Srovnání studentských účtů
Užívejte si výhod účtu pro studenty, ať už jste na koleji nebo na cestách. Koukejte na poplatky za vedení účtu, výběr z bankomatu i nabídku služeb.
Co je to studentský účet?
Studentské účty jsou speciální typy účtů, které banky nabízejí studentům nebo mladým lidem od 15 let. V tomto věku obvykle přestávají vyhovovat dětské účty, které jsou více pod dohledem rodičů a platí pro ně některá omezení (například zjednodušené aplikace nebo omezené platby na internetu).
Studenti začínají dostávat první výplaty z brigád a cestovat po světě, potřebují tudíž plnohodnotný účet se všemi službami, které mají běžné osobní účty. Studentský účet bývá vedený zdarma, stejně tak jsou většinou zdarma výběry z bankomatů (některé banky účtují poplatek za výběr z cizího bankomatu).
Účty pro studenty jsou určeny mladým lidem až do věku 26 let, výjimečně do 30 let.
Proč si pořizovat studentský účet?
Výhoda studentského účtu od 15 let oproti klasickým běžným účtům spočívá v menších poplatcích, levnějším vedení a zajímavých bonusech určených přímo studentům. Také si ho mohou sjednat už mladší studenti, zatímco běžný účet můžete mít až od 18 let.
Zřídit si můžete studentský účet s bonusem, jako je:
-
multiměnová funkce,
-
výběr designu platební karty zdarma,
-
možnost sjednat si výhodný kontokorent nebo kreditní kartu,
-
vyšší úrok než na běžném účtu,
-
zvýhodněná sazba na přidruženém spořicím účtu,
-
odměny za nákupy a platby kartou,
-
slevy na různé služby a nákupy.
Jak funguje studentský účet?
Úplně stejně jako běžný účet. Pro studenty od 18 let na něm nejsou žádná omezení, k dispozici je plnohodnotné internetové bankovnictví, platit můžete mobilem nebo hodinkami.
Pro mladší věkovou kategorii od 15 do 18 let je zablokovaná možnost vzít si půjčku. Až po dosažení plnoletosti smí banky poskytovat klientům kontokorent nebo kreditní kartu.
Jak si založit studentský účet
Účet je možné založit:
-
online v mobilní aplikace nebo na webu banky,
-
telefonicky,
-
osobně na pobočce banky.
Potřebovat budete občanský průkaz a další doklad totožnosti, potvrzení o studiu nebo platnou ISIC kartu, případně bankovní identitu a účet v jiné bance.
Bankovní účet od 15 let do 18 let s vámi musí obvykle založit rodič (zákonný zástupce) osobně na pobočce. Některé banky ale dávají už i studentům od 15 let možnost sjednat si některý z nabízených účtů pro studenty zcela samostatně, bez přítomnosti rodiče.
Podmínky založení studentského účtu
-
státní občanství ČR,
-
věkový limit,
-
status studenta – některé banky ale nabízí studentské účty všem mladým lidem do 26 let a studium dokládat nemusíte.
Jaký je nejlepší účet pro studenty?
Nemusíte si sjednávat jen studentský účet, od 18 let pro vás může být výhodný i některý běžný účet.
Pokud si vybíráte studentský účet, musíte se zaměřit na to, co využijete a co vám přinese výhody.
Znaky dobrého studentského účtu
Vedení účtu zdarma – drtivá většina bank nabízí vedení účtu zdarma, některé ale pouze za podmínky stálého příjmu. Studentské konto by mělo být zdarma bez podmínek.
Vysoký úrok – některé banky nabízí na studentských účtech i poměrně dobré zhodnocení úspor.
Bez poplatků i v cizině – studenti často cestují nebo díky Erasmu studují v cizích zemích.
Pokud je to i váš případ, vyberte si studentský účet se SEPO platbami bez poplatku, s výběry v zahraničí zdarma a s možností vedení účtu v cizí měně. K některým účtům můžete dostat i cestovní pojištění zdarma.
Kontokorent – protože studenti často nemají stálý příjem, mohou ocenit, že s kontokorentem mohou jít na účtu takzvaně do minusu. V některých případech kontokorent banky nabízí automaticky a navíc do určité částky bez úroků.
Dostatečné množství bankomatů – některé banky umožňují výběr zdarma jen ze svých nebo sdílených bankomatů, jiné ze všech. Zjistěte si, jak širokou síť bankomatů banka má, ať máte vždy snadno po ruce možnost získat hotovost.
Na co se při výběru studentského účtu zaměřit?
Jakkoli může být studentský účet na první pohled lákavý, dejte si pozor na pár chytáků.
Poplatek za výběr z bankomatu – některé účty mají sice výběr z bankomatu zdarma, ale za podmínky výběru vyšší částky, případně jde o omezený počet bezplatných výběrů za měsíc.
Služby mimo EU – pokud plánujete hodně cestovat i mimo EU, nezapomeňte se podívat na výši poplatků za platby a výběry z bankomatů ve světě.
Kontokorent – zkontrolujte si výši úroků, poplatků a podmínky splácení.
Jak zrušit studentský účet
Studentský účet není třeba rušit. Po dosažení horní věkové hranice se účet automaticky změní na klasický osobní účet. Nemusíte se tak o nic starat. Samozřejmě si ale také můžete vybrat běžný účet u jiné banky, stávající studentský zrušit a založit si nový účet jinde.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.
Ostatní často hledají