Jakou výši léčebných výloh zvolit u cestovního pojištění?

 

Ve kterých zemích, kam Češi velmi rádi jezdí na dovolenou, se platí vysoké částky za ošetření lékařem? Poradíme vám, jak nepodcenit výši léčebných výloh u cestovního pojištění, ať si můžete užít vaši dovolenou na plné obrátky.

loď - pojistná událostPojistnou událost související s léčebnými výlohami či úrazem hlásí každý rok 70 tisíc českých turistů. 

Více než polovinu všech pojistných událostí lidé hlásí právě v červnu, červenci a srpnu. Nejvíce karambolů v zahraničí se odehraje v oblíbených dovolenkových destinacích Čechů, v Chorvatsku, Turecku, Bulharsku a v Itálii. Léčba a ošetření v tureckých nemocnicích ale patří k těch nejdražším na světě. Trojici nejdražších vévodí Spojené státy, následované Tureckem a Tuniskem.

Cestovní pojištění léčebných výloh: na co si dát pozor?

Proto si při výběru cestovního pojištění zaměřte na pojistný limit léčebných výloh. Levné pojistné produkty mohou lákat na nízkou cenu kompenzovanou nízkou maximální částkou, kterou vám pojišťovna zaplatí při zranění nebo onemocnění v zahraničí. Minimální limit léčebných výloh pro cesty po Evropě je 1,5 milionu Kč, zatímco pro „výlety“ mimo Evropu se doporučuje pojištění léčebných výloh nejméně 3 miliony Kč.

Průměrné náklady na léčebné výlohy a transport
  • Ošetření zubů v Tunisku: 100 tisíc Kč
  • Zlomená končetina v Chorvatsku: 50 tisíc Kč
  • Zlomenina kotníku v Egyptě: 150 tisíc Kč
  • Repatriace sanitku v Itálii: 70 tisíc Kč
  • Poranění hlavy při pádu ve Francii: 1,3 milionu Kč
  • Srdeční mrtvice v Německu: 570 tisíc Kč
  • Zlomená noha v USA: 450 tisíc Kč
  • Střevní problémy v Egyptě: až 10 tisíc Kč
  • Operace slepého střeva ve Francie: 700 tisíc Kč

Na soukromé nemocnice narazíte v zahraničí mnohem častěji než u nás, proto si všímejte toho, jestli pojišťovny proplácení ošetření i v těchto zařízeních. Někdy se můžete totiž setkat s tím, že pojišťovny platí jen ošetření ve veřejných zdravotních institucích.

Cestujte v klidu a pohodě s pojištěním Porovnat ceny

Nespadněte do pasti kumulovaného limitu

Pokud sjednáváte pojištění pro větší skupinu nebo pro rodinu, zpozorněte, když se ve smlouvě mluví o kumulovaném limitu léčebných výloh. Jde o souhrnnou částku maximálně proplacených výloh, nikoli o běžně uváděný limit na jednu osobu. Jestliže vám poskytovatel nabízí cestovní pojištění pro čtyřčlennou rodinu s kumulovaným limitem pojistného plnění 2 miliony, znamená to, že jednotlivec je pojištěn pouze do hranice 500 tisíc korun.

TIP

 Informujte se, na jaké situace jste pojištěni

  • U některých pojišťoven si musíte ke klasickému cestovnímu pojištění dokoupit zvlášť různá připojištění (např. úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel, pojištění storna cesty nebo pojištění zpoždění a zmeškání cesty). U jiných pojišťoven jsou některé druhy připojištění obsaženy již v základním balíčku
 
.

Kolik vás ošetření nebo léčba v zahraničí bude stát?

Nespoléhejte na to, že na území Evropy si vystačíte s kartičkou pojištěnce EU. V zemích mimo Českou republiku si totiž pacienti platí mnohem více za běžné ošetření i léčbu, protože zde mají vyšší spoluúčast. Například ve Francii, přestože si každý platí zdravotní pojištění, musí člověk při návštěvě doktora hradit i tak 85 % ceny zákroku. Díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění vám při návštěvě nemocnice budou účtovat služby stejně jako místním. Pokud se chcete vyhnout vysokým platbám za ošetření nebo léčení v zahraničí, zařiďte si cestovní pojištění.

"Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly v loňském roce 12 tis. Kč. Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika milionů korun. Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí.”

- Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2