3/30/2020, Jakub Strnad, Ušetřeno.cz

Co je to hypotéka na refundaci vlastních vynaložených zdrojů (zpětné refinancování)?

Hypotéku máme spojenou většinou s pořízením nemovitosti, lze ji využít, i když jste si pořídili nemovitost za vlastní prostředky. Pokud totiž zjistíte, že na další opravy nemovitosti potřebujete víc finančních prostředků, než máte k dispozici, můžete požádat banku o „hypotéku pozadu“.

Kdo by měl uvažovat o hypotéce pozadu?

„Zpětné refinancování se hodí pro ty z vás, kteří jste špatně odhadli výši rekonstrukce nebo výstavby anebo se potýkáte s neočekávanými výdaji. Jednoduše řečeno, když jste do bydlení investovali hodně peněz a momentálně jich už nemáte nazbyt,“ uvedla Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Tato hypotéka slouží k proplacení toho, co jste nemovitost utratili a jedná se tedy o účelový úvěr.

Která hypotéka je pro vás nejvýhodnější? Porovnejte si nabídky bank. Přehledně a rychle. 

Na co můžete hypotéku dozadu uplatnit?

  • Pořízení pozemku pro výstavbu nemovitosti, ve které budete trvale bydlet, bude sloužit k rekreaci
  • Pořízení pouze pozemku, na kterém již nemovitost stojí
  • Samostatná nemovitost - dům, rekreační obekt
  • Byt v osobním vlastnictví
  • Byt v družstevním vlastnictví

Podmínky získání hypotéky dozadu

Podmínky pro získání hypotéky dozadu se příliš neliší od podmínek, pokud se žádá o hypotéku pořízení nemovitosti. Banka si klienta prověří a zjistí, jaká je jeho bonita, tedy schopnost splácet úvěr. Proto je třeba předložit potvrzení příjmů. Dále je třeba doložit doklady, které se váží na samotnou nemovitost. To je výpis z katastru, nemovitosti nesmí být zatížena žádným jiným věcným břemenem, dále kupní smlouva k nemovitosti, faktury a jiné účetní doklady. Nemovitost, kterou hypotékou zatížíte, banka nechá ohodnotit, nebo musíte toto ohodnocení předložit sami.

Jak staré náklady musí být?

Každá banka má svůj vlastní pokyn, podle kterého uzná, jak staré náklady může proplácet. Většinou se jedná o maximálně tři roky staré investice. Stejně tak každá banka má jiný maximální limit, který pro takový úvěr poskytuje.

Kolik si můžete na hypotéku půjčit? Zjistíte v kalkulačce hypoték.

Jaké jsou výhody a nevýhody hypotéky pozadu?

+ Hypotéku zpětně využijete tehdy, pokud jste špatně odhadli finance pro rekonstrukci nemovitosti

+ O hypotéční úvěr lze zažádat i v situaci, kdy není rekonstrukce, nebo výstavba nemovitosti dokončená a vám je jasné, že nemáte dost vlastních zdrojů. Tak můžete předejít tomu, že se stavba zastaví a vy přijdete o další prostředky

+ Díky hypotéce pozadu získáte až 100 % veškerých nákladů, které jste použili na pořízení nemovitosti, což při běžné hypotéce není možné.

 

– Hypotéku lze využít jen a pouze na proplacení investicí do nemovitosti, žádné jiné náklady se v ní „neschovají.“ Banka prověřuje veškeré faktury.

– Na rozdíl od běžné hypotéky, zde nemůžete odečíst uhrazené úroky z daňového základu daně z příjmu.

– Nemovitost je třeba zastavit, zástava se uvolní až po proplacení celkového dluhu a vaše práva k ní jsou po tuto dobu omezena.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.