Cestovní pojištění na hory: Vyplatí se? A podle čeho vybírat?

 

Říká se, že kurz lyžování se skládá ze tří částí. Připnout si lyže, spustit se po svahu a naučit se chodit o berlích. I přesto existuje spousta lidí, kteří si myslí, že pojištění je zbytečné vyhazování peněz. Vždyť to, že se vám něco při zimní dovolené stane, je pravděpodné asi jako, že zítra přistane na Yukonu mimozemská loď a podmaní si celou Kanadu, nebo že se kalorie přestanou počítat, když budete jíst po tmě. Kéž by. Ale chcete to riskovat? I ti nejlepší totiž občas poznají, jak chutná zem. O tom by mohl vyprávět například Ondřej Bank, při jehož pádu na světovém šampionátu v USA si diváci zakrývali oči a skoro přestávali dýchat.

cestovní pojištění na hory 

Kartička zdravotní pojišťovny vám sice v zemích Evropského hospodářského prostoru péči zajistí, ale základní a navíc omezenou na státní zdravotnická zařízení. Pro strýčka Příhodu se tedy vyplatí sjednat komerční cestovní pojištění, a to i v případě dovolené v tuzemsku. Ani zde vám totiž vaše běžné zdravotní pojištění nepokryje případné náklady za horskou službu nebo například převoz helikoptérou atd.

Zjistěte si potřebné informace

Nesahejte bezmyšlenkovitě po prvním pojištění, které na vás po zadání do vyhledávacího okna vyplivne Google. Ujasněte si nejdříve, jaké aktivity chcete na horách provozovat a zjistěte si, zda jsou vůbec pojistitelné. Existují totiž výjimky, za které je buď nutné si připlatit, nebo je pojišťovny nepojistí vůbec. Jedná se například o jízdu po neoznačených svazích, ve vysoce položených oblastech s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami a výlety na zeměpisně odlehlá místa nebo do neosídlených oblastí.

tip TIP: Pokud si sjednáváte připojištění na adrenalinové nebo extrémní sporty, vždy se raději ujistěte, že sport, který se chystáte na dovolené provozovat, je v seznamu připojištěných aktivit opravdu uvedený. Balíčky jednotlivých pojišťoven se mírně liší.

Některé pojišťovny například nabízejí pojištění rekreačních sportů již v základním balíčku. Tam ale spadá pouze lyžování a snowboarding po vyznačených trasách. Pokud se chystáte na větší dobrodružství, doporučujeme připojištění adrenalinových sportů, které zahrnuje skikros. Anebo připojištění extrémních sportů, to se vztahuje na lyžování a snowboarding mimo vyhrazené trasy, skialpinismus, akrobatické lyžování či vysokohorskou turistiku nad 5 000 m. n. m. 

Záhadou je, jaké připojištění mají Happy Tree Friends

Jejich drsňácké kousky vybočují i z extrémních sportů :)

Na co koukat při výběru pojištění?

Pište si, rozsah a limity pojištění léčebných výloh, fakt důležitý. Až vás na sjezdovce smete nějaký namachrovaný zlosyn, který si myslí, že mu patří svět, poznáte proč. Tento druh pojištění totiž kryje veškeré výdaje spojené s ošetřením úrazu, platby za léčbu akutních onemocnění a zdravotních potíží, návštěvu ambulance, pobyt v nemocnici, léky i nutný převoz. Oceníte ho také, když vás chytne zub a budete muset vyhledat nejbližší pohotovost.

Přehledně: Co by mělo obsahovat kvalitní cestovní pojištění?

  • léčebné výlohy v minimální výši 1 500 000 Kč včetně zásahu horské služby
  • pojištění odpovědnosti nejlépe do výše léčebných výloh
  • asistenční služby (pomocná ruka při řešení problémů se vždy hodí)
  • úrazové pojištění alespoň na 200 000 Kč
  • pojištění zavazadel (pokud s sebou vezete elektroniku, připojistěte ji zvlášť)
  • pojištění právní ochrany
  • pojištění pro případ neuskutečněné cesty

Ne všechny výše uvedené položky jsou automaticky v pojištění zahrnuty, některé je nutno sjednat si zvlášť, či si za ně připlatit.

Číst podmínky se vyplatí 

Ano, myslíme ty pod čarou napsané nejmenšími možnými písmenky, protože každá pojišťovna se samozřejmě snaží proplácet co nejméně, aby neprodělala, to dá rozum. Takže přesně v těchto místech smlouvy, kam se podívají jen ti, kteří čekají nějakou kulišárnu, většinou už mají nějakou osobní zkušenost, najdete všechny ale, háčky a omezení. 

V nouzi poznáš přítele a doceníš asistenční služby

„Dů jů spík ingliš? Co jste to říkal? A kam mě to vezete?“ Že by se vám hodil tlumočník, ale nemáte sjednané asistenční služby? Tudle! Budete se ho dovolávat marně. Proto stoprocentně doporučujeme, abyste si tyto na oko nepotřebně vypadající služby nezapomněli sjednat. Kdykoliv vám pak na dovolené poteče do bot, zavoláte a dočkáte se pomoci. 

pojištění hory 

Pracovníci asistenční služby vám poskytnou potřebné informace, poradí s výběrem vhodného zdravotnického zařízení, pomohou s překladem, případně zastanou funkci tlumočníka. Pokud asistenční služba obsahuje i pojištění právní ochrany, získáte dokonce pomoc i v případě trestního a přestupkového řízení po dopravní nehodě nebo při sporu o náhradu škody. 

Pojišťovny nabízejí i komplexní balíčky

Možná už jste se setkali s pojištěním přímo na hory. Například ERV Evropská pojišťovna nabízí komplexní balíček s názvem SBALENO Na lyže, který zahrnuje běžné zimní sporty provozované na značených upravených trasách. Pro další adrenalinové sporty či lyžování mimo vyznačené trasy lze pak zvolit dražší variantu pojištění Na maximum. Balíček skýtá množství výhod, jako například vysoké limity pro pokrytí léčebných výloh a škody způsobené třetím osobám, 50% slevu pro děti a neomezené asistenční služby. Podobný balíček jménem Cestovní pojištění pro zimní sporty najdete také v nabídce ČSOB.

 TIP: Jste spíše dobrodruh a milovník adrenalinu než rekreační lyžař či lyžařka? Sáhněte raději po standardním pojištění a připojistěte se pro adrenalinové nebo extrémní sporty. Omrkněte například tohle zahraniční od World Nomads.

Cestovní pojištění si sjednáte odkudkoli během 2 minut

V dnešní době je navíc velice jednoduché pojištění sjednat. Vše lze zařídit po internetu nebo přes telefon. Během několika minut obdržíte na váš e-mail pojistnou smlouvu, a jakmile odešlete platbu, smlouva nabývá platnosti. Nevadí tedy, když si vzpomenete až na poslední chvíli. Na internetu lze rovněž využít celé řady portálů nabízejících srovnání cestovního pojištění, které vám značně usnadní váš výběr a umožní sjednat pojištění šité na míru.  

Srovnání cestovního pojištění

Modelový příklad: 4denní lyžování ve Francii pro 2 osoby s pojištěním odpovědnosti, úrazovým pojištěním a pojištěním zavazadel. K výpočtu byly použity kalkulačky na oficiálních stránkách pojišťoven.

Srovnání cestovního pojištění
Produkt Cena Léčebné výlohy Úraz Odpovědnost Zavazadla
AIG: Gold 522 Kč 15 000 000 Kč 400 000 Kč 10 000 000 Kč 60 000 Kč
Allianz: pojištění 480 Kč neomezeno 400 000 Kč 10 000 000 Kč 25 000 Kč
AXA: Excelence 312 Kč neomezeno 1 000 000 Kč 10 000 000 Kč 5 000 Kč
ČSOB: Atlas 33 Kč os./den 7 000 000 Kč 400 000 Kč 4 000 000 Kč 25 000 Kč
Generali: Sport  646 Kč 100 000 000 Kč  500 000 Kč 3 000 000 Kč 50 000 Kč
Slavia: Europojištění 152 Kč 3 500 000 Kč neuvedeno 500 000 Kč 15 000 Kč
Union: pojištění 206 Kč neomezeno 600 000 Kč 2 500 000 Kč 40 000 Kč
Uniqa: K10+ 540 Kč 10 000 000 Kč 600 000 Kč 5 000 000 Kč 40 000Kč
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5