Povinné ručení – motocykl

Bez povinného ručení nesmí na silnici žádné motorové vozidlo, výjimkou nejsou ani motorky. Vyberte si tu nejvýhodnější pojistku a užívejte si cestování v klidu.

Pokračovat do kalkulačky

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je druh pojištění odpovědnosti. Pojišťovna kryje škody, které při provozu vozidla způsobíte jiným lidem a jejich majetku. Povinné ručení je v České republice – jak už název napovídá – opravdu povinné, vozidlo bez něj nesmí na silnici. Pokud byste přece jen vyrazili nepojištění, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč.

Povinné ručení na motorku

Kromě aut se povinné ručení týká také motorek a dalších podobných vozidel, do stejné kategorie spadají také skútry, tříkolky, čtyřkolky, mopedy aj. U motocyklů existují dvě varianty povinného ručení: 

Celoroční povinné ručení 

Celoroční povinné ručení na motocykl chrání motorku po celý rok, i když spí v garáži zimním spánkem. Výhoda je, že jakmile se udělá hezky, můžete vyrazit na cesty – bez ohledu na roční období nebo konkrétní měsíc. Je ale o něco dražší než sezónní pojištění. 

Některé pojišťovny nabízejí celoroční povinné ručení s možností ukončení dohodou ze dne na den. Pojistku tak můžete vypovědět třeba v půlce léta a sezónu předčasně ukončit, ať už kvůli poruše stroje, nebo ze zdravotních či jiných neočekávaných důvodů. 

Sezónní povinné ručení 

Povinné ručení uzavírané pouze na aktivní sezónu je výhodné pro řidiče, kteří mají své motorky přes zimu ustájené v garáži a vytáhnou je až na jaře. Dá se uzavřít na 3–10 měsíců a bývá o něco levnější než celoroční varianta. Pokud majitel pojistku nezruší, stejně jako u běžných povinných ručení se mu automaticky prodlouží na další rok. 

Pozor si dejte hlavně při odhadování, na kolik měsíců budete pojistku potřebovat. Prosincové sluníčko a jarní teploty namísto ladovské zimy nejsou v posledních letech žádnou výjimkou, tak aby vás pak nemrzelo, že kvůli neplatné pojistce nemůžete svůj stroj provětrat.

Srovnávač povinného ručení

Cena povinného ručení na motocykl

Cena povinného ručení na motorku se odvíjí od stejných kritérií jako u automobilů: 

  • objem motoru, 
  • stáří motorky, 
  • věk majitele, 
  • bydliště, 
  • počet měsíců bez nehody, 
  • pojistné limity.

 

Reálně se tak dostanete od několika stovek u malých skútrů až po tisíce za silnější motorky. A stejně jako u aut platí, že čím déle jezdíte bez nehody, tím větší slevu na povinné ručení dostanete. 

Nejlevnější povinné ručení na motorku

Které povinné ručení na motocykl je nejlevnější? To zjistíte jednoduše srovnáním nabídek pojišťoven. Ale pozor, nejlevnější pojištění nemusí být zdaleka nejvýhodnější. Před sjednáním pojištění proto nezapomeňte důkladně pročíst pojistné podmínky, pojistné limity i výluky z pojistného plnění. 

Povinné ručení na motocykl – kalkulačka

Pokud nemáte čas procházet nabídky pojišťoven ručně, využijte náš srovnávač. Stačí do něj zadat parametry motorky a své požadavky a během chvilky budete mít jasno. Pokud přidáte i nepovinné údaje, kalkulačka vám rovnou započítá slevu za měsíce bez nehod.

Kalkulačka povinného ručení

Ptáte se nás

Zelená karta je dokladem o sjednání povinného ručení. Nově se označuje i jako bílá karta.

Povinné ručení se nevztahuje na škody, které jste si způsobili na svém vozidle vy. K tomu slouží havarijní pojištění. Nepomůže vám také, pokud jste při řízení byli pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, auto nemělo technickou kontrolu nebo řidič auta neměl řidičský průkaz.

Neexistuje jednotná cena povinného ručení, ovlivňuje ji více faktorů. Přihlíží se k typu a technickým parametrům vašeho vozidla, vyšeho bydliště, vašemu věku i tomu, jak často jste dosud bourali. Když jezdíte dlouhodobě bez nehod, cena povinného ručení může být nižší.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.