Zpětná hypotéka: Novinka, která může pomoci seniorům k penězům

 

Důchody jsou nízké a životní úroveň s odchodem do penze výrazně klesá. Špatnou finanční situaci může vyřešit zpětná hypotéka. Senior prodá svůj byt či dům, obdrží za něj peníze, ale ve svém domově může žít až do smrti. Vyplatí se takový obchod?

Zpětná hypotékaSenioři mohou díky zpětné hypotéce získat peníze za svůj dům a mohou v něm nadále bydlet. Vlastnictví domu či bytu je v České republice poměrně rozšířené. Mnozí lidé celý produktivní život šetří a splácejí hypotéku na svůj dům nebo byt. A tak nemovitost obvykle představuje největší majetek rodiny. Jenže v penzi se lidé často dostávají do složité finanční situace. Bydlí sice ve svém, ale scházejí jim peníze na běžný život a provoz domácnosti. Jednou z možností, jak se zaopatřit na stará kolena, může být zpětná hypotéka.

Hypotéka naruby

Jak zpětná hypotéka funguje? Senior svůj dům nebo byt prodá finanční instituci, ale může v něm v poklidu dožít, aniž by se musel stěhovat. Výměnou za to obdrží část peněz rovnou, zbytek mu chodí ve formě pravidelné renty. De facto se jedná o dlouhodobou půjčku. Senior si vezme úvěr zajištěný nemovitostí, který je splatný až po jeho smrti.

Kolik senioři dostanou

 
 

Na co lze peníze použít?

Cestování, koníčky, splacení dluhů nebo na život. Vyplacenou rentu může senior utratit doslova za cokoli. Žádná omezení neexistují.

 

Na důchodce čeká výrazně méně peněz, než kdyby svou nemovitost rovnou prodali. Na druhou stranu si užívají pohodlí a nemusí na stará kolena řešit stěhování. Vzhledem k tomu, že uzavírají mnohaletý úvěr, musí počítat s úroky. Výše úvěru, poplatků a úrokových sazeb se vypočítává individuálně na základě hodnoty nemovitosti a také délce předpokládaného dožití. Za svůj dům nebo byt mohou penzisté dostat i méně než polovinu hodnoty.

Zajímá vás, co se stane, když člověk zemře dříve, než si stihne všechny peníze vybrat a užít? Úvěr se nejprve uzavře a dluh přechází na dědice. Buď se vyrovná prodejem majetku zemřelého, nebo ho splatí dědicové a mohou si nemovitost ponechat.

TIPZnáte 10 nejčastějších mýtů o důchodech?
 

Zkušenosti ze zahraničí

Zpětná hypotéka není žádná česká specialita. Například ve Spojených státech existuje již několik desetiletí. Původně renta z nemovitosti sloužila vdovám, aby přes výrazný úbytek příjmů mohly důstojně dožít ve svém domě. Časem se zpětná hypotéka rozšířila do Velké Británie, Německa nebo Rakouska.

České banky zatím tento produkt neposkytují, brání jim legislativa. Rentu z nemovitosti vyplácí pouze jediná nebankovní společnost, která začala podnikat teprve letos. „V první fázi bychom naši rentu z nemovitosti rádi nabídli užšímu okruhu klientů. A to buď bezdětným seniorům, pro které může renta být ideálním způsobem jak si přilepšit k důchodu anebo penzistům, kteří bojují s dluhy nebo velmi nízkým důchodem,“ popisuje jednatel společnosti Finemo Jiří Vránek.

Nebude pro vás výhodnější běžná půjčka? Srovnání půjček
 

ČNB varuje

Myšlenka doživotní penze je sice lákavá, ale Česká národní banka považuje zpětnou hypotéku za velmi rizikovou investici. Ústy svého mluvčího upozorňuje na fakt, že v případě krachu poskytovatele zpětné hypotéky může klient přijít jak o doživotní rentu, tak i o nemovitost ve které bydlí.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 10