Zelená karta k povinnému ručení

Zelená karta potvrzuje, že máte k vašemu vozidlu sjednané povinné ručení. Musíte ji mít vždy v autě? A co když na ní potřebujete upravit nějaký údaj? Čtěte dále a dozvíte se o novinkách od roku 2024. 

Porovnat povinné ručení

Co je zelená karta?

V právnickém jazyce je zelená karta „mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla“. Zelená karta prokazuje, že máte uzavřené platné povinné ručení. To je v České republice pro všechny majitele motorových vozidel ze zákona povinné

Zelená karta

Zelená karta jako doklad povinného ručení

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti za škody, které můžete provozem vozidla potenciálně způsobit (ať už na zdraví, či majetku někoho jiného). Nemusí se přitom jednat jen o auto, pojištění odpovědnosti je povinné pro všechna motorová vozidla. Tedy i pro motocykly, čtyřkolky, nákladní vozy, skútry a nově také pro některé elektrokoloběžky

Rozsah škod, které povinné ručení pokryje, vždy záleží na konkrétní pojišťovně a dané smlouvě. Minimální výši stanovuje zákon, dosud to bylo 35 milionů, od začátku nového roku je nastavena na 50 milionů korun

Vzhledem k tomu, že v celé řadě situací tyto částky nemusí zdaleka stačit, doporučuje se jejich nastavení na vyšší sumy

Nabídky povinného ručení

Jaké údaje musí být na zelené kartě?

Na zelené kartě nesmí chybět vaše identifikační údaje a také informace o vozidle, kterého se povinné ručení týká. Vždy tam najdete: 

 • kód země, kde bylo povinné ručení sjednáno
 • číslo zelené karty (udává číslo pojistné smlouvy), 
 • údaje o pojistiteli a asistenční službě, 
 • údaje o majiteli karty, 
 • rozsah platnosti povinného ručení (platnost zelené karty),
 • informace o tom, ve kterých státech pojištění platí, 
 • údaje o pojištěném vozidle. 

Vzor zelené karty k jejímu vyplnění nepotřebujete, protože vám přijde vyplněná už od pojišťovny. Podle nového zákona o povinném ručení by měla přestat platit povinnost mít u sebe zelenou kartu na území ČR. Systém kontrol pojištění bude digitalizovaný. Karta ale bude sloužit řidičům při cestách do zahraničí jakožto mezinárodní doklad o zaplacení povinného ručení. 

Změna údajů na zelené kartě

Změnilo se u vás něco zásadního, třeba adresa nebo SPZ? Nezapomeňte to své pojišťovně neprodleně oznámit. Neodkládejte tuto povinnost na „někdy“, protože nesprávné údaje by vám mohly pěkně zavařit

Ceny za změnu se obávat nemusíte, úpravy údajů na zelené kartě nic nestojí. Pojišťovna údaje aktualizuje a co nevidět vám zdarma pošle novou zelenou kartu. 

Nabídky povinného ručení

Jakou formu má mít zelená karta v roce 2024?

Od roku 2020 nemusí být zelená karta zelená, ale lze ji vytisknout na bílý papír. Takže pokud ji ztratíte, nemusíte řešit náhradu zelené karty s pojišťovnou. Jednoduše si doma z počítače vyjedete novou.

Novinkou posledních let je pak elektronická zelená karta, tedy zelená karta v telefonu. Podle ministerstva financí zákon nestanovuje formu, v jaké má být tento doklad předložený. V praxi proto stačí, když si svoji zelenou kartu naskenujete, vyfotíte nebo stáhnete do mobilu a při kontrole doklad předložíte v elektronické formě

Užitečné jsou v tomhle směru i různé aplikace, které plně nahrazují papírový doklad, je do nich možné nahrát více zelených karet najednou, upozorní vás na končící dobu platnosti a nabídnou i další zajímavé funkce. 

Od roku 2024 v Česku končí papírová zelená karta a začíná se používat digitální zelená karta. Už ji tedy nebudete muset předkládat při policejních kontrolách ani ji mít uloženou v mobilu. Policisté totiž budou mít přístup do online databáze České kanceláře pojistitelů a sami si tak zjistí, jestli je k danému vozidlu sjednané povinné ručení. Sepsali jsme pro vás všechny podstatné novinky na silnicích od roku 2024.

Dávejte si ale pozor. Toto pravidlo digitální zelené karty platí pouze v rámci České republiky. Pokud cestujete do zahraničí, nezapomeňte si zjistit pravidla v ostatních státech. Pro jistotu ovšem při cestě mimo ČR vozte zelenou kartu v autě.

Musí být zelená karta v autě?

Jak již bylo zmíněno, od roku 2024 se bez zelené karty v autě obejdete. V případě, že cestujete za hranice u sebe, ale mějte zelenou kartu vytištěnou. Každopádně digitalizace tohoto dokumentu se plánuje zavést také v dalších evropských státech.

Spočítat povinné ručení

Co dalšího najdete na zelené kartě?

Je to sice hlavně doklad povinného ručení, ale může být i velmi užitečná. Najdete na ní informace, které budete potřebovat, když se stane nehoda. Nejčastěji využijete: 

 • číslo na linku pomoci řidičům,
 • asistenční službu vaší pojišťovny
 • další důležité kontakty, které v krizové situaci oceníte. 

Zelená karta při přepisu vozidla

Pokud se chystáte koupit nové vozidlo, budete ho muset na obecním úřadu obce s rozšířenou působností přepsat na svou osobu. Kromě jiných dokladů je pak třeba předložit i platnou zelenou kartu, která dokazuje, že povinné ručení je už sjednané na nového majitele. 

Než tedy vyrazíte řešit formality, podívejte se v online kalkulačce na srovnání nabídek povinného ručení a vyberte si to nejvýhodnější pojištění vozidla přímo vám na míru.

Podcenit byste neměli ani havarijní pojištění. Není ze zákona povinné, ale ve vlastním zájmu ho určitě uzavřete, zvlášť kupujete-li relativně nové auto. Naše online kalkulačka vám opět pomůže

Spočítat povinné ručení

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Uzavřít povinné ručení musí každý majitel vozidla, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz a vůz je používán na veřejných komunikacích.

V opačném případě vám hrozí pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. Ideální je tedy ihned potom, co vám pojištění vyprší, sjednat pojištění nové, nebo odevzdat značky od vozidla do depozitu.

Asistenční služba je výpomoc při nehodě nebo poruše vozidla. Mezi základní nabízené služby, které by se měly vztahovat ke každé pojistce povinného ručení, patří příjezd asistenčního vozidla k porouchanému vozidlu a jeho odtažení. U komplexnějších pojistek vám pojišťovna poskytne náhradní vozidlo.

Pokud by se vám asistenční služby, které jsou součástí vašeho povinného ručení, zdály nedostatečné, můžete si u většiny pojišťoven sjednat asistenční služby navíc.

Ano, ale abyste mohli uzavřít nové povinné ručení, musíte mít nejdříve ukončené pojištění u současné pojišťovny. Novou pojišťovnu si snadno vyhledáte pomocí online kalkulačky, která vám porovná téměř všechny produkty na trhu a přehledně je seřadí podle výhodnosti a vašich požadavků.

Jednotlivé nabídky pojišťoven si mezi sebou porovnáte pomocí online kalkulačky. Tak zjistíte, jak se pohybují ceny povinného ručení, a snadno najdete to nejlevnější.

Ano. K tomu slouží kalkulačka havarijního pojištění. V ní vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle – tovární značku, model a aktuální tržní hodnotu vozu. Ihned se vám zobrazí přehledné srovnání nabídek havarijního pojištění.

Pro objednání stačí kliknout na tlačítko „Koupit“ a vyplnit krátký formulář. Obratem vám přijdou všechny potřebné dokumenty na e-mail.

Ano, vozidlo si můžete pojistit už ode dneška. Stačí si srovnat povinné ručení. Obratem vám zavolá specialista na autopojištění a vše s vámi probere.

Ano. Firemní auto si můžete jednoduše a rychle pojistit online.

Klidně si můžete pojistit i firemní flotilu. Jde ale o trochu složitější proces. V případě firemní flotily je totiž nutné každou pojišťovnu požádat o individuální nabídku. To může chvilku trvat. Budete mít ale jasno, kde vám všechna auta pojistí skutečně nejvýhodněji.

Zaplatit povinné ručení můžete hned několika způsoby:

 • kartou online prostřednictvím platební brány GoPay,
 • bankovním převodem na účet Top-Pojištění.cz,
 • vkladem hotovosti na přepážce Fio banky,
 • složenkou na České poště.

Veškeré podrobnosti k platbě najdete přehledně v průvodním e-mailu.

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Většinou se ale vyplatí zaplatit najednou pojistné na celý rok. Některé pojišťovny totiž nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v porovnání.

Na výši vašeho bonusu má vliv hned několik faktorů. Největší roli ale hraje délka předchozího pojištění a počet vámi zaviněných nehod. Čím déle jste tedy pojištění a řídíte bez nehod, tím vyšší máte bonus. 

Každá pojišťovna má vlastní tabulky a pravidla pro udělení bonusu. Zpravidla ale za každých 12 měsíců bez nehody dostanete přibližně 5% bonus, tedy 5% slevu na pojistném. Maximálně pak můžete získat bonus až 60 %.    

Rádi vám pomůžeme zjistit, jak vysoký je váš bonus. V kalkulačce povinného ručení stačí vyplnit rodné číslo, nebo nám na sebe zanechat kontakt a vše potom probereme po telefonu.  

Až se na to přijde, bude mu vyměřena pokuta, a to i v řádech desetitisíců korun. To není vše. Navíc bude muset uhradit finanční příspěvek České kanceláři pojistitelů (ČKP) za celé období, kdy vozidlo využíval nepojištěné.  

Vybrali jste si ve srovnání povinné ručení a všechny důležité dokumenty už vám přišly na e-mail? Skvělé, teď už stačí jen zaplatit pojistné. Pojištění totiž začne platit až v den, kdy bude připsána platba na bankovní účet.  

Pojišťovny obvykle umožňují platit povinné ručení jednou, dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Některé pojišťovny nabízí slevy za roční platbu pojištění. Které pojišťovny slevy nabízí, zjistíte v našem porovnání. 

Stačí občanský průkaz a velký technický průkaz vozidla, případně osvědčení o registraci vozidla, které velký technický průkaz nahrazuje u vozů zakoupených po 1. 1. 2024.  

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.