Podvodné e-maily se snaží vysát konta tisícům lidí: Jak se bránit?

 

Internetem se šíří útoky kyber zločinců, kteří chtějí pod různými záminkami vylákat informace k přístupu do internetového bankovnictví nic netušícího uživatele. Jaké praktiky používají a jak je odhalíte dřív, než vás připraví o všechny vaše úspory?

muž píšící na klávesnice notebookuNepoužívejte stejné heslo pro přihlašování na internet banking i sociální sítě. 

V posledních měsících se množí případy napálených lidí, kteří otevřeli důvěryhodně vypadající e-mail nebo si stáhli nevinně se tvářící aktualizaci programu, a pak se nestačili divit, kam zmizely jejich težce vydělané peníze z bankovního konta.

Který běžný účet stojí nejméně? Srovnat účty

Kybernetičtí zločinci stále zdokonalují způsoby, jak vyloudit přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či k platebním kartám, proto už nemusí být tak snadné, je na první pohled rozpoznat. Varovný signál v podobě gramatických chyb u podvodných e-mailů už nemusí stačit.

Půjčka pro kamaráda, který o ničem netuší

Jaké triky kybernetičtí podvodnící používají? Na některé pasti na internetu nedávno upozornilo Sdružení pro platební karty. Jednou z nich je žádost o půjčku od kamaráda.

Známý vás ve zprávě přes Facebook prosí o zaslání drobného finančního obnosu skrze platební kartu. Do falešné platební brány se dostanete kliknutí na internetový odkaz ve zprávě. „Jakmile uživatel potřebné údaje vyplní, pachatel získává všechna data potřebná k transakcím přes internet a následují podvodné transakce s takto odcizenou platební kartou,“ uvádí Sdružení pro platební karty. Váš známý nemusí mít ani potuchy o tom, že jeho facebookový profil byl zneužit k vymámení peněz z jeho přátel.

7 tipů, jak nenaletět podvodníkům na internetu

  • Používejte dostatečně silné heslo (minimálně 8 znaků včetně malých a velkých písmen, číslic a speciálních znaků).
  • Při využívání služeb internetového bankovnictví používejte výhradně svůj počítač (nikoli veřejně dostupné počítače, např. v internetových kavárnách).
  • Využívejte antivirové programy, firewally pro osobní počítač i chytré telefony. Pravidelně programy aktualizujte.
  • Neinstalujte neznámé programy či aplikace.
  • Neotvírejte e-maily ani přílohy e-mailů od neznámých adresátů.
  • Nastavte si automatické zasílání zpráv (SMS či e-mail) o provedených transakcích na vašem bankovním kontě nebo platební kartě.
  • Vyhněte se nastavení administrátorského přístupu u chytrého telefonu nebo u počítače (úpravy typu jailbreak u iPhonů nebo „rootování“ u telefonů s operačním systémem Android).

Bonus k online sázení může vyjít draho

Další fintou je inzerce na stránkách známých sázkových společností (Synottip, Bwin, Fortuna aj.), která láká na finanční bonus na sázky po zaregistrování platební karty. Přes link k registraci se opět dostanete do spárů kyber zločince, který údaje ke kartě zneužije ve svůj prospěch.

Na podvodné e-maily už naletělo mnoho důvěřivců

Mezi další léčky patří odeslání velmi věrohodného e-mailu, který varuje před urychleným splacením fiktivního dluhu spojeného se zahájením exekuce. Bližší detaily o exekuci najde nic netušící příjemce zprávy v příloze, jenže zároveň s otevřením souboru se na pozadí stáhne škodlivý program, který krade přihlašovací údaje do online bankovních systémů. Pokud podobný e-mail dorazí do vaší schránky, ihned ho smažte, protože exekutoři v žádném případě nedoručují informace o vymáhání pohledávek prostřednictvím e-mailů. Využívají doporučených dopisů nebo datových schránek.

Podvodné e-maily se ale nemusí jen snažit odcizit citlivé informace pro vysání vašeho bankovního konta. Někdy se snaží vytipovat bílé koně pro praní špinavých peněz. Často využívají lidí, kteří hledají práci. Dostanou se k jejich e-mailovým adresám přes různé weby zprostředkovávající práci či přivýdělek. Zájemci o zaměstnání pak obdrží lákavě vypadající nabídku na práci ve financích. Jako první úkol dostanou provést převod peněz klienta. Za „klientem“ se ale skrývá člen organizované mafie, který potřebuje vyprat špinavé peníze z kriminální činnosti.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1