Nízký tarif EG.D: Kdy platíte za elektřinu méně?

S dvoutarifní sazbou, která ukrývá tzv. nízký tarif, můžete snadno ušetřit na elektřině. Máte na ni nárok? A jak zjistíte čas, kdy EG.D zapíná levnější tarif? Přečtěte si, jak taková sazba funguje.

Porovnat ceny elektřiny

Jak funguje nízký tarif?

Distributoři elektřiny se setkávají s momenty, kdy dochází k nadměrnému zatížení sítě, a naopak s momenty, kdy se elektřina téměř nevyužívá. 

Tento problém řeší právě dvoutarifním systém, který má za cíl vytvořit po celý den rovnoměrnou poptávku po elektřině. 

Během té částí dne, kdy je spotřeba obvykle nižší, zlevní distributor elektřinu přepnutím na nízký tarif (NT). To motivuje zákazníky, aby spouštěli spotřebiče právě v tuto dobu. Dojde tak k menšímu využití sítě v jiných časech, kdy distributor spustí vysoký tarif (VT).

Podmínky k získání dvoutarifní sazby

Máte nárok na dvoutarifní sazbu? K jejímu získání musíte splňovat určité předpoklady. Mezi ně patří podmínky distributora a Energetického regulačního úřadu

Vysoká spotřeba

V domácnosti musíte provozovat elektricky náročný spotřebič. Takovým spotřebičem většinou bývá elektrické vytápění nebo bojler pro ohřev vody. Zamyslete se tedy, jestli jste nepořizovali v nedávné době náročný spotřebič, který by vám k dvoutarifní sazbě dopomohl. 

Máte revizní zprávu

Před zažádáním o přechod na dvoutarifní sazbu, je nutné nechat ověřit bezpečnost elektrických rozvodů v domě. Distributoři vám na svých stránkách nebo infolince doporučí ověřené techniky z vašeho okolí. Cena revize se odvíjí od velikosti objektu, složitosti sítě a minulé revizní zprávy. Jestliže uplynula dlouhá doba, co jste revizi naposled nechávali dělat, bude vás to stát trochu víc. Zpráva začíná přibližně na 1 000 Kč.

Máte správný jistič

Jistič je automatický vypínač, který vypne dodávku elektřiny, pokud dojde k překročení určité hranice. Tím zabrání poničení elektrospotřebičů v důsledku zkratu. Hodnota uváděná v ampérech by měla odpovídat maximálnímu celkovému příkonu všech spotřebičů v domácnosti. Pokud chcete využívat spotřebiče náročné na elektřinu, budete pravděpodobně potřebovat třífázový jistič. S případnou výměnou vám také pomohou na zákaznické lince distributora.

Kalkulačka cen elektřiny

Dvoutarifní sazba v praxi

Existují dvě jednotarifní sazby, které se týkají domácnosti s nízkou (sazba D01d) nebo obvyklou spotřebou (sazba D02d). V rámci jednotarifní sazby odebírají domácnosti elektřinu pouze ve vysokém tarifu.

Dalších devět sazeb už se vztahuje na domácnosti s vyšší spotřebou, které mají nárok na dvoutarifní sazbu. Patříte mezi ně?

SazbaTyp spotřeby
D25dElektrický akumulační spotřebič k vytápění nebo pro ohřev vody
D26dElektrický akumulační spotřebič k vytápění
D27dElektromobil (NT je většinou dostupný od 18:00 do 8:00)
D35dSmíšený systémem elektrického vytápění (kombinace akumulačního a přímotopného)
D45dPřímotopy
D55dTepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31. 3. 2005
D56dTepelné čerpadlo uvedené do provozu od 1. 4. 2005. Sazbu bylo možné přiznat do 31. 3. 2016.
D57dSmíšený systémem elektrického vytápění (kombinace akumulačního a přímotopného) nebo odběrná místa využívající k vytápění přímotopné elektrické spotřebiče nebo tepelné čerpadlo. 
D61dChaty, chalupy (NT je většinou dostupný od pátku 12:00 do neděle 22:00).

Jestliže zvažujete změnu sazby, zamyslete se, jestli není na čase vystřídat i dodavatele.

Porovnat dodavatele

HDO: Kdy se spíná nízký tarif?

Jakmile získáte dvoutarifní sazbu, bude vám nainstalován speciální spínač. Pokud máte moderní elektroměr, je velmi pravděpodobné, že tento spínač je v něm už zavedený, jen prozatím nebyl aktivován. 

Hromadné dálkové ovládání (HDO) umožňuje distributorovi přepínat mezi vysokým a nízkým tarifem.

Přístup k nízkému tarifu se pohybuje v rozmezí 8 až 22 hodin denně. Záleží na míře vaší spotřeby a podmínkách distributora. 

Kdy platí nízký tarif?

To zjistíte na stránkách EG.D. Musíte ovšem znát kód nebo povel HDO. Ten najdete na elektroměru nebo přijímači HDO.

Čas zapnutí nízkého tarifu můžete poznat i z většiny elektroměrů. Dvoutarifní zákazníci mají své elektroměry vybavené dvěma otáčivými kolečky, která nepřetržitě načítají aktuální spotřebu elektřiny konkrétního odběrného místa. Aktuálně platný tarif lze poznat podle označení kolečka, které se zrovna otáčí. Pokud je u něj napsáno např. T1, bude se jednat o běžný denní provoz. Vyplatí se tedy počkat na spotřebu T2, která je cenově zvýhodněna. 

porovnat ceny elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Pojem noční proud se používal v minulosti, kdy domácnosti odebíraly elektřinu za výhodnější cenu výhradně v pozdních večerních hodinách až do časného rána. Nyní je však možné využívat levnější proud během dne díky dvoutarifní sazbě, která ukrývá i tzv. nízký tarif.

Časy spínání nízkého tarifu zjistíte u svého distributora elektřiny podle lokality odběrného místa. K tomu je zapotřebí znát nejprve kód nebo povel HDO (hromadné dálkové ovládání), který naleznete přímo na zařízení HDO.

Abyste mohli začít využívat nízký tarif, je třeba si se svým dodavatelem sjednat dvoutarifovou sazbu. Na dvoutarifovou sazbu máte nárok, pokud máte v domácnosti připojený náročný spotřebič, ať už elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, akumulační vytápění nebo elektrický bojler na ohřívání vody.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.