Povinné ručení motocykl

Pokud chcete se svým motocyklem vyrazit na silnici, musíte pro něj mít sjednané povinné ručení. Máme pro vás o něm hned několik důležitých informací.

Spočítat povinné ručení

Srovnejte si povinné ručení online

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte pár základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Všechno zvládnete jednoduše z pohodlí domova. Zelená karta vám přijde obratem na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Co je povinné ručení?

Povinné ručení, známé také jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích, je pojištěním, které musí mít ze zákona sjednané každý majitel vozidla. Ať už se jedná o automobil, motocykl, skútr, nebo motorovou tříkolku, čtyřkolku a další jednostopá vozidla. Povinné ručení se pak postará o všechny škody způsobené provozem vašeho motocyklu, a to jak na majetku, tak na zdraví třetích osob. 

S povinným ručením se tedy nemusíte bát toho, že byste tyto náklady, které se mohou snadno vyšplhat do desítek milionů (především v případě hromadné nehody, způsobené újmy na zdraví atd.), museli platit z vlastních úspor. O tyto věci se postará pojišťovna, u které máte povinné ručení sjednané.

Nejnižší limity pojistného krytí jsou pak dle zákona stanovené na 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Kč na majetek. Často se ovšem setkáte i s nabídkou vyšších limitů. V povinném ručení bývají zahrnuté také asistenční služby v základním rozsahu. Pokud ovšem budete chtít, je možné si zajistit jejich vyšší zajištění, stejně jako do pojištění přidat užitečná připojištění.

Spočítat povinné ručení

Jak vybrat povinné ručení na motocykl?

Povinné ručení na motorku byste si měli vybírat tak, aby vám poskytlo co nejlepší zajištění. Neohlížejte se tedy primárně na cenu, ale řiďte se vašimi preferencemi. Například:

 • Krytí a limity pojištění – ty volte podle toho, jak často a daleko s motorkou vyrážíte, tedy jak velká pravděpodobnost způsobení dopravní nehody tu je. Platí také, že čím silnější stroj, tím větší škody může v případě kolize napáchat. 
 • Frekvence placení – podívejte se na platební podmínky od jednotlivých pojišťoven ohledně toho, jaká frekvence úhrady pojistného se vám vyplatí. Nejčastěji se setkáte s roční, pololetní a kvartální možností plateb.
 • Sezonní či celoroční – pokud s motorkou vyrážíte na silnice pouze určitou část roku (například od jara do podzimu, kdy je hlavní motorkářská sezona), podívejte se na možnost sezonního povinného ručení pro motorku.
 • Připojištění a další služby – zaměřte se při výběru také na možnost výběru vhodných připojištění a asistenčních služeb, které se vám na cestě mohou zcela jistě hodit. Vyrážíte s motorkou mimo ČR? Pak se zcela jistě podívejte také na možnost asistenčních služeb do zahraničí.
 • Pojistné podmínky – než smlouvu uzavřete, seznamte se také pečlivě s pojistnými podmínkami daného pojištění, abyste poté nebyli nepříjemně překvapeni
Spočítat povinné ručení

Nejlevnější povinné ručení na motorku

S nalezením nejlevnějšího povinného ručení na motorku vám pomůže online kalkulačka povinného ručení. Stačí do ní zadat základní technické údaje o motocyklu a dále také údaje o pojistníkovi. Konkrétně se jedná o:

 • věk,
 • místo bydliště,
 • počet bezeškodných měsíců

Všechny tyto informace mají totiž vliv na cenu povinného ručení motocyklu. Jeho výše se dále odvíjí také od zvolené výše pojistných limitů, výše spoluúčast, volby možných připojištění i frekvence platby pojistného.

Během pár kliknutí myší poté v kalkulačce uvidíte přehledně porovnané nabídky povinného ručení na motocykl hned od několika prověřených pojišťoven působících na českém trhu.

MotocyklNižší krytíStřední krytíVyšší krytí
Babetta 210 (49 cm3, 2 kW, 50 kg, 2017)183 Kč183 Kč226 Kč
Honda PCX125 (149 cm3, 9 kW, 130 kg, 2017)336 Kč336 Kč360 Kč
Yamaha YP400 (350 cm3, 25 kW, 250 kg, 2017)336 Kč336 Kč360 Kč
Ducati Monster (600 cm3, 44 kW, 190 kg, 2017)684 Kč684 Kč744 Kč
Honda XL1000 (999 cm3, 69 kW, 250 kg, 2017)684 Kč684 Kč744 Kč

Poznámka: Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Martina ve věku 47 let, který bydlí v Čáslavi. Ročně ujede 3 000 km a má 200 měsíců bez nehody. Nižší krytí odpovídá limitům 35/35 milionů, střední 70/70 milionů a vyšší 200/200 milionů. Jde o minimální plnění. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 5. 5. 2023.

Srovnat povinné ručení

Jak sjednat povinné ručení na motorku?

Se sjednáním povinného ručení pro motocykl vám také pomůže online kalkulačka. Stačí si pouze z nabídky vybrat to nejvýhodnější povinné ručení pro motorku a pohodlně ho uzavřít online cestou. Všechny důležité dokumenty (pojistná smlouva i zelená karta) vám během chvíle přijdou do vaší e-mailové schránky, přičemž pojištění začne platit hned, jak jej zaplatíte (zvolit můžete bankovní převod nebo online platbu kartou).

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

 • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
 • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
 • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
 • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.