Hypotéka na garáž

Chcete vyřešit jednou pro vždy parkování svého vozu? Nebo uvažujete o koupi garáže jako investici? Poradíme vám, jak si zajistit financování a jakou můžete využít hypotéku na garáž. Nabídky na hypotéky si můžete sami porovnat v naší hypoteční kalkulačce.

Srovnejte si americké hypotéky online

miinus2,5K.svg

Ušetříte 2 500 Kč za vklad do katastru


Stačí splnit podmínky a my vám zpětně proplatíme až 2 500 Kč (buď formou poplatku za katastr nemovitostí, nebo jako příspěvek na pojištění nemovitosti či domácnosti). 
Konzultace po telefonu.svg

K ruce jsou vám specialisté


Rádi vám odpoví na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru hypotéky po její sjednání.
Sjednání online.svg

S online vyřízením rádi pomůžeme


Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu nebo si produkt můžete sjednat sami online.

Je možné si vzít na garáž klasickou hypotéku?

Bohužel, koupi samostatné garáže nemůžete financovat pomocí klasické hypotéky. Hypotéka je účelová půjčka a je určená pouze na nákup nemovitosti určené k bydlení, pozemku určeného k výstavbě nebo rekonstrukci, ale nelze si ji vzít na koupi nebytových prostor, kam se samostatná garáž řadí.

Hypotéku můžete na garáž použít, pouze pokud je nedílnou součástí domu, který stavíte nebo kupujete.

Jakým způsobem můžete financovat garáž?

Přesto není nemožné získat úvěr na garáž, jen je potřeba využít jiné dostupné produkty. Na koupi garáže můžete použít americkou hypotéku nebo neúčelovou půjčku. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Americká hypotéka je specifický typ hypotéky, kterou můžete využít na cokoliv. Nemusíte dokládat, na co jste peníze použili, ale stejně jako u klasické hypotéky musíte za půjčku ručit nemovitostí. 
  • Neúčelová spotřební půjčka je také určena k nákupu čehokoliv, ale není nutné ručit nemovitostí. Musíte však počítat s vyšší úrokovou sazbou než u americké hypotéky a kratší dobou splatnosti

V případě, že vám běžný bankovní úvěr nevyhovuje, můžete si vzít na garáž i nebankovní půjčku. Je však potřeba pečlivě vybírat poskytovatele a zjistit si všechny podmínky.

Podle lokality se vám bude hodit na garáž půjčka do 300 000 Kč, půjčka do 500 000 Kč, případně půjčka do milionu Kč.

hypotéka na garáž

Jak získat americkou hypotéku na garáž?

Americká hypotéka má podobná pravidla jako hypotéka určená na bydlení. Rozdíl je jen v tom, že nemusíte bance nijak dokládat, na co peníze použijete

V každém případě bude banka posuzovat vaši bonitu, tedy zda jste schopni úvěr splácet. Budete muset doložit svoje příjmy a banka si prověří vaše výdaje (jiné půjčky a kreditní karty) a v registru dlužníků zkontroluje vaši platební morálku.

Bude také nutné ručit nemovitostí. Problémem může být to, že nemůžete ručit právě kupovanou garáží nebo jiným nebytovým prostorem. Do zástavy můžete dát pouze nemovitost určenou k bydlení, tedy byt nebo rodinný dům. Americkou hypotéku pak získáte obvykle do výše 70–80 % z odhadní ceny nemovitosti. 

Nemusíte být vlastníkem zastavené nemovitosti, ručit můžete třeba i domem rodičů. A obvyklou podmínkou je mít sjednané pojištění nemovitosti, které je vinkulováno ve prospěch banky. 

Podívejte se, co lze použít jako zástavu.

Co budete potřebovat ke sjednání americké hypotéky?

Musíte splnit několik podmínek, aby vám byla americká hypotéka schválena. Jejich přesný výčet najdete na webu konkrétní banky, obecně je potřeba:

  • věk minimálně 18 let,
  • státní příslušnost ČR (cizinci trvalý pobyt),
  • stálý zdroj příjmů,
  • zástavní nemovitost zapsaná v katastru nemovitostí.

Jaké doklady je nutné doložit?

Jak můžete o americkou hypotéku na garáž zažádat?

Pokud už jste klientem vybrané banky, můžete si o hypotéku zažádat prostřednictvím internetového bankovnictví.

V opačném případě je nejlepší zavolat do banky na uvedenou infolinku nebo se stavit osobně na pobočce a domluvit se, co vše bude banka po vás potřebovat doložit. Hypoteční poradce vám také poradí, jak nejlépe financování koupě garáže zařídit.

Jestli si chcete udělat představu o výši splátek a úrokových sazbách, použijte naši hypoteční kalkulačku. V kolonce Účel hypotéky zaškrtněte možnost Neúčelová. Snadno si tak budete moct porovnat nabídku amerických hypoték. S výběrem vám také rádi poradí naši hypoteční specialisté.

Garáž jako investice

Garáž nemusíte používat pouze k zaparkování vlastního vozidla. Můžete ji také pojmout jako investici a následně ji pronajímat, což vám pokryje měsíční splátky. Výhodnější je sehnat si dlouhodobého nájemce.

V případě investice je potřeba si důkladně propočítat výši splátky a výši nájmu. Myslete i na to, že největší zájem o garáže bývá na podzim a na začátku zimy. Na jaře a v létě budete mít největší výběr, na podzim pak nejvíce zájemců o pronájem. 

Lokalitu je vhodné volit podle toho, kde je o garáže největší zájem. Bývá to ve větších městech, v místech s hustou zástavbou nebo v místech s placenými parkovacími zónami. V těchto oblastech nebývá problém sehnat nájemce.

Investice do garáže má dobrou návratnost a doporučuje se i začínajícím investorům, kteří si zatím netroufají na větší investice. Jaké jsou její výhody?

  • Koupě garáže nebývá problematická. Jediné, co si musíte ohlídat, je příjezdová cesta, případně majitel pozemku.
  • Její cena je nižší než u nemovitostí k bydlení. Snadněji tak na koupi získáte hypotéku.
  • Snadno se sežene nájemce garáže. Myslete ale na sepsání nájemní smlouvy.
  • V případě problémů není tak náročné ukončit nájemní smlouvu jako u bytů.
  • Výnosy z pronájmu vychází velmi dobře (dlouhodobě okolo 5 % ročně).

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché.

Stačí, když splníte základní podmínky. Nejdůležitější jsou tyto čtyři:

  1. Využijete online srovnání hypoték na našem webu Ušetřeno.cz.
  2. Vaše kontaktní údaje následně předáme některému z poradců pořadatele akce.
  3. Sjednáte si hypotéku nebo refinancování v minimální výši 3 500 000 Kč. 
  4. Smlouva vám bude schválena a vy ji následně uzavřete.

Poplatek na katastru nemovitostí za vás zaplatí přímo váš poradce. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Fixace je doba, po kterou vám zůstává stále stejná úroková sazba. Úrok si můžete zafixovat na rok, 3 roky, 7 let, v některých případech dokonce i 30 let.

Po období fixace vám tedy banka nemůže zvýšit úrok. Přibližně 3 měsíce před koncem fixace vám ale zašle nabídku na takzvanou refixaci. V rámci refixace dostanete nový úrok, který se může od toho původního zásadně lišit. Pokud se vám návrh na refixaci nebude zamlouvat, můžete zvážit refinancování, tedy převedení hypotéky ke konkurenci.

To je poměrně složitá otázka. Záleží především na vašich příjmech, výdajích a dalších závazcích. Rádi vám pomůžeme vypočítat, kolik vám banka na hypotéku půjčí. Spočítat si to ale můžete i sami. Připravili jsme k tomu pro vás přehledný návod.

Každý rok můžete zdarma zaplatit až 25 % z původní výše jistiny, tedy čtvrtinu čistého dluhu bez úroku a poplatků. Pokud byste rádi poslali větší mimořádnou splátku, kontaktujte přímo společnost, kde jste si hypotéku sjednali. Třeba společně najdete nějaké řešení.

Přečtěte si víc o poplatcích spojených s hypotékou.

Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Ty budete muset řádně doložit. Někdy pro vás ale může být doložení příjmů téměř bez práce. Když o hypotéku žádáte u banky, do které vám chodí každý měsíc výplata, většinou nemusíte už příjmy složitě dokazovat.

Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj.). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlédne také do registrů úvěrů – BRKI, NRKI a SOLUS.

Výše splátek

Splátka by neměla ukrajovat příliš velkou část vašeho měsíčního příjmu. Zkuste si proto nějaký čas odkládat částku, kterou byste měli posílat bance.

Doba splatnosti

Důležitá je i dobře nastavená doba splatnosti. Nevolte za každou cenu co nejkratší, abyste měli hypotéku rychleji z krku. Raději si ji nastavte tak, aby vám opravdu vyhovovala výše měsíčních splátek.

Úroková sazba

Banky často komunikují úroky hypoték „OD“, na ně ale málokdo dosáhne, pokud si nesjedná u banky nějaké doplňkové produkty. Ty ale nejsou vždy výhodné.

Poplatky

S hypotékou jsou také často spojeny poplatky: za vyřízení, odhad ceny nemovitosti, vedení úvěrového účtu atd. Zajímejte se proto o to, co si banka, u které chcete žádat o hypotéku, všechno účtuje. V ideálním případě uhradíte pouze poplatek za vklad na katastrálním úřadu.

Přečtete si, jak vybrat hypotéku.

Rozdílů mezi účelovou hypotékou a americkou hypotékou je nespočet. Hlavní jsou ale tyto 4:

Účel

Klasická hypotéka je takzvaně účelová. Využít ji můžete pouze na bydlení, tedy například na pořízení rodinného domu. Americká hypotéka je naopak neúčelovým úvěrem. Použít ji tak můžete téměř na vše, třeba na vybavení bytu, auto či studium. Výjimkou jsou účely podnikání.

Úroková sazba

Úroky u amerických hypoték jsou vyšší než u klasických hypoték. Jsou ale stále nižší než u spotřebitelských úvěrů.

Výše vypůjčené částky

U klasické hypotéky můžete na hypotéku získat až 90 % z ceny zastavené nemovitosti. V případě americké hypotéky banky poskytují půjčku jen do 70 % z ceny zastavené nemovitosti.

Doba splatnosti

Klasické hypotéky mají oproti těm americkým výrazně delší dobu splatnosti, a to až 30 let. Americké je třeba splatit do 20 let.

Dříve jste si mohli vzít i tzv. australskou hypotéku. Čím víc jste si na australskou hypotéku půjčili, tím větší slevu na úroku jste dostali. Tento produkt se v ČR ale moc neujal.

Hypoteční specialista odpoví na všechny vaše otázky a vypracuje nabídku přímo vám na míru. Díky tomu ušetříte čas – nemusíte obvolávat banky, studovat nudné zákony, ani porovnávat produkty a zjišťovat si další potřebné informace. Hypoteční specialista vám navíc pomůže s papírováním. Vyhnete se tak zbytečným administrativním chybám.

Některé banky zvládnou žádost zpracovat a schválit do 2 dnů. Rychlost vyřízení hypotéky záleží ale především na tom, za jak dlouho doložíte všechny potřebné dokumenty. Roli hraje také výběr banky a pobočky. Některé mohou být vytíženější.

Většinou to není podmínkou. Pokud už ale u banky, kde si chcete vzít hypotéku, účet máte, bude to pro vás určitě výhoda. Můžete tak například dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu. Vše záleží na podmínkách dané banky.

U většiny produktů ve srovnání hypoték můžete odeslat tzv. nezávaznou poptávku. My se vám k ní ozveme a s výběrem hypotéky vám pomůžeme. V ostatních případech vás nasměrujeme přímo na stránky vybrané banky, kde najdete všechny potřebné informace, jak o hypotéku zažádat.

Každý zájemce o hypotéku má specifické požadavky a očekávání. Proto nelze jednoznačně říct, že je jedna hypotéka nejvýhodnější. Naše online kalkulačka hypoték vám ovšem dokáže na základě zadaných parametrů přesně vypočítat, která z nabídek nejlépe splňuje vaše kritéria a přání.

Ano, je možné ručit nemovitostí, která je ve vlastnictví třetí osoby. Samozřejmě ji pak můžete časem ze zástavy vyvázat. O všech možnostech zástavy jsme pro vás napsali celý článek.

Nemusíte. Je čistě na vás, jestli si pojištění sjednáte. Jelikož je ale hypotéka závazek na několik desítek let, určitě je dobré pojištění pečlivě zvážit. Kdyby se cokoliv stalo, budete mít alespoň jistotu, že vám zůstane střecha nad hlavou.

Banky vždy vyžadují doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Cizinci se prokazují cestovním pasem.

Dále po vás mohou požadovat:

  • vyplněnou žádost o hypoteční úvěr,
  • dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
  • výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
  • list vlastnictví, snímek katastrální mapy a další dokumenty vztahující se k zastavené nemovitosti,
  • kupní či darovací smlouvu k nemovitosti,
  • pojistnou smlouvu k nemovitosti,
  • veškeré informace o vašich dalších půjčkách a závazcích,
  • případné rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
  • smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
  • ručitelská prohlášení.

V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 %. LTV z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

Klient by měl splácet úvěr během svého produktivního věku. Maximální délka splatnosti úvěru je 30–40 let s tím, že byste měli mít hypotéku splacenou ve věku 70 let.

Bonita je zjednodušeně schopnost úvěr splácet bez problémů. Především se posuzuje měsíční příjem, další závazky, půjčky atd.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.
Poslat zprávu