Srovnání dětských bankovních účtů

Naučte své děti hospodařit s penězi. Díky bankovnímu účtu budete mít přehled o výdajích dítěte a kapesné zvládnete posílat online.

Jaké má dětský účet výhody?


Dětský účet je dobrou volbou pro rodiče, kteří chtějí své děti učit zacházet s penězi už od útlého věku. Dítě má vlastní účet, vybírá peníze z bankomatu, nahlíží do internetového bankovnictví a platí kartou. Zkrátka se učí, jak správně hospodařit.

Rodiče dítěte mají ale k účtu stále přístup a mohou průběžně kontrolovat, jak dítě s penězi zachází. Jednou z hlavních výhod je pak zasílání kapesného. Stačí si nastavit trvalou platbu a kapesné můžete pustit z hlavy.

Pokud ale hledáte způsob, jak co nejlépe naspořit peníze pro dítě, bude lepší, když se ohlédnete po jiném produktu. Oblíbené je např. stavební spoření, na které stát dítěti přispěje až 2 000 Kč ročně.

 

Výhody dětského účtu

Finanční gramotnost – dítě se naučí hospodařit s penězi, což je velmi cenná dovednost. Vlastní účet a platební karta je také velká zodpovědnost.

Kontrola – máte přehled, jak dítě s penězi zachází. Můžete nahlížet do účtu dítěte, nastavovat limity pro platby nebo výběry z bankomatu.

Bezpečí – i když má dítě svůj vlastní účet, může v něm provádět pouze omezené operace. Pokud by navíc náhodou třeba ztratilo platební kartu, můžete ji okamžitě zablokovat.

Kapesné – nemusíte se už dál starat o pravidelné vyplácení kapesného, jednoduše si nastavíte pravidelnou platbu na účet dítěte. Navíc můžete sledovat, jak dítě s kapesným hospodaří.

Jak vybrat ten nejlepší dětský účet?


Mezi dětskými účty jsou často propastné rozdíly. Na co byste se měli zaměřit při hledání toho nejlepšího?

 

Poplatky – spousta dětských účtů už je dnes zcela zdarma. V některých případech ale stále narazíte na tučné poplatky. Nejčastěji jde o zpoplatněné výběry z bankomatů.

Majitel účtu – většinou je majitelem účtu rodič, v některých případech to ale může být i dítě. Pak mohou rodiče zacházet s penězi na dětském účtu jen omezeně.

Internetové bankovnictví – některé banky nabízí dokonce speciální internetové bankovnictví pro děti. Důležité je si ale ověřit, jaké všechny funkce bude dítě moci využívat.

Založení účtu – dětské konto založíte online jen v některých bankách, většinou budete muset i s dítětem na pobočku.

Jaké podmínky platí pro dětské účty?


Způsob založení a potřebné doklady se liší banka od banky. Abyste mohli dětský účet založit, je ale většinou potřeba rodný list dítěte a občanský průkaz rodiče nebo jiného zákonného zástupce.

Dětský účet můžete obvykle dítěti založit už ve velmi útlém věku. Platební karty ale vydává většina bank dětem od 8 let. Jakmile dítě oslaví 18. narozeniny, zřídí mu běžně banka plnohodnotný účet pro dospělé. Pokud se ale dítě rozhodne studovat, může si založit studentský účet.

Banky mají často nastavené základní limity pro výběry a placení, které rodiče mohou dále upravovat. Od 15 let věku se ale podmínky bankovního účtu většinou otáčí ve prospěch dítěte.

 

Souhrn podmínek

Založení účtu – většinou probíhá osobně na pobočce. Nutné je doložit rodný list dítěte a průkaz totožnosti rodiče nebo jiného zákonného zástupce.

Platební karta – kartu může dítě získat obvykle od 8 let a často si může vybrat obrázek na kartě.

Platby a převody – banky mají přednastavené limity, které rodiče mohou většinou ještě doladit podle sebe.

Srovnání jsme pro vás naposled aktualizovali 12. 01. 2024.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Ostatní často hledají

Druhy platebních karet Srovnání spořicích účtů Srovnání běžných účtů Nejlepší spořicí účet Jak změnit bankovní účet Jak funguje stavební spoření Srovnání stavebního spoření Srovnání termínovaných vkladů Aktuální srovnání spořicích účtů 2023