Vysvětlíme vám to na praktickém příkladu: Pan Tomáš, nezkušený lyžař, zavinil srážku na sjezdovce se zdatným a rychle jedoucím rakouským snowboardistou, který při pádu utrpěl zranění ramene. Pan Tomáš si při srážce způsobil zlomeninu dolní končetiny. Náklady na ošetření, léčbu a způsobenou škodu dosáhly téměř milionu korun. Toto vše by musel pan Tomáš z velké části zaplatit z vlastní kapsy, kdyby nebyl pojištěn. V tomto případě zaplatil pouze pojistné za cestovní pojištění na 8 dní, které ho stálo pouhých 77 Kč.
Nejlepší cestovní pojištění
- Nejlepší cestovní pojištění si vyberete podle svých přání.
- Při sjednání online můžete získat až 60% slevu.
- Vyberte si i vhodná připojištění, ať vás nezaskočí třeba krádež kufru nebo zmeškaný let.
Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění?
Nejde říct, že by existovalo jedno nejlepší cestovní pojištění. Záleží totiž na tom, co od pojištění očekáváte. Obrovskou výhodou je, že už si dnes můžete cestovní pojištění porovnat a sjednat online. To vám ušetří čas, který byste jinak museli strávit obcházením jednotlivých poboček osobně. Navíc si můžete cestovní pojištění online sjednat s výraznou slevou. Pokud jste na něj zapomněli, snadno si ho sjednáte z mobilu či laptopu ještě pár hodin před cestou.
Co by mělo nejlepší cestovní pojištění obsahovat?
To bude záležet na vás a vaší cestě. Pojišťovny nabízejí cestovní pojištění v několika různých balíčcích, kde se stupňují pokrytá rizika a pojistné limity, tedy maximální částky, kolik za vás pojišťovna zaplatí. Čím více chcete být chráněni, tím vyšší částku za pojištění zaplatíte. Proto doporučujeme promyslet, před čím vám dává smysl se připojistit a do jaké částky.
Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh a asistenční služby. V případě potíží vám například pomohou po telefonu najít lékaře, zajistí konzultaci s lékařem z domova nebo zařídí tlumočení.
Základní pojištění rozšiřte o vhodná připojištění
K základnímu pojištění můžete ještě vybrat další připojištění.
- Připojištění storna zájezdu – bude se hodit, když kvůli nemoci na dovolenou neodletíte. Pojištění kryje storno poplatky cestovních kanceláří, ubytovacích zařízení a dalších poskytovatelů.
- Připojištění úrazu – pro případ trvalých následků nebo úmrtí úrazem.
- Připojištění odpovědnosti – pomůže pokrýt škody na majetku a zdraví, které jste v zahraničí způsobili třetí osobě. Nesmíte však být pod vlivem alkoholu nebo škodu způsobit záměrně.
- Připojištění zavazadel – pokryje jejich ztrátu či poškození. Pojištění se vztahuje i na věci, které si s sebou na dovolenou berete nebo jste si je během dovolené pořídili. Nejčastěji jde o oblečení, boty či hygienu. K elektronice jako laptopy a mobilní telefony se každá pojišťovna staví jinak. Potom jsou tady také vyloučené položky, které pojišťovna většinou nepojistí. Jde například o finanční hotovost, šperky či umělecká díla.
- Připojištění rizikových či extrémních sportů – jestli plánujete v zahraničí vyzkoušet nějaký sport, doporučujeme si předtím u pojišťovny zjistit, zda už nespadá na jejich seznam rizikových či extrémních sportů. Pokud ano, budete potřebovat připojištění, protože klasické pojištění se na ně nebude vztahovat. Na extrémní sporty vás pojišťovna nemusí pojistit vůbec.
Jak vybrat cestovní pojištění?
Podobu a cenu vašeho cestovního pojištění ovlivní několik faktorů:
- cílová destinace,
- váš věk,
- délka pobytu v zahraničí,
- rozsah krytých rizik a výše pojistných limitů,
- účel cesty: za prací, turistikou, sporty…
Pracovně, nebo na dovolenou?
Pokud jedete do zahraničí na pracovní cestu nebo budete mít v zahraničí home office, je potřeba to při objednávání pojištění uvést. Špatně uvedený typ cesty by mohl způsobit, že vám pojišťovna v případě potíží nic nezaplatí.
Nejlepší cestovní pojištění na lyže a na hory
S lyžováním a dalšími horskými aktivitami se pojí spoustu rizik a je dobré se na ně připravit. Pokud se zraníte, možná budete potřebovat zásah horské služby nebo dokonce přesun helikoptérou, což je velmi nákladné. Můžete pořídit i speciální pojištění na hory, které pomůže pokrýt právě tyto zákroky.
Pojištění odpovědností se také doporučuje všem lyžařům. Pokud totiž někoho srazíte na svahu, pokryje toto pojištění škody na jeho zdraví a majetku.
Co se týče Via ferrata a horolezectví, některé pojišťovny je řadí mezi rizikové sporty. Vždy se tedy přesvědčte, že se vaše pojištění vztahuje na plánované aktivity. V případě úrazu byste jinak museli vše zaplatit z vlastní kapsy.
Jak sjednat nejlepší cestovní pojištění?
S naší chytrou kalkulačkou budete mít cestovní pojištění přehledně srovnané za pár minut. Stačí, když zadáte údaje o vaší cestě:
- termín cesty,
- cílová destinace,
- typ cesty (pracovní, turistická, adrenalinová),
- váš věk (případně věk a počet dalších osob, které chcete pojistit),
- připojištění, o která máte zájem.
Během chvilky budete mít všechny nabídky srovnané. Stačí si jen vybrat podle ceny a rozsahu pojištění.
Platbu můžete provést online kartou nebo prostřednictvím vašeho internetového bankovnictví.
Na e-mail vám přijde smlouva a asistenční kartička. Na kartičce je kontakt na asistenční službu, na kterou budete volat v případě potíží.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Proč si sjednat cestovní pojištění do zahraničí?
Platí mi cestovní pojištění jen v dané zemi? Co když jich plánuji navštívit víc?
Žádné starosti. Cestovní pojištění do jedné země platí obvykle na území celého kontinentu. Například pojištění do Chorvatska platí po celé Evropě.
Nejobvyklejší územní platnost cestovního pojištění:
- Evropa a vybrané země Středomoří (např. Egypt, Turecko, Tunisko),
- svět bez USA,
- svět s USA,
- Česká republika.
Mám zájem o připojištění. Jaké si mohu sjednat?
Připojistit lze vyšší limit krytí pro léčebné výlohy a repatriaci, nadstandardní asistenční a právní služby pro případ, že by výše pojistné částky základní nabídky nebyla dostačující. Mezi další důležitá připojištění patří:
- úrazové pojištění – pro případ trvalých následků nebo smrti následkem úrazu,
- pojištění odpovědnosti – za škodu způsobenou na zdraví a majetku třetí osobě,
- pojištění zavazadel – pro případ ztráty a poškození,
- pojištění storna – pro případ zrušení nebo neuskutečnění cesty.
Na dovolené plánuji sportovat. Musím se kvůli tomu speciálně pojistit?
Rozhodně to doporučujeme. Obzvláště připojištění zimních a rizikových sportů je velmi důležité. Při jeho sjednávání věnujte náležitou pozornost výlukám jednotlivých pojišťoven, aby vámi zvolený sport byl vybranou pojišťovnou pojistitelný. Podrobně rozepsané rizikové sporty naleznete například v kalkulačce cestovního pojištění po kliknutí na informační ikonu „Detail“ u jednotlivých pojišťoven.
Jak probíhá platba za cestovní pojištění do zahraničí?
Vybrat si můžete ze široké škály platebních možností. Platební informace obdržíte na e-mail společně s pojistnou smlouvou. Pojištění je platné od okamžiku provedení platby pojistného. U většiny pojišťoven je rozhodující čas zadání platebního příkazu.
Cestovní pojištění a covid-19: Jak kryjí pojišťovny koronavirus?
Každá pojišťovna má ke koronaviru a hrazení léčby nebo storna zájezdu jiný přístup. Některé pojišťovny jsme proto vyzpovídali a zeptali se na vaše nejčastější otázky. Přečtěte si, jak se ke koronaviru staví pojišťovny
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.