Pojistka na blbost – v jakých situacích se vám hodí?

 

Jak se bránit nástrahám běžného života? Třeba tím, že se na ně pojistíte. Vysvětlíme vám, proč pojistka „na blbost“ rozhodně není hloupá.

pojistka na blbostI na rozbité okno sousedova domu pojistka myslí. 

Stačí okamžik a máte vyděláno. Třeba tím, že vytopíte sousedy, vylijete kávu do počítače nebo zavadíte o drahou vázu v obchodě. Nechcete zplakat nad výdělkem a hradit škodu z vlastní kapsy? Chraňte se předem. Tzv. pojistka „na blbost“ vám v takových situacích pomůže. Za vaši nešikovnost totiž bude platit pojišťovna.

O tom, že se vyplatí, vypovídají i statistiky pojišťoven. Každoročně lidé způsobí tisíce škod za desítky milionů korun. Průměrná výše jedné škody je 10 000 Kč. Oproti tomu je pár stokorun ročně jen příjemné pohlazení, souhlasíte?

Základní pravidla u pojistek „na blbost“:

 • Pojištěný musí způsobit újmu někomu cizímu, ne své rodině.
 • Poškozený musí nárok u viníka uplatnit a být schopen prokázat, že mu byla škoda způsobena (fotografie, doklady, svědci, smlouva o zakázce aj.).
 • Nárok u pojišťovny uplatňuje vždy viník, ne poškozený.

Nebuďte stále ve střehu, pojistěte se

Pojištění odpovědnosti zná mnoho lidí hlavně jako povinné ručení, které pojišťuje škody způsobené provozem motorového vozidla. Existují však i dobrovolná pojištění odpovědnosti za škody, které mohou vzniknout v běžném životě – v domácnosti, na ulici nebo v zaměstnání. Lidově řečená pojistka "na blbost“ kryje škody, které vzniknou třetím osobám na zdraví či majetku nebo jim přinesou finanční újmu. Podle občanského zákoníku je totiž povinností viníka škodu zaplatit. A to i u nehmotné podoby, kde dříve stačila jen omluva. Teď se upřednostňuje finanční satisfakce.

Máte výhodné povinné ručení? Porovnat nabídky

Jaké jsou tři nejčastější odpovědnostní pojistky, které byste měli zvážit i vy?

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě

TIP

Typické situace

 • Jste s dětmi v obchodě a ty při honičce shodí vystavenou elektroniku.
 • Váš syn si hraje s kamarády a omylem vysklí míčem okno blízké hospody.
 • Váš pes zakousne sousedovy slepice. Když je soused brání, kousne ho do nohy taky.
 • Při cyklistické vyjížďce spadnete. Na kolegu a jeho nové kolo, které poškodíte.
 

Pojistka na škodu způsobenou v běžném životě se většinou sjednává společně s pojištěním domácnosti či cestovním pojištěním. Dá se ale uzavřít i individuálně. Většinou ji může uplatnit celá rodina pojistníka – manžel/ka, druh/družka, registrovaný partner, děti do 26 let i domácí mazlíčci. Nejčastěji se v pojistce počítá s jedním psem, ale některé smlouvy dokonce myslí i na škody způsobené hospodářskými zvířaty. Stejně tak se v některých případech počítá i se svěřenými dětmi (např. vnukem či neteří).

Z této pojistky jsou hrazeny újmy na zdraví, majetku i škody finanční. Vyjde přibližně na 300 – 500 Kč v závislosti na výši pojistných limitů.

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti

TIP

Typické situace

 • Z vašeho parapetu spadne truhlík a promáčkne sousedovi kapotu auta.
 • Pan pošťák uklouzne na vašich schodech a zraní se.
 • Stará paní upadne na neudržovaném chodníku, který přísluší vaší nemovitosti.
 • Praskne vám stará vodovodní stoupačka a vytopí sousedy pod vámi.
 

Tato pojistka vyplývá z vlastnictví dané nemovitosti. Nemusíte tedy škodu vůbec zavinit, přesto na vás padá tíha zodpovědnosti a úhrada škod. Vztahuje se na škodu způsobenou jiné osobě – třeba ostatním nájemníkům, kolemjdoucím či osobám, které byly pověřeny údržbou chodníků, schodišť či nemovitostí. Pojišťovna z této pojistky hradí finanční újmy i újmy na zdraví či majetku poškozeného.

Cena se pohybuje opět ve stovkách korun za pojistný limit ve výši až 5 milionů Kč. Konkrétní výše pojistného se odvíjí od mnoha faktorů – mj. od typu nemovitosti, výšce či patra.

Pojištění odpovědnosti při výkonu povolání

TIP

Typické situace

 • Zavadíte rukou o hrnek s kávou a ta skončí v klávesnici.
 • S firemním vozem nacouváte do jiného auta a způsobíte škodu.
 • Při účtování materiálu omylem napíšete o dvě nuly navíc.
 • Do nového firemního auta dáte místo nafty benzín.
 

Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škody způsobené zaměstnavateli se může hodit komukoliv. A zejména těm, kteří manipulují s drahým zařízením, či využívají firemní majetek. Pokud totiž způsobíte svému zaměstnavateli škodu, je podle zákoníku práce oprávněn po vás žádat náhradu škody až do výše 4,5násobku měsíčního výdělku. Právě proto je vhodné zvážit toto pojištění.

Tuto pojistku si můžete sami nastavit podle rizik, která na vaší pozici hrozí. Většinou se běžně vejdete do desetikorun měsíčně, které pokryjí všechny běžné škody v zaměstnání.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2
 

 
https://adfdata.cz/img/Bannery/povinne_ruceni.png