Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti možná znáte jako „pojistku na blbost“. Kryje škody, které způsobíte ostatním – ať už vytopíte sousedům byt, zraníte někoho na sjezdovce nebo v obchodě omylem rozbijete broušenou vázu.

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz

Co je pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti za škodu (lidově nazývané také „pojistka na blbost“) chrání vaši peněženku proti škodám, které způsobíte někomu jinému – ať už nešťastnou náhodou, nešikovností, nebo nedbalostí. Za pár stovek ročně tak máte jistotu, že vás jedna chyba nezruinuje. 

Jak funguje pojištění odpovědnosti?

Sjednává se k pojištění domácnosti. Pokud například váš malý synek v obchodě rozbije drahou vázu, pojišťovna škody uhradí. 

Samozřejmě musíte počítat se spoluúčastí – určitý podíl peněz půjde i z vaší kapsy. Výše spoluúčasti je dána vaší smlouvou a obvykle se pohybuje v rozmezí 5 až 30 %.

Pozor si dejte také na výši pojistného limitu – tedy maximální částku, kterou za vás pojišťovna v případně škodní události uhradí. 

Můžete se setkat i s tzv. dílčími limity, kdy se pojistné limity pro různé události liší, například limit pro náhradu škod způsobených domácími mazlíčky může být nižší než pro škody na majetku způsobené lidmi. 

Všechny limity najdete v pojistných podmínkách – a opravdu se vyplatí vybírat pečlivě.

Porovnat pojištění odpovědnosti

Co kryje pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti za škodu standardně kryje: 

 • škody způsobené vámi, ostatními členy domácnosti a mazlíčky, 
 • léčebné výlohy za újmy způsobené jiným lidem, 
 • škodu na cizím majetku. 

Pojištění odpovědnosti zpravidla nekryje: 

 • škody způsobené úmyslně sobě či vlastnímu majetku, 
 • škody způsobené jinému členovi domácnosti, 
 • škody způsobené pod vlivem drog a alkoholu.

Jak uplatnit pojištění odpovědnosti?

Stala se vám nehoda a nevíte, jak při uplatnění pojištění odpovědnosti za škodu postupovat? Stačí, když se budete držet těchto zásad: 

 1. To nejdůležitější hned na začátek – pokud se někdo zranil, okamžitě volejte lékařskou pomoc. 
 2. Situaci důkladně zdokumentujte. Požádejte poškozeného, aby se ničeho nedotýkal, než uděláte potřebné fotografie, případně škody natočíte na video. 
 3. Zjistěte si totožnost poškozeného a svědků. Nezapomeňte na kontaktní údaje. 
 4. Pojistnou událost hned nahlaste vaší pojišťovně a zašlete jí veškerou dokumentaci. Zpravidla platí, že čím víc podrobných informací podáte, tím rychleji bude vše vyřízeno a vyplaceno.

Důležité: Nikdy nikomu nic neplaťte přímo na místě. 

Co nahlásit pojišťovně při uplatnění pojištění odpovědnosti? 

Aby šlo všechno hladce, pojišťovně určitě nezapomeňte nahlásit: 

 • číslo vaší pojistné smlouvy, 
 • podrobné informace o tom, kde, kdy a co se stalo, 
 • údaje o poškozené osobě, včetně kontaktu, 
 • údaje o všech svědcích, kteří událost viděli, 
 • fotodokumentaci, video atd.

Pojištění domácnosti a odpovědnosti

Pojištění domácnosti chrání vybavení vašeho bytu – tedy věci, které se do bytu dají nastěhovat. Může jít například o domácí spotřebiče, cennosti nebo třeba IT techniku. 

Pojištění domácnosti obvykle kryje škody způsobené živly (např. záplava), nešťastnou náhodou (např. požár způsobený elektrickým zkratem) nebo cizím zaviněním (např. lupičem nebo vandalem).  

Pokud byste škodu způsobili vy nebo třeba vaše děti, pojišťovna ji pravděpodobně neproplatí. Proto se vyplatí uzavřít současně také tzv. „pojistku na blbost“, která naopak kryje škody, které způsobíte vy nebo členové vaší domácnosti (včetně těch čtyřnohých) jiným lidem a jejich majetku. 

Pojištění domácnosti a odpovědnosti dohromady funguje velmi dobře a zajistí vám potřebný pocit bezpečí. 

Pojištění domácnosti a (nebo) odpovědnosti také bývá podmínkou nájemní smlouvy. Pronajímatel se tak chrání před škodami, které by mohl nájemce v bytě způsobit.

Spočítat pojištění domácnosti

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání chrání peněženku zaměstnance v případě, že způsobí zaměstnavateli prokazatelnou škodu. 

Pokud totiž v zaměstnání něco zkazíte, zaměstnavatel po vás může požadovat úhradu škody až do výše 4,5násobku vaší průměrné hrubé měsíční mzdy. Pojištění odpovědnosti zaměstnance tohoto rizika zbaví. 

Před uzavřením pojistky si propočítejte, kolik by po vás zaměstnavatel mohl maximálně požadovat. Výpočet je jednoduchý: 

hrubá měsíční mzda × 4,5 

Pokud je váš hrubý měsíční příjem například 30 000 Kč, maximální částka, kterou od vás může zaměstnavatel chtít, bude 135 000 Kč. A přesně na tuto částku se pojistěte. 

Nezapomeňte, že součástí každého pojištění je tzv. spoluúčast. Musíte proto počítat s tím, že část škody budete muset tak jako tak zaplatit ze svého. Spoluúčast bývá 10–30 % s minimem 1 000 Kč. Zpravidla platí, že čím nižší spoluúčast, tím vyšší cena pojistky. 

Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání obvykle kryje: 

 • škody na majetku, 
 • finanční škody, 
 • škody na majetku třetích osob, 
 • újmu na zdraví, 
 • škodu na věci. 

Podobně jako jiná pojištění odpovědnosti se nevztahuje na: 

 • škody způsobené úmyslně, 
 • škody způsobené pod vlivem drog a alkoholu. 

Výluk však bývá mnohem víc, proto si vždy důkladně pročtěte pojistné podmínky.

Pojištění odpovědnosti OSVČ

Pojištění profesní odpovědnosti je určeno pro podnikatele a OSVČ, kteří vyrábí zboží nebo dodávají služby. 

Účelem pojištění je jistota, že když se něco nepodaří, pojišťovna pokryje škody způsobené jiným lidem nebo firmám. 

Často je takové pojištění podmínkou spolupráce, protože klient nechce nic riskovat. 

U některých povolání je pojištění profesní odpovědnosti dokonce ze zákona povinné, týká se to např. advokátů, auditorů nebo lékařů. 

Pojištění odpovědnosti OSVČ se obvykle vztahuje na: 

 • újmu na zdraví a usmrcení, 
 • škody na majetku, 
 • škody způsobené vadným výrobkem, 
 • finanční škody, 
 • náklady na právního zástupce, 
 • škody na převzaté dokumentaci či dokladech, 
 • nároky zdravotních pojišťoven, 
 • nemajetkovou újmu. 

Samozřejmě je možné vybrat si z nabídky dalších připojištění. Při výběru pojištění odpovědnosti pro OSVČ se zaměřte hlavně na výši pojistných limitů (zpravidla si je určíte přímo na míru) a také si důkladně promyslete, která rizika vám doopravdy hrozí. Podle toho potom volte vhodná připojištění. 

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je známější pod názvem povinné ručení. Kryje škody, které provozem vozidla způsobíte jiným osobám a jejich majetku, například újmu na zdraví, ušlý zisk nebo ekologické škody. 

Jak už název napovídá – povinné ručení je v České republice povinné a auto bez něj nesmí na silnici.

Spočítat povinné ručení

Pojištění odpovědnosti občana

Pojištění odpovědnosti vás chrání i mimo váš byt či zaměstnání. Podle zákona jsme zodpovědní za sebe, svou rodinu i mazlíčky, pojištění proto kryje rizika újmy na zdraví, škody na majetku i případných právních nákladů – a to kdekoli v celé EU. 

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě využijete například když někoho zraníte na sjezdovce. Poškozený po vás může požadovat proplacení nákladů na léčení, dorovnání rozdílu mezi platem a nemocenskou a také náhradu zničeného majetku (např. zlomených lyží). U vážného zranění by se částka mohla vyšplhat i k několika milionům.  

Při výběru pojištění proto věnujte pozornost pojistným limitům i dalším podmínkám smlouvy. S výběrem vám také pomůže naše kalkulačka. 

Kalkulačka pojištění odpovědnosti

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení. 

Pojištění domácnosti se většinou uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním (prolongací). To znamená, že pokud smlouvu nevypovíte, vždy se vám o další rok prodlouží. Některé pojišťovny vám také za každý rok připočítají bonus za bezeškodný průběh. 

Nezapomeňte ale, že smlouvu je v průběhu trvání pojištění potřeba aktualizovat. Hlavně v případě, kdy si pořídíte nějakou novou věc do domácnosti. 

To záleží na pojišťovně. Lepší je ale mít pojištění domácnosti vlastní a ideálně v kombinaci s pojištěním odpovědnosti občana. Díky tomu budete mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí poškození či zničení vašich věcí v domácnosti (celé vaší rodiny), vybavení a součásti bytu patřící majiteli bytu (pronajímateli) i škody, které způsobíte dalším lidem (sousedům).

Pojištění domácnosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2023 Ušetřeno.cz s.r.o.