Povinné ručení na skútr

Než vyrazíte na silnice, je potřeba mít sjednané povinné ručení nejen na auto, ale také na skútr či moped. Přinášíme důležité informace, které se vám při sjednávání pojištění na tato jednostopá vozidla budou hodit.

Spočítat povinné ručení

Srovnejte si povinné ručení online

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Stačí zadat pár údajů o vás a vozidle

Žádná věda. V kalkulačce vyplníte 5 základních údajů o vás a vašem vozidle – např. objem motoru a váš rok narození.

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Pojištění si porovnáte na jednom místě

Do 20 sekund uvidíte přehledné porovnání povinného ručení. Vybírat můžete z nabídky prověřených pojišťoven.

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Uzavřete povinné ručení za pár minut

Všechno zvládnete jednoduše z pohodlí domova. Zelená karta vám přijde obratem na e-mail. Stačí ji vytisknout.

Změny v povinném ručení

Povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích) musí mít sjednáno každý, kdo vlastní vozidlo a pohybuje se s ním po veřejných cestách. Pojištění kryje škody, které vzniknou na zdraví nebo majetku třetích osob a způsobí je právě vaše vozidlo. Tyto náklady se mohou dostat do značných výšin a způsobit lidem nemalé finanční problémy, proto existuje koncept povinného ručení.

Naopak havarijní pojištění potom kryje škody, které se stanou na vašem vozidle.

Vláda v prosinci roku 2023 schválila novelu zákona o povinném ručení. Díky němu se změnila definice vozidla. Do této kategorie nově spadá jakýkoliv dopravní prostředek, který se pohybuje rychleji než 25 km/h nebo může jet rychleji než 14 km/h a zároveň váží více než 25 kilogramů. Na tato vozidla je nově potřeba sjednávat povinné ručení. 

Nově tak do této kategorie spadají třeba elektrokoloběžky, segwaye, zahradní traktůrky nebo golfová vozítka. Elektrokola zatím mít povinné ručení nemusí.

Stejně tak je třeba si sjednat povinné ručení na motorku, skútr a moped.

Spočítat povinné ručení

Rozdíl mezi skútrem a mopedem

Skútr je charakterizován jako jednostopé vozidlo, které má malá kola a nízký objem motoru (obvykle 50 až 125 cm³). Často má aerodynamičtější design než moped a nabízí pro řidiče lepší komfort. Dosahuje také vyšší rychlosti než mopedy. 

Moped je často označován jako kombinace motocyklu a bicyklu. Rovněž se jedná o jednostopé vozidlo, tentokrát ovšem s objemem motoru do 50 cm3. Moped je snadno ovladatelný a ekonomický z hlediska spotřeby benzínu. Jeho maximální rychlost většinou nepřesahuje 45 km/h.

Jak sjednat povinné ručení na skútr?

Povinné ručení na skútr lze sjednat dnes už téměř u každé pojišťovny. Pokud chcete mít ve vašich pojistkách lepší přehled, můžete uzavřít povinné ručení na skútr u pojišťovny, kde si pojišťujete i další svá vozidla – např. automobil. Některé pojišťovny vám v takovém případě nabídnou dokonce slevu a můžou vám také započítat bonus za to, že jezdíte bez nehod.

Před uzavřením povinného ručení na skútr je důležité zkontrolovat limity pojistného plnění a pročíst si pojistné podmínky. Doporučujeme se nerozhodovat pouze na základě ceny pojištění – to nejlevnější povinné ručení nemusí nutně znamenat to nejlepší.

Vyzkoušejte naše srovnání povinného ručení a jednotlivé nabídky si mezi sebou jednoduše porovnejte. Stačí zadat pár informací o vás, technické údaje o vašem voze a my vám nabídneme přehledný seznam s aktuálními nabídkami pojištění.

Povinné ručení skútr

Kolik stojí povinné ručení na skútr?

Kolik stojí pojištění skútru? Cena povinného ručení na skútr se odvíjí od rozsahu krytí, velikosti limitů a také objemu motoru. To, kolik ve skutečnosti zaplatíte, se pak liší v závislosti na zvolené pojišťovně a nastavených parametrech v pojistné smlouvě. Konečnou cenu také ovlivňuje stav vašeho bonusu/malusu

Obecně se uvádí, že povinné ručení na skútr 50 cm3 startuje na vyšších stovkách korun. Povinné ručení na skútr 125 cm3 vás pochopitelně vyjde o něco dráž. Některé pojišťovny nabízí také tzv. sezonní pojištění, kdy platíte pouze za měsíce, kdy s vaším skútrem skutečně jezdíte.

S přesnými cenami vám může pomoci naše kalkulačka. Zadáte jen VIN nebo SPZ, pár údajů o vás a my vám nabídneme srovnání cen z naší nabídky, z níž si můžete následně vybrat to nejvýhodnější povinné ručení.

Porovnat povinné ručení

Jaký řidičský průkaz je potřeba k řízení skútru nebo mopedu?

Ve věku 15 let je možné stát se držitelem řidičského průkazu na motorku skupiny AM. Sem spadají motorky s objemem do 50 cm3, jejichž rychlost nepřesahuje 45 km/hod. Do této skupiny spadají i mopedy.

V případě, že vlastníte řidičské oprávnění A1, A2, A, B, C nebo D, tak se automaticky stáváte vlastníkem oprávnění skupiny AM.

16 letech potom lze získat řidičský průkaz skupiny A1, se kterým je možné řídit lehké motocykly s objemem motoru do 125 cm3 a s výkonem nejvýše 11 kW. Do této kategorie můžeme zařadit skútry.

Pokud máte řidičské oprávnění skupiny B, tedy to, které má většina populace a díky němuž můžete řídit osobní automobil, můžete řídit i skútr do 125 cm3 a výkonu 11 kW. To ovšem pouze za předpokladu, že má tento stroj automatickou převodovku.

Více informací o řidičských oprávněních pro motocykly naleznete v tabulce:

Řidičské oprávnění pro motocykly

Řidičský průkazMinimální věkParametry
AM15Objem motoru do 50 cm3 a nepřesahuje rychlost 45 km/hod
A116Objem motoru do 125 cm3 a výkon nejvýše 11 kW
A218Výkon motoru max. 35 kW
A24 (nebo A2 alespoň 2 roky)Bez omezení

Zdroj: az-pneu.cz

Povinné ručení na moped bez SPZ

Cena povinného ručení na moped je nižší než na skútr – důvodem je nižší objem motoru. Opět ovšem záleží na dalších parametrech pojistné smlouvy a také na údajích o řidiči motocyklu. 

Častou otázkou, se kterou se setkáte při uzavírání pojištění na moped, je, jak uzavřít povinné ručení na moped, když kvůli svému charakteru nemá SPZ. Povinné ručení je možné sjednat i na vozidla bez poznávací značky. Při jeho sjednávání budete pojišťovně uvádět VIN mopedu.

Spočítat povinné ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

  • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
  • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
  • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
  • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.