6/18/2024, Jana Skálová, Ušetřeno.cz

Vízum – kde platí vízová povinnost?⁠

Při cestách do zahraničí je potřeba si dávat velký pozor, kam vám jakožto cestovní doklad stačí občanský průkaz, kam už potřebujete cestovní pas a ve které zemi po vás chtějí ještě i vízum. Právě na víza a vše o nich se zaměříme v tomto článku. Čtěte dále.

vizum

Co je to vízum?

Vízum je oficiální povolení daného státu, které vás jakožto cizince opravňuje ke vstupu na jeho území. Každé vízum má ale své podmínky, které musíte jako žadatel i držitel splnit.

Typicky jde v prvním případě o doklady a dokumenty, které musíte předložit, abyste vízum vůbec získali. Ve druhém případě pak musíte dodržet zejména dobu platnosti víza nebo jeho omezení pro pohyb pouze na určitém území daného státu.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Vízum se obvykle lepí přímo do cestovního pasu, a to ve formě tzv. vízového štítku. V současnosti už ale není nic neobvyklého, že vízum získáte také elektronickou cestou; toto elektronické vízum si nikam lepit nemusíte, protože vám přijde e-mailem.

Sjednejte si cestovní pojištění online

Kam potřebuji vízum?

Vízová povinnost pro české občany platí do značné části států světa, zvlášť pokud tam míříte za prací či studiem. 

To, zda do vaší cílové destinace potřebujete vízum, si nejlépe ověříte na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (mzv.gov.cz), kde najdete i aktuální informace omezující vstup do dané země, pravidla spojená s covidem-19 atd.).

Platí, že v rámci Evropské unie vízum nepotřebujete a nepotřebujete zde navíc ani cestovní pas.

Cestování s pasem vás pak opravňuje ke vstupu do většiny zemí světa – vlastnictví českého pasu nám umožňuje vstoupit na území 185 států světa. Přesně s tolika zeměmi má Česká republika aktuálně nastavený bezvízový styk.

Jelikož podle OSN v současnosti existuje 206 států, tak do 21 z nich si vízum budete muset zařídit. Často se jedná i o státy, které jsou mezi turisty poměrně vyhledávané (například Egypt či Zanzibar).

Jak získat vízum?

Vízum můžete získat třemi způsoby.

Na velvyslanectví

Prvním způsobem pro získání víza je osobní návštěva velvyslanectví dané země. Problém může nastat, pokud velvyslanectví není v České republice. A takových států je poměrně dost. Zato některé státy mají v Česku i více konzulátů.

Velvyslanectví států pro získání víza

Velvyslanectví státuLokalita
Alžírsko, Čína, Demokratická republika Kongo, Egypt, Irák, Jemen, Kuba, Libye, Rusko, Severní Korea, Sýrie, USAPraha
Rusko, Ukrajina, Slovensko, RakouskoBrno
Ázerbájdžánská republika, Bělorusko, RuskoKarlovy Vary
Burkina Faso, Súdán, Turkmenistán, Srí LankaVídeň
Mali, Namibie, Niger, Rovníková Guinea, TurkmenistánBerlín

Poznámka: Informace pocházejí z webových stránek MZV ČR. 

Při zájmu o vízum můžete daný konzulát navštívit a vše vyřešit na místě. Případně tam můžete předem zavolat, vyptat se na podrobnosti a pak si přímo domluvit návštěvu. 

Některé typy víz se neobejdou bez docela podrobného pohovoru s konzulem. Jinde vám vízum vystaví po předložení potřebných dokumentů téměř na počkání. Nejzazší termín bývá do 72 hodin.

Abyste se vyhnuli problémům, mějte při žádosti o vízum po ruce:

 • platný cestovní pas (někde je vyžadován přímo biometrický pas),
 • pasovou fotografii,
 • potvrzení o sjednaném cestovním pojištění,
 • další doklady (některé zastupitelské úřady po vás mohou požadovat potvrzení o požadovaném očkování, chtějí vidět rezervaci ubytování a tak dále).

Počítejte také s tím, že žádost o vízum je zpoplatněna. Cena se liší stát od státu, ale v některých případech může jít až o částky okolo 50 USD.

Elektronické vízum

Druhým způsobem, jak získat vízum, je elektronická žádost o vízum. Umožňují ji pouze některé konzuláty, ale pro řadu zájemců patří k příjemnějším možnostem než osobní návštěva konzulátu (který ani nemusí být v jejich zemi). Jak na to?

 • Žádost vyplníte online na webových stránkách velvyslanectví.
 • Naskenujete kopie všech požadovaných podkladů a dokladů.
 • Zaplatíte online poplatek za vízum.

Pak už jen čekáte na schválení žádosti, načež vám vízum přijde na e-mailovou adresu.

Vízum na hranicích/letišti

Třetí možností, jak můžete získat vízum pro vstup do nějaké země, je požádat o něj přímo na hranicích dané země, případně na letišti po přistání v konkrétním státě. Bohužel, ne všechny země tuto možnost mají – proto je potřeba si předem zjistit, zda se o vízum dá žádat i touto cestou.

Někdy je taková žádost podmíněna už předchozím zasláním podkladů na letiště, aby pro vás vízum mohlo být včas připraveno (typické je to například pro Bělorusko).

Jak požádat o vízum?

Chystáte se do zahraničí a už víte, že bez víza se neobejdete? Než o něj půjdete žádat, nebo než žádost vyplníte online, ujasněte si, na jak dlouho se do dané země chystáte a za jakým účelem

Nejběžnější jsou sice turistická víza, ale pokud v zemi plánujete pracovat, musíte požádat naopak o pracovní povolení. Podobná situace nastává, i pokud tam plánujete studovat.

Doba platnosti víza je také velmi důležitá. Většina zemí vydává turistická víza s platností 30 dnů. Někde je platnost až 90 dnů. Ale ujistěte se, zda platnost začíná běžet v okamžiku vydání víza nebo v okamžiku překročení hranic daného státu (běžný je druhý případ, ale existují i výjimky). 

A pokud v zemi plánujete pobývat déle, opět si musíte zažádat o jiné vízum či o jeho prodloužení.

Samotná žádost není nijak složitá, zvlášť ta elektronická. I osobní podávání žádosti bývá na většině velvyslanectví pouhým úřednickým aktem:

 • Vyplníte a podepíšete žádost.
 • Předložíte požadované doklady.
 • Dodáte fotografii.
 • Zaplatíte poplatek.
 • Počkáte na vystavení víza.

Ovšem pozor, některé státy nedávají víza každému na požádání. Například Ruská federace si vydání víza podmiňuje prokázáním se poukazem ruské cestovní kanceláře nebo předložením konkrétního pozvání k návštěvě RF. 

Velmi podrobně se o účel jiné než turistické cesty zajímají i v USA či v Číně.

Leckde je také nutné se zaregistrovat před odjezdem i do dalších elektronických systémů, které vám potvrdí oprávnění pohybovat se po území daného státu.

Sjednejte si cestovní pojištění online

Vízum do Ameriky

Láká vás Amerika? Teoreticky vám nic nebrání. Ale s pouhým cestovním pasem si nemusíte vystačit. Jak je to tedy s vízovou povinností pro české občany při cestě do USA či do Kanady?

Vízum do USA

Dobrou zprávou je, že od roku 2008 mají ČR a USA bezvízový styk. To znamená, že pokud cestujete jako turista a nebudete na území USA pobývat déle než 90 dnů, nepotřebujete vízum. Postačí vám váš platný cestovní pas. Ale pozor, musí jít o biometrický pas.

Na území USA navíc funguje systém Electronic System for Travel Authorization (ESTA). Do něho se před cestou musíte zaregistrovat a stejná povinnost platí i pro děti. 

Registraci provedete přes web Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA. Vzápětí získáte předběžný souhlas s cestou, jehož platnost je 2 roky. Výhodné je vytisknout si tento souhlas a mít ho neustále u sebe.

Vízum do Kanady

I mezi Kanadou a ČR platí od 14. listopadu 2013 bezvízový styk. Jedná se ovšem pouze o turistické, obchodní a studijní cesty kratší než 6 měsíců. Cestujete-li do Kanady za jiným účelem nebo na delší dobu, vízum si vyřídit musíte.

V Kanadě funguje podobný elektronický systém jako v USA, v němž se každý cizinec musí ještě před cestou zaregistrovat. Jedná se o Electronic Travel Authorization (eTA)

Registraci můžete provést na webu Citizen and Immigration Canada a výhodné je udělat ji nejméně 3 dny před odletem, protože vydání potvrzení může trvat až 72 hodin. A bez této platné registrace nebudete vpuštěni ani na palubu letadla směřujícího do Kanady.

Vízum do Ruska

Cesty do Ruska jsou v současné době komplikovanější než v minulých letech, a to zejména kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na Rusko. Do Ruska se navíc bez víza nedostanete.

Vízum do Ruska můžete získat pouze osobně na velvyslanectví Ruska – na hranicích ani elektronicky se nevydává. Konzuláty najdete přitom v Praze, v Brně i v Karlových Varech, takže jsou docela dobře dosažitelné. K tomu, aby vám vízum bylo vydáno, musíte předložit:

 • poukaz ruské cestovní kanceláře nebo pozvání k návštěvě RF (musí být předem ověřeno Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF nebo Ministerstvem zahraničních věcí RF),
 • fotografii,
 • cestovní pas nebo jiný cestovní doklad (musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Ruska),
 • cestovní pojištění platné po celou dobu pobytu na území RF.

Je potřeba také vědět, že existují speciální elektronická víza pro cestovatele do Kaliningradské oblasti, Petrohradu a Leningradské oblasti.

O toto vízum je potřeba požádat nejméně 4 dny před cestou, podložit žádost elektronickou fotografií a dalšími doklady. 

Tato víza se vystavují na 30 dnů, platnost začíná běžet ihned po vydání a na daném území se smíte pohybovat nanejvýš 8 dnů (při porušení tohoto ustanovení hrozí pokuta, vyhoštění a zákaz vstupu na území Ruska na dobu až 5 let).

Vízum do Číny

Další zajímavou zemí, kam se řada Čechů touží podívat, je Čína. Někdo tam míří za prací, jiní pouze na dovolenou. Je zde vízová povinnost. Je potřeba navštívit čínské centrum vízových služeb v Praze a o vízum do Číny je vhodné zažádat nejméně měsíc před cestou

Nutností je pak cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném opuštění Číny.

Pokud máte stále platné vízum vydané před 28. březnem 2020, můžete cestovat i na jeho základě.

Je také důležité vědět, že v určitých případech vízum do Číny nepotřebujete. Bezvízový vstup platí na Hainan, pro výletní lodě v Šanghaji a skupinový vstup cizinců z Hongkongu či Macaa do provincie Guangdong.

Vízum do Indie

Zajímá vás Indie? Běžné vízum získáte na indickém konzulátu v Praze, ale požádat o turistické vízum do Indie můžete také elektronicky. Jeho platnost je 30 dnů.

Ke 22. listopadu 2022 byla ukončena povinnost předkládat zdravotní prohlášení či doklad o očkování na covid-19. Nejsou vyžadovány ani negativní testy.

Vízum do Austrálie

Pro krátkodobé turistické a obchodní nevýdělečné cesty do Austrálie je možné zažádat si elektronickou cestou o tzv. eVisitor vízum. Vydává pro cesty do 90 dní a platí rok ode dne vydání. 

O vízum se žádá bezplatně online, žadatel vyplní dotazník a během několika hodin by se měl e-mailem dozvědět výsledek. 

Austrálie dále pamatuje také na studentská a pracovní víza, případně delší turistické pobyty nad 90 dní.

Vízum na Nový Zéland

Až po dobu tří měsíců je možný pobyt na Novém Zélandu bez víza, pouze s cestovním pasem. Po cestujících se však požaduje projít procesem elektronického prověření v rámci tzv. New Zealand Electronic Travel Authority – NZeTA. 

Zpracování žádosti by mělo být zajištěné do 72 hodin. Jedna taková žádost vydrží v platnosti dva roky. 

Ani bezvízový styk ale nezaručuje automatické vpuštění do země. Příchozí jsou podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat několik podmínek:

 • být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní, 
 • mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu,
 • doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně 1 000 NZD na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu – hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské banky),
 • předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do které jsou oprávněni vstoupit,
 • cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia, tzn. že účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium (kurz v délce maximálně tří měsíců).

Při pobytu delším než tři měsíce, případně pobytu za účelem práce nebo studia, je potřeba opatřit si příslušná víza. 

Vízum o Dubaje

Až 90 dní mohou strávit čeští občané na území Spojených arabských emirátů bez nutnosti víza. K návštěvě například Dubaje vám tak bude stačit pouhý cestovní pas. Nesmíte ale do země přicestovat za účelem výdělečné činnosti. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.

Vízum do Izraele

Také z Izraelem má Česká republika bezvízový styk. Vztahuje se na nevýdělečné cesty do 90 dnů trvání. Od 1. července 2024 je však potřeba vyplnit před cestou elektronický formulář ETA-IL. Doporučuje se učinit tak nejpozději 72 hodin před plánovanou cestou. 

Výsledkem registrace je vystavení předběžného souhlasu s cestou, který je platný dva roky nebo do doby změny údajů žadatele. Předběžný souhlas slouží k opakovaným cestám po dobu jeho platnosti.

Na studijní, pracovní, dobrovolné práce nebo dlouhodobé pobyty se vztahuje vízový režim a zájemci musí žádat o vízum na izraelském velvyslanectví v Praze.

Při vstupní pasové kontrole proběhne bezpečnostní pohovor, jehož průběh vždy záleží na konkrétním imigračním úředníkovi. 

Připravte se na otázky ohledně předchozích cest, zaměstnání, případně i náboženského vyznání. Razítka některých států, zejména muslimských, mohou být důvodem k důkladnějšímu pohovoru. 

Vízum do Japonska

Až 90 dní mohou držitelé českých cestovních pasů pobývat na území Japonska bez víza. Povinnost opatřit si vízum se však vztahuje na všechny, kteří do země vycházejícího slunce cestují za prací, účastí na veřejných kulturních či sportovních akcích za úplatu nebo za účelem delšího pobytu. 

Před vpuštěním do země jsou cestujícím odebrány biometrické údaje a porovnány s databází osob, které Japonsko považuje za nežádoucí. 

Možný je také pohovor s imigračním úředníkem. Cestovatel by při něm měl prokázat účel své cesty, přesně specifikovat program na jednotlivé dny, předložit zpáteční letenku a doložit dostatek finančních prostředků. 

Investoři a manažeři získají v případě splnění příslušných požadavků povolení k pobytu až na tři roky. 

Žádost se předkládá předem na japonském velvyslanectví a musí být doložena řadou listin o osobě žadatele, zajištění jeho pobytu, o firmě, ve které bude žadatel působit (resp. ji zastupovat), včetně podrobného podnikatelského plánu. 

Vízum do Egypta

Pro vstup do Egypta platí pro české občany vízová povinnost. Turistické vízum s platností jednoho měsíce lze zakoupit za 25 USD po příletu na letišti v Káhiře, Hurghadě a Marsa Alam. Případně i dopředu prostřednictvím webového portálu visa2egypt.gov.eg.

Pokud plánujete pouze maximálně 15denní cestu do některého ze sinajských resortů, nejsou víza zapotřebí. Při jakékoli cestě mimo Sinaj už byste je ale měli mít. 

Vízum do Turecka

Za turistickými účely není nutné mít pro cesty do Turecka kratší 90 dnů víza. Vystačíte si s cestovním pasem. U delších cest či cest za účelem práce či studia už je potřeba se příslušným vízem vybavit. 

České ministerstvo zahraničí zároveň klade všem cestujícím na zřetel, aby měli vždy za všech okolností v Turecku u sebe platný cestovní pas. 

Vízum do Mexika

Až po dobu 180 dnů mohou turisté setrvat na území Mexika bez víz, pouze s cestovním pasem. Při příjezdu do země probíhá pohovor s imigračním úředníkem, který může zkoumat například účel cesty, dostatek finančních prostředků či zpáteční letenku. 

Lidé cestující do Mexika za účelem výdělku si musejí dopředu opatřit pracovní povolení. Při překročení maximální doby pro bezvízový pobyt je dotyčný nucen při odjezdu zaplatit pokutu. 

Víza na Kubu

V případě cesty na Kubu je nutné si dopředu opatřit vízum, které má v případě turistických cest podobu tzv. turistické karty

Ta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 90 dnů. Platí pro jednorázový vstup a v případě potřeby může být prodloužena o dalších 90 dnů, a to již na území Kuby, na cizinecké policii.

O kartu lze požádat elektronicky, osobně nebo poštou na Velvyslanectví Kubánské republiky v Praze. Někdy může být zahrnuta i v rámci turistických pobytových balíčků, někdy její zprostředkování nabízejí samotné cestovní kanceláře.  

Pro cesty za jiným než turistickým účelem je nutné vyřídit si vízum přímo na velvyslanectví Kuby v Praze.  

Víza na Zanzibar

Pro vstup do Tanzanie, pod kterou spadá i souostroví Zanzibar, je potřeba o víza zažádat. To je možné učinit buď dopředu elektronicky, nebo při příjezdu do země. Poplatek za podání žádosti o jednorázové turistické vízum s platností do 90 dnů činí 50 amerických dolarů. 

Víza na Bali

Čeští turisté si mohou zažádat o 30denní vízum do Indonésie, jejíž součástí je i populární ostrov Bali. Tento typ víza, zvaný VOA, je možné jedenkrát prodloužit o dalších 30 dní na imigračním úřadě v místě pobytu. 

O prodloužení je třeba si požádat osobně, a to minimálně 7 dní před vypršením platnosti víza.

O ostatní typy víz, zejména těch za obchodním a socio-kulturním účelem, musí čeští občané zažádat prostřednictvím sponzora, tj. indonéského občana nebo společnosti, která zodpovídá za aktivity pozvané osoby po dobu jejího pobytu na území Indonésie. 

Víza na Srí Lanku

Od dubna 2024 neplatí pro české turisty cestující na Srí Lanku vízová povinnost. Vystačí si tudíž jen s platným cestovním pasem, a to pro cesty nepřesahující 30 dní. Nemusí ani vyplňovat předcestovní autorizaci, jak tomu bylo do té doby. 

Pro cesty za jiným účelem anebo při turistickém pobytu s délkou překračující 30 dní pobytu si však občané ČR musí obstarat elektronické vízum anebo o něj požádat na příslušném zastupitelském úřadě Srí Lanky. Pro Českou republiku je oficiálně akreditováno velvyslanectví ve Vídni. 

Víza do Vietnamu

Pro vstup do Vietnamu je vyžadováno platné vízum. To elektronické se vydává s platností na 90 dní a po tu dobu umožňuje jeden či více vstupů do země. O žádosti má být dle informací poskytnutých vietnamskými úřady rozhodnuto do tří pracovních dnů. 

Vstup na základě elektronického víza je ale možný jen na vybraných hraničních přechodech. V některých případech je však možné vyřídit si vízum až při příletu do země. Tato víza vám nejčastěji pomohou zprostředkovat licencované cestovní kanceláře

Možnost bezvízového vstupu se vztahuje na ostrov Phu Quoc na 30 dnů za turistickým účelem. Turisté musí přicestovat přes mezinárodní hraniční přechod (letecky či trajektem z Kambodži) a stejně tak vycestovat.

Cestovní pojištění

Před cestou si samozřejmě nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vám pokryje náklady na nezbytnou lékařskou pomoc, která se v některých zemích může jinak pořádně prodražit. 

Můžete si k němu přidat třeba pojištění zavazadel, pojištění zrušení letu, pojištění storna zájezdu či pojištění odpovědnosti za škodu.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.