2/27/2024, Sandra Skorkovská, Ušetřeno.cz

Spořicí účet: Proč byste si ho měli založit i vy?

Vy ho ještě nemáte? Účet, kde peníze nezadržitelně rostou. Samy od sebe. Pojďte nahlédnout pod pokličku bankovních produktů určených ke spoření.

Spořicí účet. Dvě slova, se kterými můžete jen získat. Tváří se jako běžný účet, na který si necháváte zasílat výplatu, ale na rozdíl od něj nabízí něco víc. Pomáhá zhodnotit vaše finance. Jedná se o specifický typ bankovního účtu, který je určen především ke spoření. A má navíc schopnost množit peníze bez rizika – vklady do 100 000 eur jsou ze zákona pojištěny.

Kolik si takovým spořením vyděláte, závisí na výši úrokové sazby. Platí jednoduchá úměra – čím vyšší úrok, tím vyšší zisk. To je ostatně hlavní parametr při výběru toho pravého spořicího účtu. Úrok se běžně pohybuje mezi 4–5 %, ale někteří poskytovatele umí příjemně překvapit a nabídnout víc.

Kdo nabízí nejvyšší úrok?

Až si srovnáte výši úroků, zavaďte svým pohledem i o poplatky. Banky často nabízí spořicí účet bez poplatků. Tak proč zbytečně platit za něco, co vám jinde nabídnou zcela zdarma?

Co dalšího by vás mělo zajímat?

  • Vyberte si účet bez výpovědní lhůty – peníze budete mít neustále k dispozici.
  • Zajímejte se i o minimální vklad. Zvláště tehdy, pokud chcete šetřit od nízkých částek.

5 důvodů, proč si založit spořicí účet

Stále váháte? Přinášíme pět neprůstřelných argumentů, proč je spořicí účet dobrou volbou.

1. Vyděláte

Peníze na běžném účtu jen leží. Úrok je tak minimální, že vám nic nepřinese. Zato spořicí účet vám vydělá, zatímco si budete dopřávat třeba čaj o páté. Nebo spát.

2. Máte připravenou rezervu

Život je nevyzpytatelný. Nikdy nevíte, co se přihodí. Když si budete spořit, máte záchranný kruh. Navíc peníze ze spořicího účtu se hůře utrácí než z běžného.

3. Peníze můžete použít kdykoliv

Žádné držení pod zámkem. Žádné dlouhé výpovědní lhůty. Většina spořicích účtu nabízí okamžitý přístup k penězům. Když budete potřebovat, máte kam sáhnout a nemusíte na nic čekat.

Který spořicí účet je pro vás nejlepší?

4. Nemusíte splnit žádné velké podmínky

Doložit toto potvrzení, mít takový minimální příjem. Kdepak. Bohatě stačí, když vám bude 18 let, a můžete si spořit. A i stokoruna se počítá.

5. Vaše peníze jsou v bezpečí

Peníze zašité v peřině – stačí ji dát do čistírny nebo vyměnit za jinou a máte po úsporách. Zato na spořicím účtu jsou peníze zákonem pojištěny v rozsahu 100 % částky až do výše 100 000 eur. Banka si může klidně zkrachovat a vy o peníze nepřijdete.

TIP: Dokonalá symbióza mezi běžným a spořicím účtem

Mít oba účty u jedné banky přináší výhodu. A to automatické převody. Stačí, když si nastavíte na běžném účtu ty správné limity, a šetříte naplno.

  • Maximální limit: Všechny peníze nad tento limit se automaticky převedou na spořicí účet a vydělávají vám.
  • Minimální limit: Jakmile klesne množství peněz na běžném účtu pod tuto hranici, automaticky se převedou ze spořicího účtu na běžný.

Info: Jakýkoli osobní či spořicí účet sloužící k ukládání a vybírání peněz můžeme označit jako depozitní účet.

Nezávazné porovnání spořicích účtů

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.