Cestovní pojištění na míru: Jaké jsou druhy připojištění

 

Vybíráte cestovní pojištění na léto? Věděli jste, že si ho můžete sestavit na míru podle svých představ. Pojišťovny nabízí množství rozličných připojištění, které vám pomůžou i v naprosto nečekaných situacích.

rodina na dovolené u moře Mnoho cestovatelů si na dovolené u moře vystačí se zcela základním pojištěním léčebných výloh. Jenže to vám pomůže pouze v případě, když budete potřebovat akutní zdravotní péči. Existují i odvážlivci, kteří se nepojišťují a vyráží do zahraničí jen s klasickým průkazem pojištěnce v kapse. Bohužel při cestách za hranice na vás číhá celá řada nástrah, které se bez kvalitního cestovního pojištění jen stěží překonávají.

Povědomí veřejnosti o možnostech připojištění není vysoká. Což potvrzují i samotné pojišťovny. „K základnímu pojištění léčebných výloh si další rizika připojistí pouze zhruba třetina našich klientů. V takových případech jsou nejžádanějšími pojištění úrazu, odpovědnosti za škodu a pojištění zavazadel,“ vysvětluje situaci cestovního připojištění Jan Bárta, obchodní a marketingový ředitel Slavia pojišťovny. Přitom nabídka doplňkových služeb je skutečně pestrá. Kromě klasických rizik jako je ztráta zavazadel, zpoždění letu, se můžete připravit na opravdu nečekané situace – třeba únos letadla, útok psa nebo pojištění nákladů Horské záchranné služby Slovensko.

Připojištění proti blbosti

Nikdo není neomylný. Když si na zahraniční cestě vyberte den blbec, zachrání vás pojištění odpovědnosti za škodu. Kryje újmu jak na zdraví, tak i na majetku, kterou způsobíte třetí osobě. Bývá součástí rozšířených balíčků pojištění. Důležitou roli hraje celková výše krytí, která se pohybuje od jednoho milionu až po astronomické částky.

Úrazové připojištění

Oblíbené doplňkové připojištění doplňuje základní pojištění léčebných výloh. Pojišťovna vyplatí peníze v případě trvalého úrazu, smrti následkem úrazu nebo i v případě hospitalizace. Rozsah pojistného plnění je určen pojistnou smlouvou a omezen horní hranicí pojistného plnění.

Sportovní připojištění

 

Druhy připojištění:

  • Pojištění zavazadel
  • Pojištění odpovědnosti za škodu
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění stornovacích poplatků
  • Pojištění zpoždění letu
  • Pojištění psů a koček
  • Pojištění unosu letadla

 

Každá pojišťovna si určuje své vlastní podmínky a sporty řadí podle různých kategorií. Kdo se například chystá v létě do hor, tak běžné pojištění platí obvykle do výšky 3 000 metrů nad mořem. Při takovém výletu nesmíte používat žádné vybavení, jinak už spadáte do rizikové kategorie. Nikoho asi nepřekvapí, že pojištění jen obtížně seženou vyznavači smrtelně nebezpečného base jumpu. Jenže ani horolezci, milovníci outdoorových aktivit nebo potápěči nemají moc na výběr. Třeba Wüstenrot pojišťuje pouze do 5 000 metrů nad mořem a potápění pouze do hloubky deseti metrů.  

Psí a kočičí cestovatelé

Kdo cestuje do zahraničí se svým čtyřnohým přítelem, neměl by zapomenout na jeho pojištění. V neznámém prostředí číhá na zvídavého psa mnoho nebezpečí. Veterinární ošetření není levnou záležitostí v Česku, natož v zahraničí. Zvíře, které cestuje s páníčkem, musí ale splnit následující podmínky. Předně musí být zdravé, označené čipem nebo mít platný pas. Počítejte s tím, že připojištění nekryje celé náklady na léčení. Třeba Česká pojišťovna hradí maximálně 70 % z veterinárního ošetření. Zvířecí pojistka stojí v řádech několika desítek korun na den. Pokud váš mazlíček patří mezi živější, zřejmě oceníte i připojištění odpovědnosti.

Pojištění zavazadel

Ocitnout se v cizině bez svých zavazadel a osobních věcí je rozhodně nemilé. Čelit takovýmto problémům můžete s pomocí připojištění zavazadel. Vztahuje se nejen na jejich ztrátu. Pojišťovna vám vyplatí peníze, i když dojde k zničení nebo částečnému poškození kufrů. Plnění se obvykle pohybuje kolem 15 000 korun. Může v sobě zahrnovat i odškodnění za ztrátu dokladů. Například AXA Asisstance vyplácí za doklady až 4 000 korun.

TIP

Cestovní pojištění lze sjednat několika způsoby:

  • jako základní pojištění, tedy léčebné výlohy
  • jako léčebné výlohy a k tomu připojištění
  • jako kompletní balíček
 

Zpoždění letu

Jestli přesedáte několikrát z letadla na letadlo, rozhodně oceníte pojištění proti zpoždění letu. Najdete ho v nabídce většiny pojišťoven.

Únos letadla

Když dojde k únosu letadla, tak můžete mít kromě strachu aspoň minimální radost. V závislosti na délce únosu, vám pojišťovna vyplatí peníze. Rozsah plnění nepřesahuje 10 000 korun. Podmínkou poskytnutí plnění je potvrzení leteckého dopravce o únosu letadla a o době jeho trvání. Toto neobvyklé pojištění najdete v nabídce České podnikatelské pojišťovny nebo u Slavie.  

Pojištění storna cesty či nevyužité dovolené

Pokryje většinu nákladů za storno zájezdu v případě závažných zdravotních nebo rodinných důvodů. Plnění se vztahuje například i na matku dítěte, jestliže dítě onemocnělo a rodič na zájezd nemůže odjet.

 
Pojišťovna Generali například nabízí pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 2