Do zahraničí jen s průkazem pojištěnce? Velké riziko

 

Zhruba každý desátý Čech spoléhá při cestách do zahraničí na evropský průkaz zdravotního pojištění. Ačkoli modrá kartička platí po celém území Evropské unie, její možnosti jsou značně okleštěné.

dovolení u moře S jednotnou evropskou průkazkou zdravotního pojištění máte nárok na nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané. Platí ve všech státech Evropské unie, ale i ve Švýcarsku, Norsku, Lichtenštejnsku nebo na Islandu. Jak ukazuje praxe, průkaz pojištěnce vás v celé řadě nešťastných okolností neochrání před velkými výdaji. První kámen úrazu spočívá v tom, že využít ho můžete pouze ve státních zdravotnických zařízeních. Jenže v každé zemi není síť veřejných nemocnic široká jako u nás. Zejména v turistických destinacích patří většina zdravotnických zařízení do soukromích rukou.

Vysoká spoluúčast

Když najdete státní lékařské zařízení, stále nemáte vyhráno. Z České republiky jsme zvyklý na minimální spoluúčast. Ve většině států EU se ale pacienti podílí velkou měrou na zaplacení zdravotní péče. Vysoká spoluúčast se pojí především s ambulantní péčí a se zubními zákroky. Dosahuje i několika desítek procent. Například ve Francii platí pacient s průkazem pojištěnce 30 % z ceny ošetření.

Zahraniční lékařská péče rozhodně nepatří mezi nejlevnější. „Průměrné náklady na jednu pojistnou událost představovaly v loňském roce 12 tisíc Kč,“ říká manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová a pokračuje: „Výjimkou však nejsou ani případy, u kterých škoda dosahuje výše několika milionů korun. Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí.“

Zaplatíte teď, peníze dostanete později

Jestli pojede do ciziny jen s průkazkou pojištěnce, mějte při sobě finanční rezervu. V některých zemích jako je Francie nebo Belgie se ošetření nejprve platí v hotovosti. Pacient peníze vymáhá po návratu u své pojišťovny. Takže si schovejte všechny lékařské zprávy a recepty.

Proč si sjednat komerční pojištění?

Připojištění léčebných výloh přináší oproti evropskému průkazu daleko větší ochranu. Nemusíte se stresovat hledáním státní nemocnice. Ošetří vás kdekoli. Komerční cestovní pojištění kryje navíc širší škálu rizik, včetně převozu sanitkou nebo repatriace. Navíc máte k dispozici asistenční službu, kterou oceníte, když dokonale nevládnete jazykem navštívené země.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 0