Nejlevnější hypotéka: Jak najít jehlu v kupce nabídek?

Plánujete hypotéku nebo se chystáte refinancovat tu stávající? Správný výběr nabídky vám může ušetřit i statisíce korun.

Pokračovat do kalkulačky

Co je hypotéka?

Hypotéka je specifická půjčka určená zpravidla na zajištění bydlení. Obvykle nabízí výhodnější úrok než jiné půjčky, protože za ni ručíte nemovitostí, kterou dáte bance do zástavy – půjčka je tak pro banku relativně bez rizika. Půjčená částka může dosahovat i několika milionů a doba splácení se často pohybuje i v desítkách let. 

Porovnat hypotéky

Jak vybrat nejlevnější hypotéku?

Nejlevnější hypotéka neznamená pokaždé tu nejlepší. Vždy záleží na vašich konkrétních požadavcích a očekáváních. Obecně ale doporučujeme se při výběru hypotéky zaměřit zejména na tyto parametry: 

 • úroková sazba, 
 • RPSN (tedy roční procentní sazba nákladů), 
 • maximální LTV (požadovaný poměr hodnoty zástavy a výše úvěru), 
 • výše měsíční splátky, 
 • doba splácení, 
 • typ splátek (hlavně poměr úroku a úmoru v každé splátce), 
 • délka fixace úrokové sazby, 
 • konkrétní podmínky banky. 

Spolehnout se můžete zejména na RPSN, která v sobě zahrnuje jak úrok, tak i další poplatky spojené s hypotékou a ukazuje tak reálnou cenu půjčky. Dále si vždy zjistěte, jaké další podmínky daná nabídka má – může se jednat například o specifické doklady nebo požadavky pro čerpání. 

Nejlevnější klasická hypotéka 

Pokud sháníte výhodnou klasickou hypotéku, nejlépe vám poslouží náš srovnávač hypoték. Automaticky zahrne všechny důležité faktory u jednotlivých nabídek a porovná je mezi sebou. Díky přehledu výsledků vás pak nenachytá ani zdánlivě nízký úrok, za kterým se ale schovává vysoká RPSN. Z těch nejvýhodnějších nabídek si pak sami snadno vyberete nabídku, která vám bude přesně vyhovovat. 

Nejlevnější americká hypotéka 

Když potřebujete půjčku na jiné účely, než je bydlení, dobře vám poslouží tzv. americká hypotéka. Říká se jí také bezúčelová hypotéka a od klasické hypotéky se liší mimo jiné i podmínkami využití a zpravidla také vyšším úrokem. Přesto ale bývá výhodnější než jiné spotřebitelské úvěry. S výběrem té nejlepší nabídky vám také pomůže online srovnávač. 

Pokračovat do kalkulačky

Jak získat nejlevnější hypotéku?

Zpravidla platí, že čím jste pro banku bonitnější (tedy čím menší riziko pro banku znamenáte), tím lepší nabídku můžete získat. Vyplatí se také oslovit více bank a nechat si předložit nabídky od každé z nich. Následně můžete s bankou o konkrétních podmínkách vyjednávat. 

Co může zvýšit vaše šance na výhodnější nabídku? 

 • Vysoké kreditní skóre. Jak už bylo řečeno, vyšší bonita obvykle znamená lepší nabídku. 
 • Vysoký příjem. Výše vašeho příjmu může významně snížit riziko, které pro banku představujete. 
 • Spolužadatel. Nejste v tom sami? Tím lépe pro vás. Spolužadatelem může být kdokoli, kdo ponese tíhu dluhu společně s vámi, např. partner, sourozenec nebo dobrý kamarád. 
 • Vysoká hodnota zástavy. Pokud hodnota zástavy významně přesahuje výši dluhu, riziko pro banku je opět menší a vy máte velkou šanci na lepší podmínky. Ručit můžete i více nemovitostmi, jejich hodnota se pak sčítá. 
 • Pozitivní úvěrová historie. Záznamy v rejstřících dlužníků nemusí být pouze negativní. Jestli už máte (nebo jste měli) nějaký úvěr a neobjevily se žádné problémy se splácením, budete pro banku důvěryhodnější. 
 • Kvalitní finanční poradce. Někteří finanční poradci pro vás dokážou v bankách zařídit výhodnější podmínky, než byste získali sami. Obraťte se na naše specialisty a zjistěte, kolik s námi můžete ušetřit. 

Podívejte se, jak funguje dotovaná hypotéka.

Porovnat hypotéky

Nejlevnější refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky znamená, že si vezmete novou hypotéku (obvykle s lepšími podmínkami), abyste doplatili původní. Refinancování je běžné při přechodu k jiné bance na konci období fixace, nebo když získáte lepší nabídku od jiné banky v průběhu fixace a nevadí vám uhradit administrativní náklady za předčasné vypovězení smlouvy. 

Mezi hlavní důvody pro refinancování tedy obvykle patří: 

 • snížení úrokové sazby, 
 • snížení měsíční splátky, 
 • zkrácení nebo prodloužení doby splácení, 
 • změna poskytovatele hypotéky. 

Refinancování se zpravidla vyplatí ve chvíli, kdy jsou úrokové sazby nižší než v době, kdy jste si hypotéku pořizovali, nebo pokud stoupla vaše bonita, vy tak dosáhnete na lepší úrok. Nezapomeňte ale, že s uzavřením nové hypotéky jsou spojeny nutné výdaje, jako je poplatek za uzavření smlouvy nebo za odhad nemovitosti, případně i sankce za předčasné ukončení smlouvy, pokud refinancujete mimo období konce fixace. 

Nejlepší čas pro refinancování tedy nastává s koncem fixace. V té době si nezapomeňte udělat důkladný průzkum trhu a porovnat novou nabídku od vaší banky s nabídkami dalších institucí. U větších hypoték tak můžete ušetřit i statisíce korun. S porovnáním nabídek vám pomůže náš srovnávač.

Nemovitost již máte? Mohla by vás zajímat reverzní hypotéka

Porovnat nabídky

Kalkulačka pro nejlevnější hypotéku

Abyste našli tu nejvýhodnější nabídku rychle a pohodlně, využijte naši kalkulačku. Automaticky porovná jednotlivé nabídky na trhu a pomůže vám vybrat ty nejlepší. V přehledu výsledků si pak snadno zvolíte hypotéku, která vám bude přesně vyhovovat. Ušetříte tak spoustu času i energie, které by jinak padly na zdlouhavé procházení jednotlivých nabídek. A co je důležité – kalkulačka je zcela zdarma.

Pokračovat do kalkulačky

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché.

Stačí, když splníte základní podmínky. Nejdůležitější jsou tyto čtyři:

 1. Využijete online srovnání hypoték na našem webu Ušetřeno.cz.
 2. Vaše kontaktní údaje následně předáme některému z poradců pořadatele akce.
 3. Sjednáte si hypotéku nebo refinancování v minimální výši 3 500 000 Kč. 
 4. Smlouva vám bude schválena a vy ji následně uzavřete.

Poplatek na katastru nemovitostí za vás zaplatí přímo váš poradce. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Fixace je doba, po kterou vám zůstává stále stejná úroková sazba. Úrok si můžete zafixovat na rok, 3 roky, 7 let, v některých případech dokonce i 30 let.

Po období fixace vám tedy banka nemůže zvýšit úrok. Přibližně 3 měsíce před koncem fixace vám ale zašle nabídku na takzvanou refixaci. V rámci refixace dostanete nový úrok, který se může od toho původního zásadně lišit. Pokud se vám návrh na refixaci nebude zamlouvat, můžete zvážit refinancování, tedy převedení hypotéky ke konkurenci.

To je poměrně složitá otázka. Záleží především na vašich příjmech, výdajích a dalších závazcích. Rádi vám pomůžeme vypočítat, kolik vám banka na hypotéku půjčí. Spočítat si to ale můžete i sami. Připravili jsme k tomu pro vás přehledný návod.

Každý rok můžete zdarma zaplatit až 25 % z původní výše jistiny, tedy čtvrtinu čistého dluhu bez úroku a poplatků. Pokud byste rádi poslali větší mimořádnou splátku, kontaktujte přímo společnost, kde jste si hypotéku sjednali. Třeba společně najdete nějaké řešení.

Přečtěte si víc o poplatcích spojených s hypotékou.

Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Ty budete muset řádně doložit. Někdy pro vás ale může být doložení příjmů téměř bez práce. Když o hypotéku žádáte u banky, do které vám chodí každý měsíc výplata, většinou nemusíte už příjmy složitě dokazovat.

Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj.). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlédne také do registrů úvěrů – BRKI, NRKI a SOLUS.

Výše splátek

Splátka by neměla ukrajovat příliš velkou část vašeho měsíčního příjmu. Zkuste si proto nějaký čas odkládat částku, kterou byste měli posílat bance.

Doba splatnosti

Důležitá je i dobře nastavená doba splatnosti. Nevolte za každou cenu co nejkratší, abyste měli hypotéku rychleji z krku. Raději si ji nastavte tak, aby vám opravdu vyhovovala výše měsíčních splátek.

Úroková sazba

Banky často komunikují úroky hypoték „OD“, na ně ale málokdo dosáhne, pokud si nesjedná u banky nějaké doplňkové produkty. Ty ale nejsou vždy výhodné.

Poplatky

S hypotékou jsou také často spojeny poplatky: za vyřízení, odhad ceny nemovitosti, vedení úvěrového účtu atd. Zajímejte se proto o to, co si banka, u které chcete žádat o hypotéku, všechno účtuje. V ideálním případě uhradíte pouze poplatek za vklad na katastrálním úřadu.

Přečtete si našich 10 tipů, podle čeho vybírat hypotéku.

Rozdílů mezi účelovou hypotékou a americkou hypotékou je nespočet. Hlavní jsou ale tyto 4:

Účel

Klasická hypotéka je takzvaně účelová. Využít ji můžete pouze na bydlení, tedy například na pořízení rodinného domu. Americká hypotéka je naopak neúčelovým úvěrem. Použít ji tak můžete téměř na vše, třeba na vybavení bytu, auto či studium. Výjimkou jsou účely podnikání.

Úroková sazba

Úroky u amerických hypoték jsou vyšší než u klasických hypoték. Jsou ale stále nižší než u spotřebitelských úvěrů.

Výše vypůjčené částky

U klasické hypotéky můžete na hypotéku získat až 90 % z ceny zastavené nemovitosti. V případě americké hypotéky banky poskytují půjčku jen do 70 % z ceny zastavené nemovitosti.

Doba splatnosti

Klasické hypotéky mají oproti těm americkým výrazně delší dobu splatnosti, a to až 30 let. Americké je třeba splatit do 20 let.

Dříve jste si mohli vzít i tzv. australskou hypotéku. Čím víc jste si na australskou hypotéku půjčili, tím větší slevu na úroku jste dostali. Tento produkt se v ČR ale moc neujal.

Hypoteční specialista odpoví na všechny vaše otázky a vypracuje nabídku přímo vám na míru. Díky tomu ušetříte čas – nemusíte obvolávat banky, studovat nudné zákony, ani porovnávat produkty a zjišťovat si další potřebné informace. Hypoteční specialista vám navíc pomůže s papírováním. Vyhnete se tak zbytečným administrativním chybám.

Některé banky zvládnou žádost zpracovat a schválit do 2 dnů. Rychlost vyřízení hypotéky záleží ale především na tom, za jak dlouho doložíte všechny potřebné dokumenty. Roli hraje také výběr banky a pobočky. Některé mohou být vytíženější.

Většinou to není podmínkou. Pokud už ale u banky, kde si chcete vzít hypotéku, účet máte, bude to pro vás určitě výhoda. Můžete tak například dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu. Vše záleží na podmínkách dané banky.

U většiny produktů ve srovnání hypoték můžete odeslat tzv. nezávaznou poptávku. My se vám k ní ozveme a s výběrem hypotéky vám pomůžeme. V ostatních případech vás nasměrujeme přímo na stránky vybrané banky, kde najdete všechny potřebné informace, jak o hypotéku zažádat.

Každý zájemce o hypotéku má specifické požadavky a očekávání. Proto nelze jednoznačně říct, že je jedna hypotéka nejvýhodnější. Naše online kalkulačka vám ovšem dokáže na základě zadaných parametrů přesně vypočítat, která z nabídek nejlépe splňuje vaše kritéria a přání.

Ano, je možné ručit nemovitostí, která je ve vlastnictví třetí osoby. Samozřejmě ji pak můžete časem ze zástavy vyvázat. O všech možnostech zástavy jsme pro vás napsali celý článek.

Nemusíte. Je čistě na vás, jestli si pojištění sjednáte. Jelikož je ale hypotéka závazek na několik desítek let, určitě je dobré pojištění pečlivě zvážit. Kdyby se cokoliv stalo, budete mít alespoň jistotu, že vám zůstane střecha nad hlavou.

Banky vždy vyžadují doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Cizinci se prokazují cestovním pasem.

Dále po vás mohou požadovat:

 • vyplněnou žádost o hypoteční úvěr,
 • dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
 • výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
 • list vlastnictví, snímek katastrální mapy a další dokumenty vztahující se k zastavené nemovitosti,
 • kupní či darovací smlouvu k nemovitosti,
 • pojistnou smlouvu k nemovitosti,
 • veškeré informace o vašich dalších půjčkách a závazcích,
 • případné rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
 • smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
 • ručitelská prohlášení.

V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 % LTV z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

Klient by měl splácet úvěr během svého produktivního věku. Maximální délka splatnosti úvěru je 30–40 let s tím, že byste měli mít hypotéku splacenou ve věku 70 let.

Bonita je zjednodušeně schopnost úvěr splácet bez problémů. Především se posuzuje měsíční příjem, další závazky, půjčky atd.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.