Přehled povinného ručení

Udělejte si přehled povinného ručení – nezávazně, rychle a zdarma. Stačí vyplnit pár údajů o vás a vašem vozidle do kalkulačky povinného ručení. 

Kalkulačka povinného ručení

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Jaké existují druhy povinného ručení?

Přehled druhů povinného ručení nemůže začít nikde jinde než na typu provozovaného vozidla. Pojištění musí mít sjednané každý automobil, které je provozováno na tuzemských silnicích. Asi každého napadne, že jinou cenu bude platit motorkář a kamioňák křižující Evropu v několikatunovém kolosu. 

Pojišťovny rozlišují 3 základní typy vozidel:

  • osobní automobily,
  • motocykly, 
  • nákladní vozy.

Povinné ručení pro osobní automobily

Povinné ručení pro osobní automobily vždy do určité míry kryje:

  • škody na cizím majetku – nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot atd. 
  • škody na zdraví jiných – zranění, trvalé následky nebo smrt. 
  • ušlý zisk poškozených osob – pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek. 
  • náklady na právní zastoupení.

Na vás je nastavení limitů krytí – tedy částek, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Ze zákona jsou nejmenší limity krytí pro škody na majetku a zdraví 35 milionů korun. 

Zároveň si můžete připojistit i různá další rizika, například pojištění vlastního vozu, úrazové pojištění řidiče, střet se zvěří atd.

Nezapomínejte na vozík

Někteří řidiči stále zapomínají, že ačkoli není přívěsný vozík motorovým vozidlem, musí mít uzavřené povinné ručení. V případě, že vás zastaví hlídka nebo nepojištění vozík způsobí nehodu, čekají vás pouze problémy. Na povinném ručení přívěsného vozíku se nevyplatí šetřit. 

Srovnat povinné ručení

Povinné ručení pro motocykly

U motocyklů, mezi která patří i skútry, tříkolky a mopedy, existují 2 varianty povinného ručení – celoroční a sezónní.

Celoroční povinné ručení 

Celoroční povinné ručení na motocykl chrání motorku po celý rok. Vyplatí se osobám, které chtějí mít možnost vyrazit na projížďku i mimo sezónu. 

Některé pojišťovny navíc nabízí celoroční povinné ručení s možností ukončení dohodou ze dne na den. Pojistku tak můžete vypovědět třeba v půlce léta.

Sezónní povinné ručení 

Pokud máte motorku přes zimu bezpečně zamknutou v garáži, vyplatí se sjednat si jen sezónní povinné rušení. Dá se uzavřít na 3–10 měsíců a bývá o něco levnější než celoroční varianta. 

Pozor si dejte hlavně při odhadování, na kolik měsíců budete pojistku potřebovat. Prosincové sluníčko a jarní teploty namísto ladovské zimy nejsou v posledních letech žádnou výjimkou, tak aby vás pak nemrzelo, že kvůli neplatné pojistce nemůžete svůj stroj provětrat.

Povinné ručení pro nákladní vozy

Většinou pojišťovny zajímá výkon motoru vozidla, ale u náklaďáků je situace odlišná. Do hlavní role se dostává hmotnost. 

Dle váhy se dělí do cenových kategorií:

  • do 3,5 tuny, 
  • 3,5 tuny až 12 tun,
  • nad 12 tun. 

Logicky se při kalkulaci vychází z faktu, že mohutný kolos může způsobit nehodu s fatálnějšími následky. Tudíž cena pojištění roste s hmotností. Jistou kompenzací je, že pojišťovny poskytují výrazné slevy při tzv. flotilovém povinném ručení. Jedná se o slevu při hromadném pojištění více aut, což ocení především autodopravci.

Srovnat povinné ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Hlavní vliv na cenu povinného ručení má výkon vozu (objem motoru), dále jeho typ, značka, stáří a také údaje o pojistníkovi (věk, bezeškodní průběh, region a způsob užívání vozu). Cenu povinného ručení může ovlivnit také frekvence placení pojistky.

Stejně jako u automobilů má na cenu povinného ručení pro motocykl vliv objem motoru (čím silnější stroj, tím vyšší cena pojištění), údaje o pojistníkovi (věk, bezeškodní průběh, region a způsob užívání vozu) a frekvence placení pojistky.

Obecně vzato platí přímá úměra – čím silnější vozidlo, tím dražší pojistka. 

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.