Bonusy k povinnému ručení

Jezdíte opatrně a nebouráte? Potom si zasloužíte odměnu. Řidiče bez nehod pojišťovny odměňují snížením ceny za povinné ručení. Piráti silnic naopak dostanou varovné tytyty v podobě malusu.

Pokračovat do kalkulačky

Co je povinné ručení?

Jde o druh pojištění odpovědnosti, který je povinný pro každého řidiče nebo provozovatele vozidla. Pokud zaviníte nehodu, pojišťovna proplatí způsobené škody ostatním účastníkům. Při výběru poskytovatele povinného ručení se zaměřte nejen na výši pojistného plnění (tedy nejvyšší celkovou částku, kterou pojišťovna při nehodě vyplatí), ale i na rozsah asistenčních služeb a další důležité parametry.

Porovnat nabídky povinného ručení

Bonusy a malusy k povinnému ručení

Jde o výhody a postihy řidičů určené počtem nehod, které způsobili. Bonusy a malusy můžou znatelně zahýbat cenou povinného ručení – a to nahoru i dolů. 

Bonus k povinnému ručení 

Bonusy jsou procenta slev na povinném ručení, která postupně nabíhají. Počítá se každý měsíc platného povinného ručení, kdy jste nezavinili nehodu. Řidiči mají nárok na slevu už po prvním roce bez nehod. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky pro výpočet slevy, která se tak může u různých nabídek výrazně lišit. Porovnat si je můžete v naší kalkulačce

Malus k povinnému ručení 

Malusy jsou přirážky k povinnému ručení pro časté hříšníky. Když způsobíte nehodu, pojišťovna vám srazí až 36 měsíců z bonusu. Pokud nemáte dostatečně velký bonus, aby z něj bylo možné tuto část ukrojit, dostanete se do mínusové hodnoty, což je tzv. malus. Pro pojišťovnu pak budete více rizikoví, a proto vám naúčtuje vyšší pojistné.

Jak zjistit svůj bonus k povinnému ručení?

Počet vašich měsíců bez nehod zná kromě vaší pojišťovny také Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Už od roku 2000 totiž monitoruje průběh pojištění vozidla každého majitele a počet jím zaviněných nehod. Stav pojištění a také počet měsíců bez nehod tak můžete ověřit přímo na stránkách ČKP po zadání SPZ.  

Všechny tyto informace vám na vyžádání prozradí i vaše pojišťovna, svůj bonus k povinnému ručení tedy můžete ověřit i tam. 

Nejjednodušší je ale využít náš srovnávač, který vám po zadání SPZ bonus rovnou započítá do nabídek pojišťoven a vy tak snadno zjistíte, která je pro vás nejvýhodnější.

Porovnat nabídky povinného ručení

Jak pojišťovny počítají váš bonus?

Pro výpočet bonusu platí dvě základní kritéria: 

  • Délka pojištění vozidla (bez ohledu na konkrétní pojišťovnu) 
  • Počet zaviněných dopravních nehod 

Každá pojišťovna má vlastní výpočetní tabulky, podle kterých určuje výši slevy na pojistném. Pojišťovny nemusí tyto tabulky zveřejňovat, sleva však zpravidla bývá 5 až 10 % za rok bez nehod.  

Maximální bonus k povinnému ručení 

Nejvíce můžete získat 65% slevu, ale většina pojišťoven má strop na 50 nebo 60 %. 

Jak předejít ztrátě bonusu k povinnému ručení

Jednoduše – opatrnou jízdou bez nehod. Někdy se ale okolnosti spolčí proti vám a k nehodě i tak dojde. Takové případy můžete podchytit tzv. pojištěním bonusu. Funguje to tak, že při vzniku malusu za vás pojišťovna toto navýšení doplatí.  

TIP: Při změně pojišťovny o bonus nepřijdete. Není tedy žádný důvod nevyměnit vaše současné povinné ručení za výhodnější. Zkuste si to spočítat v naší kalkulačce.

Kalkulačka povinného ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.