Bankovní úvěr

Co je bankovní úvěr?

Bankovní úvěr je půjčka poskytnutá bankou a je tedy opakem k nebankovnímu úvěru. Při žádosti o bankovní úvěr je obvykle nutné doložit svůj příjem – výpisem z účtu, výplatní páskou nebo daňovým přiznáním. Také je potřeba povolit bance nahlédnutí do úvěrových registrů klienta, ve kterých banka zjistí, jaké další závazky klient má a jestli je řádně splácí. I když je získání bankovního úvěru podstatně složitější než většiny nebankovních, klient má vždy jistotu, že se k němu bude banka chovat férově a ve smlouvě nejsou žádné háčky. Dozor nad bankami má totiž Česká národní banka (ČNB).

Bankovní úvěry se dělí především na osobní a podnikatelské. Osobní bankovní úvěr bývá poskytován jednotlivým fyzickým osobám v zaměstnaneckém poměru, podnikatelský úvěr je pak určen drobným podnikatelům a firemní klientele.

Dále úvěry dělíme na dlouhodobé, střednědobé a krátkodobé. Dlouhodobé a střednědobé jsou sjednávány na vyšší částky, a klient je tak bance splácí několik let. Krátkodobé úvěry oproti tomu bývají na nižší zapůjčené částky a mohou být splaceny už za několik týdnů nebo měsíců. Mezi krátkodobé bankovní úvěry patří například půjčka na kreditní kartu nebo kontokorent.

Úvěry pak ještě dělíme na účelové a neúčelové. U účelového úvěru banka vyžaduje doložit, na co byly peníze použity. Respektive ve většině případů nedává banka peníze k dispozici klientovi, ale uhradí je přímo na účet prodejce. Může se jednat například o hypoteční úvěr nebo o úvěr na koupi vozidla. Neúčelové půjčky může klient použít na cokoli, aniž by to bance dokládal. U těchto úvěrů bývají bankou stanovené vyšší úroky.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají