Útok hackerů zažil téměř každý 5. uživatel internet bankingu

 

Dokonce 17 % Čechů se již setkalo s pokusem hackerů prolomit zabezpečení jejich bankovního účtu. Přesto 40 % lidí stále odmítá aktualizovat svá přístupová hesla pro online bankovnictví. Čím dalším střadatelé ohrožují své finance?

bezpečnostTřetina lidí se nevyzná v bezpečnostním softwaru svého počítače. 

Zájem o internetové bankovnictví roste. Zatímco v roce 2012 svůj účet přes internet spravovalo 65,4 % klientů, v roce 2015 jejich podíl narostl na 82 %. Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) ale uživatelé na internetu preferují hlavně rychlost a jednoduchost před bezpečností, a tím se vystavují nebezpečí, že hackeři uloupí jejich citlivá data a vyluxují jim účet.

Ochranu dat řeší hlavně banky, klienti ji zanedbávají

"Banky investují do kybernetické bezpečnosti stovky milionů korun ročně, jejich zabezpečení je na té nejvyšší úrovni. Hackeři se proto zaměřují na nejslabší článek, kterým jsou klienti. 17 % z nich se už podle svých slov setkalo s nějakou formou pokusu o hackerský útok na důvěrná data, na zlepšení jejich osobního přístupu k bezpečnosti se to ale neodrazilo.”

- Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace

Podle průzkumu 62 % klientů totiž raději volí jednoduché zabezpečení svého účtu před složitější ochranou. Navíc 40 % uživatelů internetového bankovnictví neaktualizuje svá hesla.

Za útok na účty si napadení mohou většinou sami

Pozvánku pro kybernetické zločince znamená používání stejného hesla pro přístup ke službám, které pracují s důvěrnými informacemi (např. internetové bankovnictví), i pro přihlašování k volnočasovým službám, (e-shopy či diskusní portály). Heslo zůstává poslední a často jedinou obrannou hradbou, která ještě může odvrátit napadení konkrétního uživatele.

Vyberte si účet bez absurdních poplatků. Srovnat běžné účty

Uživatelé internetu navíc často podceňují varovné signály, jako je nestandardní chování prohlížeče nebo dokonce upozornění antivirových programů, vstupují do podezřelých systémů či přímo vypínají ochranné mechanismy.

Nový terč hackerů: Mobilní telefony a sociální sítě

Hackeři se snaží využít jakékoli příležitosti získat osobní údaje či přístupová hesla. V poslední době se stále častěji setkáváme s napadením mobilního telefonu nebo s pokusy o vylákání osobních informací přes sociální sítě.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1