Vízum do Ruska
Cesty do Ruska jsou v současné době komplikovanější než v minulých letech, a to zejména kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na Rusko. Do Ruska se bez víza nedostanete.
Vízum do Ruska můžete získat pouze osobně na velvyslanectví Ruska – na hranicích ani elektronicky se nevydává. Konzulát najdete už pouze v Praze, ty v Brně i v Karlových Varech byly uzavřeny. K tomu, aby vám vízum bylo vydáno, musíte předložit:
- poukaz ruské cestovní kanceláře nebo pozvání k návštěvě RF (musí být předem ověřeno Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF nebo Ministerstvem zahraničních věcí RF),
- fotografii,
- cestovní pas nebo jiný cestovní doklad (musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Ruska),
- cestovní pojištění do Ruska platné po celou dobu pobytu na území RF.
Je potřeba také vědět, že existují speciální elektronická víza pro cestovatele do Kaliningradské oblasti, Petrohradu a Leningradské oblasti.
O toto vízum je potřeba požádat nejméně 4 dny před cestou, podložit žádost elektronickou fotografií a dalšími doklady.
Tato víza se vystavují na 30 dnů, platnost začíná běžet ihned po vydání a na daném území se smíte pohybovat nanejvýš 8 dnů (při porušení tohoto ustanovení hrozí pokuta, vyhoštění a zákaz vstupu na území Ruska na dobu až 5 let).
Vízum do Číny
Další zajímavou zemí, kam se řada Čechů touží podívat, je Čína. Někdo tam míří za prací, jiní pouze na dovolenou. Platí zde vízová povinnost. Je potřeba navštívit čínské centrum vízových služeb v Praze a o vízum do Číny je vhodné zažádat nejméně měsíc před cestou.
Nutností je pak cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném opuštění Číny.
Je také důležité vědět, že v určitých případech vízum do Číny nepotřebujete. Bezvízový vstup platí na Hainan, pro výletní lodě v Šanghaji a skupinový vstup cizinců z Hongkongu či Macaa do provincie Guangdong. Nebo lze využít takzvaný institut 240hodinového bezvízového tranzitu.
Pokud ale navštívíte Hongkong či Macao z pevninské Číny a chcete se do ní vrátit, budete muset mít vízum umožňující další vstup do ČLR.
Vízum do Indie
Zajímá vás Indie? Běžné vízum získáte na indickém konzulátu v Praze, ale požádat o turistické vízum do Indie můžete také elektronicky. Takzvaná e-VISA je možné získat pouze 2× ročně. Jeho platnost je 30 dnů, 1 rok nebo 5 let.
Ale dejte si pozor, protože do některých oblastí je vstup cizincům zakázán (typicky u indicko-pákistánské hranice, některé vysokohorské oblasti a přírodní rezervace).
Vízum do Austrálie
Pro krátkodobé turistické a obchodní nevýdělečné cesty do Austrálie je možné zažádat si elektronickou cestou o tzv. eVisitor vízum. Vydává pro cesty do 90 dní a platí rok ode dne vydání.
O vízum se žádá bezplatně online, žadatel vyplní dotazník a během několika hodin by se měl e-mailem dozvědět výsledek.
Austrálie dále pamatuje také na studentská a pracovní víza, případně delší turistické pobyty nad 90 dní.
Vízum na Nový Zéland
Až po dobu 3 měsíců je možný pobyt na Novém Zélandu bez víza, pouze s cestovním pasem. Po cestujících se však požaduje projít procesem elektronického prověření v rámci tzv. New Zealand Electronic Travel Authority – NZeTA.
Zpracování žádosti by mělo být zajištěné do 72 hodin. Jedna taková žádost vydrží v platnosti 2 roky.
Ani bezvízový styk ale nezaručuje automatické vpuštění do země. Příchozí jsou podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat několik podmínek:
- být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní,
- mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu,
- doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně 1 000 NZD na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu – hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské banky),
- předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do které jsou oprávněni vstoupit,
- cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia, tzn. že účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium (kurz v délce maximálně tří měsíců).
Při pobytu delším než 3 měsíce, případně pobytu za účelem práce nebo studia, je potřeba opatřit si příslušná víza.
Vízum do Dubaje
Až 90 dní mohou strávit čeští občané na území Spojených arabských emirátů bez nutnosti víza. K návštěvě například Dubaje vám tak bude stačit pouhý cestovní pas. Nesmíte ale do země přicestovat za účelem výdělečné činnosti. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.
Vízum do Izraele
Také z Izraelem má Česká republika bezvízový styk. Vztahuje se na nevýdělečné cesty do 90 dnů trvání. Od 1. ledna 2025 je však potřeba vyplnit před cestou elektronický formulář ETA-IL. Doporučuje se učinit tak nejpozději 72 hodin před plánovanou cestou.
Výsledkem registrace je vystavení předběžného souhlasu s cestou, který je platný dva roky nebo do doby změny údajů žadatele. Předběžný souhlas slouží k opakovaným cestám po dobu jeho platnosti.
Na studijní, pracovní, dobrovolné práce nebo dlouhodobé pobyty se vztahuje vízový režim a zájemci musí žádat o vízum na izraelském velvyslanectví v Praze.
Při vstupní pasové kontrole proběhne bezpečnostní pohovor, jehož průběh vždy záleží na konkrétním imigračním úředníkovi.
Připravte se na otázky ohledně předchozích cest, zaměstnání, případně i náboženského vyznání. Razítka některých států, zejména muslimských, mohou být důvodem k důkladnějšímu pohovoru. MZV nedoporučuje cestovat do Pásma Gazy.
Vízum do Japonska
Až 90 dní mohou držitelé českých cestovních pasů pobývat na území Japonska bez víza. Povinnost opatřit si vízum se však vztahuje na všechny, kteří do země vycházejícího slunce cestují za prací, účastí na veřejných kulturních či sportovních akcích za úplatu nebo za účelem delšího pobytu.
Před vpuštěním do země jsou cestujícím odebrány biometrické údaje a porovnány s databází osob, které Japonsko považuje za nežádoucí.
Možný je také pohovor s imigračním úředníkem. Cestovatel by při něm měl prokázat účel své cesty, přesně specifikovat program na jednotlivé dny, předložit zpáteční letenku a doložit dostatek finančních prostředků.
Investoři a manažeři získají v případě splnění příslušných požadavků povolení k pobytu až na tři roky.
Žádost se předkládá předem na japonském velvyslanectví a musí být doložena řadou listin o osobě žadatele, zajištění jeho pobytu, o firmě, ve které bude žadatel působit (resp. ji zastupovat), včetně podrobného podnikatelského plánu. A dejte si pozor, nelze tady řídit s českým řidičským průkazem.
Vízum do Egypta
Pro vstup do Egypta platí pro české občany vízová povinnost. Turistické vízum s platností jednoho měsíce lze zakoupit za 25 USD (asi 520 Kč) po příletu na letišti v Káhiře, Hurghadě či Marsa Alam. Případně i dopředu prostřednictvím webového portálu visa2egypt.gov.eg.
Pokud plánujete pouze maximálně 15denní cestu do některého ze sinajských resortů, nejsou víza zapotřebí. Při jakékoliv cestě mimo Sinaj už byste je ale měli mít.