Jak může cizinec získat hypotéku?
Pochází žadatel ze zemí Evropské unie? Základní podmínkou pro získání hypotéky potom bude povolení o (minimálně) přechodném pobytu na území České republiky. Pokud cizinec pochází ze země mimo EU, je potřeba povolení k trvalému pobytu nebo tzv. modrá či zaměstnanecká karta. O hypotéku můžou žádat také manželé osob s trvalým pobytem v ČR nebo českým občanstvím.
![hypotéka pro cizince](http://minio.usetreno.cz/strapi-media/hypoteka_pro_cizince_71ec24df21.webp)
Stejně jako u klasické hypotéky bude banka požadovat část vlastních zdrojů. Cizinci bez trvalého pobytu mají limity přísnější; pokud chtějí získat maximální částku úvěru, často potřebují mít našetřeno až 40 % hodnoty zastavené nemovitosti. Cizinci s trvalým pobytem mají obvykle šanci získat až 80 % ceny nemovitosti, vyšší procenta už bývají spíše výjimkou.
Další překážkou, kterou je nutné při cestě za hypotékou pro cizince zdolat, je prověření příjmů a stanovení bonity žadatele. Banka klade důraz i na původ peněz; když pocházejí z České republiky, berou se jako důvěryhodnější zdroj než příjmy pocházející ze zahraničí. Ještě složitější to potom mají OSVČ – příjmy živnostníků jsou pro banky nejméně spolehlivé.
Banka může dále vyžadovat výpis z úvěrového registru země původu a také tzv. doložku o přímé vykonatelnosti, která jí umožní v případě problémů se splácením rovnou podat návrh na exekuci klienta – a to bez žaloby na splnění závazků. Některé banky požadují také specifická pojištění, například rizikové životní pojištění, které případně pokryje plnou výši hypotéky.