Cestovní pojištění na lyže není zbytečná investice

 

Zimní dovolenou si dopřává stále více Čechů. Nynější počasí lyžařům na českých horách nepřeje, a proto musí milovníci sněhu vyrazit do zahraničí. Kdo se vydá na sjezdovku bez pořádného pojištění, může přijít na mizinu. Jak se správně pojistit a na co nesmíte zapomenout?

pojištění na lyžováníNezapomeňte se pojistit i při cestách na Slovensko. Tatry už několik let leží v cizí zemi. Nestačí mi moje průkazka pojištěnce?

Vyrazit do zahraničí jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění není zrovna nejrozumnější rozhodnutí. Modrá kartička nemůže plnohodnotně nahradit cestovní pojištění. Máte nárok na ošetření pouze ve státním zařízení. Jenže těch je zrovna v zastrčených horských oblastech jako sněhu v Africe. Většina klinik patří soukromým lékařům, kde si pacient platí celé ošetření ze své kapsy. Jenže ani ve veřejných nemocnicích nemáte vyhráno. V celé řadě zemí se platí vysoká spoluúčast.

Léčebné výlohy

Úplným základem při cestách do zahraničí je pojištění léčebných výloh. Hradí se z něj zásah horské služby, prvotní ošetření, operace, hospitalizace, zdravotnický materiál nebo převoz zpět domů. Zajímejte se o pojistné limity. Smysluplná pojistka by měla pokrýt léčebné výlohy v minimální hodnotě dva miliony korun.

TIP

Panáček do jedné i druhé lyže

Něco ostřejšího na rozjezd, pivo k obědu, grog na zahřátí. Řada milovníků zimy si s alkoholem rozumí. Jenže pro veselé radovánky nemají pojišťovny pochopení. Podle jejich pohledu omamné látky na sjezdovku nepatří. Když jezdíte pod vlivem, riskujete, že v případě zranění vám pojišťovna vůbec nic neuhradí. K výlukám z pojištění patří také jízda mimo vyznačené trasy nebo adrenalinové sporty. K zakázaným aktivitám překvapivě může patřit i sáňkování. Proto se vždy pečlivě seznamte s pojistnými podmínkami.

 

Když někoho srazíte

Na sjezdovce můžete ublížit nejen sami sobě. Když někoho během divoké jízdy srazíte, může po vás postižený soudně vymáhat odškodné, bolestné nebo ušlou mzdu. V takovém případě vás ochrání pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku. Kryje újmy, které svou neopatrností způsobíte druhé osobě. Limit by měl opět dosahovat alespoň dvou milionů korun.

Zkušený lyžař se nebojí připojistit

Kromě léčebných výloh a odpovědnosti se vyplatí využít i dalších služeb. V případě fatálního zranění oceníte úrazové pojištění. Chránit můžete i svá zavazadla nebo sportovní vybavení. Nikdy nevíte, kdy si vás oblíbí zákeřná chřipka. V takových chvílích vám pomůžeme pojištění pro případ nevyužité dovolené. Vrátí se vám přinejmenším část nákladů, které jste už za dovolenou zaplatili. Někteří při cestách do ciziny využívají i pojištění právní ochrany.

Které pojištění na lyže je nejlepší? Srovnat pojištění

Pojištění ke kartě vás dostatečně neochrání

Někteří lyžaři a snowboardisté slepě spoléhají na pojištění na platební nebo kreditní kartě. Jenže krytí léčebných výdajů je často symbolické a zdaleka nepokryje všechny náklady spojené s ošetřením a hospitalizací. Navíc je obvykle součástí spoluúčast pacienta. Než se vydáte do hor, raději si detailně prostudujte všechny podmínky.

Jak vybrat cestovní pojištění do zahraničí:

  • Cestovní pojištění by mělo být složeno z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škody.
  • Při sjednávání pojištění rozlišujte, zda se budete věnovat pouze běžným sportovním aktivitám, nebo zda jedete za extrémními sporty, například freeride, skialpinismus.
  • Důležité jsou také správně nastavené limity pojistného plnění. Nároky na náhradu škody poškozených osob snadno mohou, zvláště v případě zdravotní újmy, dosáhnout astronomických částek.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1