Spotřebitelský úvěr: Jak vybrat ten nejvýhodnější?

Chystáte rekonstrukci nebo vám chybí finance na nákup nového auta? Řešením může být spotřebitelský úvěr. Ten vám poskytne banka nebo nebankovní společnost. Ale jak najít ten nejvýhodnější? Využijte chytré online kalkulačky a srovnejte si úvěry u různých společností.

Kalkulačka úvěrů

Nejlepší spotřebitelský úvěr 2023

S kalkulačkou půjček zjistíte na pár kliknutí myši, která společnost ve srovnání vám nabídne nejlepší spotřebitelský úvěr v roce 2023. Stačí vyplnit, kolik si chcete půjčit a jak dlouho chcete splácet. Nezapomeňte uvést také účel půjčky. Proč je to důležité? Spotřebitelský úvěr na konkrétní věc (např. vybavení domácnosti, auto nebo rekonstrukci) bude mít nižší úrokovou sazbu než půjčka na cokoliv.

Jak si vybrat spotřebitelský úvěr?

Ze srovnání získáte přehled spotřebitelských úvěrů, které se liší úroky i výší poplatků. Jak se v nabídce zorientovat a na co si dát při výběru spotřebitelského úvěru pozor? V první řadě se zaměříte nejspíše na úrokovou sazbu, ale důležitějším parametrem je RPSN. V RPSN jsou započítány kromě úroků i veškeré poplatky. Dále byste měli brát v úvahu smluvní podmínky, dobu splácení a výši splátek.

Srovnání půjček

Vzít si úvěr u banky nebo nebankovní společnosti?

Pokud se rozhodnete pro spotřebitelský úvěr u banky, kde máte i svůj účet, je největší výhodou rychlost vyřízení. Banka se s vámi už dobře zná, a tak nepotřebuje pro schválení spotřebitelského úvěru příliš času. Rychlé schválení je výhodou také u nebankovních společností. Na druhou stranu si u nich obvykle půjčíte pouze nižší částku a často za méně výhodných podmínek.

Shrnuli jsme pro vás zákon o spotřebitelském úvěru.

Co je potřeba k žádosti o spotřebitelský úvěr?

K žádosti o spotřebitelský úvěr budete většinou potřebovat:

Pro nebankovní úvěr vám bude zpravidla stačit pouze občanský průkaz.

Srovnat půjčky

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úvěr si můžete sjednat jednoduše online. Pokud vámi vybraná banka umožňuje sjednání online, přesměrujeme vás na webové stránky partnera, kde můžete o půjčku zažádat. V opačném případě vám zavolá jeden z našich specialistů a společně se domluvíte na dalším postupu.

Online sjednání půjčky nabízí už většina našich bank. Některé společnosti vám dokonce žádost o úvěr online i schválí. Díky tomu nemusíte chodit na pobočku a peníze můžete mít na účtu už během pár dní.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno. 

Existují ale i výjimky, různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.  

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě vyplněných parametrů vám kalkulačka porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN). Ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

To záleží na výši a typu půjčky a také instituci, kde o půjčku žádáte. V případě bankovních půjček standardně potřebujete dva doklady totožnosti, potvrzení o místě bydliště, potvrzení o výši příjmu a další dokumenty

U nebankovních půjček to bývá trochu volnější. Často si vystačíte jen s průkazem totožnosti a orientační výší vašeho příjmu.  

Všechny informace o tom, jaké doklady a další dokumenty potřebujete k žádosti o půjčku, najdete v našem srovnání v detailu produktu nebo na jednotlivých webových stránkách bank.

Registr dlužníků je databáze fyzických osob, které dluží nebo někdy v minulosti dlužily peníze. Při posuzování žádosti o půjčku do něj nahlíží všechny banky

Nejznámější registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  • Společnost Czech Banking Credit Bureau, a. s. (CBCB)
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  • Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS)

Některé nebankovní instituce lákají své klienty na to, že do registrů dlužníků nenahlížejí. Riziko, které jim taková půjčka přináší, si ale kompenzují vyššími úroky.

Většinou ne. Banka vám peníze zašle na stávající bankovní účet. Účet ale musí být na vaše jméno. 

Někdy může být výhodné mít účet u stejné banky, u které žádáte o půjčku. Nebudete muset například dokládat tolik dokumentů a jako dlouholetý klient můžete získat i výhodnější podmínky.

Pořízení automobilu na leasing s sebou nese celou řadu nevýhod. Tou hlavní je, že vozidlo nevlastníte. Až do konce splacení leasingu jste pouze nájemce, nikoliv majitel automobilu. Mohou vás čekat také vysoké poplatky za uzavření smlouvy a většinou musíte zaplatit část ceny automobilu předem – tzv. akontaci. Velkým problémem může být i fakt, že při krachu leasingové společnosti bude vaše vozidlo zabaveno na umoření dluhu.

Na rozdíl od leasingu je auto na úvěr ihned vaše. Půjčka bývá zpravidla levnější než leasing a navíc si můžete libovolně nastavit optimální délku splácení. Výhodou také je, že v případě zadlužení můžete vůz bez velkých problémů odprodat.

Půjčka na bydlení neboli úvěr na vybavení domácnosti se řadí mezi účelové spotřebitelské úvěry. To znamená, že je třeba bance zpětně doložit, na co jste vypůjčené peníze využili. Za uvedení účelu od banky na oplátku dostanete výhodnější úrokovou sazbu, než jakou obvykle mívají neúčelové půjčky, které můžete využít na cokoliv.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.