Hypotéky pro cizince v ČR: Každý si může splnit sen o vlastním bydlení

Zjistěte, na které banky se obrátit a jaké podmínky musíte splňovat.

Cizincům v ČR poskytují hypotéku tyto banky


Základní přehled podmínek

Pro získání hypotéky nejsou určeny žádná jednoznačná pravidla. Každá banka klade na cizince trochu jiné požadavky. Klienti se posuzují individuálně a podle více faktorů zároveň.

Příjmy

Příjem je jedním z nejvíce rozhodujících faktorů

Banky přihlíží hlavně k tomu, jestli většina vašich příjmů prokazatelně pochází z ČR. Důležitá je i jejich výše, která ovlivňuje nejen to, jestli vám banka vůbec půjčí, ale také na jakou dosáhnete částku.  

Žádná banka ale neposkytuje cizincům hypotéku vyšší než je 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Rozhodující bývá mimo jiné, jestli jste v zaměstnaneckém poměru na dobu určitou nebo neurčitou či osoba samostatně výdělečně činná.

Země původu

Evropané mají situaci jednodušší

Finanční instituce zpravidla rozlišují občany EU a takzvaných rizikových zemí (například: Vietnam, Albánie, Palestina, Bělorusko, Irán). Mají na to speciální interní tabulky.  

Pokud jste občanem pocházejícím z jedné z rizikových zemí, bude pro vás získání hypotéky o něco těžší, než pro občana EU. Ovšem nic není nemožné. Problém naopak banky nemívají s Australany, Američany a Japonci. Pro Slováky platí téměř stejné podmínky jako pro Čechy.

 

 

Druh pobytu

Cizinci s přechodným pobytem jsou rizikovější

Druh pobytu nebo také víza je při žádání o hypotéku pro cizince nejdůležitější. V případě, že máte pobyt pouze přechodný, který platí po dobu maximálně 30 dní (po překročení této doby je nutné požádat o registraci), je pro banky, poskytnout vám hypotéku velmi rizikové.  

Většinou proto chtějí doložit povolení o pobytu trvalém, které navíc musí mít platnost minimálně po dobu splácení úvěru. Někteří poskytovatelé hypoték zohledňují také délku pobytu v ČR. Případně vyžadují i výpis z úvěrového registru země původu.

Získat hypotéku pro cizince jde hladce

Když vám s tím pomůžeme my. Nechte nám na sebe kontakt, obratem se vám ozve jeden z našich hypotečních specialistů a zdarma vám pomůže vyřídit vše potřebné.

  Beru na vědomí znění Podmínek portálu Ušetřeno.cz a Zásad zpracování osobních údajů. Sdělením Vašich osobních údajů a dalších doplňujících informací dochází k uzavření smlouvy o poskytování služby informačního a srovnávacího servisu.

   Děkujeme, brzy se vám ozveme.

   Máte otázky? Od toho tu jsme

   Zpravidla rozhoduje: 

   • země původu,
   • druh pobytu na území České republiky,
   • výše příjmů,
   • země původu příjmů,
   • způsob obživy,
   • doba splácení,
   • výše požadovaného částky,
   • ručení.

   Ano. Jestliže jste podnikatel, který žije v České republice, ale vaše příjmy jsou ze zahraničí, je nutné prokázat, že dosahujete dostatečné výše příjmů. 

   U hypoték poskytovaných cizincům banky velmi často vyžadují dozajištění doložkou o přímé vykonatelnosti. Ta umožňuje nepodávat žalobu na splnění závazku klienta, ale podat rovnou návrh na výkon rozhodnutí (exekuci).

   Ne nutně. Některé banky však vyžadují rizikové životní pojištění ve výší minimálně 50 % z úvěru.

   Zorientujte se ve světě financí

   Náš specialista Lukáš Kaňok a jeho tým v Ušetřeno.cz znají všechny klady i zápory aktuálně dostupných produktů na trhu. A rádi vám pomohou s výběrem. Neváhejte se na ně obrátit.

   Mohli jste jej vidět například v těchto médiích: