím, se kterými banky momentálně přicházejí. Jedná se zejména o bonusy, slevy nebo akce typu - vedení hypotečního účtu zdarma.Co se týče druhu bydlení, do kterého zájemci o hypotéku investovali, v Praze a větších městech to byly především starší byty 1+1 až 2+1 o rozloze do 60 m2, v menších městech převládaly starší rodinné domky do velikosti 135 m2. V Praze je obecně díky akčním nabídkám developerů zájem především o byty v novostavbách o velikosti do 60m2. 

 

"S příchodem jara přišlo i oživení na hypotečním trhu. Vysoký březnový objem sjednaných úvěrů byl doprovázen pohybem sazeb, které dorovnaly svá minima z konce loňského roku a naznačily, že i letos se můžeme brzy dočkat nového dna sazeb především díky jarním slevovým akcím," komentuje situaci hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

 

Refinancování hypotéky

Pokud již hypotéku máte, ale nejste spokojeni s výší úroku, máte možnost svou hypotéku refinancovat. Zde najdete několik tipů, jak nejlépe postupovat:

  • Dva až tři měsíce před skončením fixace požádejte svou banku o návrh nové úrokové sazby.
  • Smlouvejte se svou bankou, předložte konkurenční nabídky.
  • Zaměřte se i na ostatní poplatky, nejen úrokovou míru (vedení účtu, zřízení hypotéky,..).
  • Nejdéle 14 dní před koncem fixace se rozhodněte, zda u své banky zůstanete nebo odejdete ke konkurenci.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2