Přehled povinného ručení

 

Tajuplný systém výpočtu povinného ručení je opředen celou řadou záhad. Záleží na typu vozidla i vybraném pojištění. Nakoukněte s námi pod pomyslnou pokličku, pod kterou se připravuje povinné ručení.

rodina  Přehled druhů povinného ručení nemůže začít nikde jinde než na typu provozovaného vozidla. Pojištění musí mít sjednané každý automobil, které je provozováno na tuzemských silnicích. Asi každého napadne, že jinou cenu bude platit prchající vrchní ve velorexu a kamioňák křižující Evropu v několikatunovém kolosu. Pojišťovny rozlišují tři základní typy vozidel. Jmenovitě to jsou motocykly, osobní automobily a nákladní vozy. Pro každý druh platí jiné podmínky.

Nákladné nákladní pojištění

Většinou pojišťovacích makléřů zajímá obsah a výkon motoru dopravního prostředku, ale u náklaďáků je situace odlišná. Do hlavní role se dostává hmotnost náklaďáku. Dle váhy se dělí do cenových kategorií do 3,5 tuny, 3,5 tuny až 12 tun a poslední kategorie je nad 12 tun. Logicky se při kalkulaci vychází z faktu, že mohutný kolos může způsobit nehodu s fatálnějšími následky. Tudíž cena pojištění roste s hmotností. Jistou kompenzací je, že pojišťovny poskytují výrazné slevy při tzv. flotilovém povinném ručení. Jedná se o slevu při hromadném pojištění více aut, což ocení především autodopravci.

Levné povinné ručení           onlineSjednat povinné ručení

Osobní automobily musí splnit váhový limit 3,5 tuny, ale cena povinného ručení se určuje na základě vlastností motoru. Totéž platí pro jednostopé dopravní prostředky. Nejlevnější povinné ručení čeká na majitele mopedů s nízký obsahem motoru.

Nezapomínejte na vozík

Někteří řidiči stále zapomínají, že ačkoli není přívěsný vozík motorovým vozidlem, musí mít uzavřené povinné ručení. V případě, že vás zastaví hlídka nebo nepojištění vozík způsobí nehodu, čekají vás pouze problémy. Na povinném ručení přívěsného vozíku se nevyplatí šetřit. Zvlášť když stojí pouhých několik stovek. U některých pojišťoven ho můžete získat dokonce bezplatně. Mezi takové společnosti patří například Česká podnikatelská pojišťovna. Ke každému uzavřenému povinnému ručení poskytuje společnost pojištění přívěsného vozíku do 750 kg nebo motocyklu do 50 ccm zdarma.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0