Jak vysoký musíte mít příjem, abyste získali hypotéku?

 

Bydlet ve vlastním už není nedostupný sen. Díky současným rekordně nízkým úrokovým sazbám dosáhnou na hypotéku i lidé, kteří by před pár lety neměli absolutně šanci. Prozradíme vám, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky.

 

V říjnu oslavily hypotéky 20 let na českém trhu. Za tu dobu se mnohé změnilo. Banky úvěry na bydlení poskytují daleko širší skupině zájemců než v minulosti. Hypotéky už nejsou jen pro manažery a ředitele. Šanci mají dokonce i lidé s průměrnými a v některých případech i podprůměrnými platy.

Například Česká spořitelna uvádí, že při hrubém příjmu 25 000 Kč měsíčně je možné dostat hypotéku dokonce až do výše 2 milionů korun.

Jak probíhá výpočet hypotéky podle příjmu

 
 

Jak doložit příjem bance

Zaměstnanci musí své výdělky doložit potvrzením příjmů za poslední tři měsíce. Plat se pak porovnává s příjmy za poslední rok. Podnikatelé potřebují daňové přiznání za 2 zdaňovací období. Podmínky se samozřejmě mohou lišit banka od banky.

 

Potřebujete zjistit, jestli máte dostatečný příjem, aby vám banka povolila hypotéku? Základní výpočet hypotéky dle platu si můžete udělat sami. Sepište si všechny pravidelné příjmy a výdaje domácnosti.

Do plusových položek se kromě mzdy započítávají také zisky z pronájmu nemovitosti, státní příspěvky (například na dítě), výživné nebo cestovní diety. Pro banku je důležité, aby se jednalo o pravidelné každoměsíční příjmy.

Teď už máte představu, jaká je vaše bilance. Jakou splátku hypotéky si můžete dovolit? Banky požadují, aby vám po odečtení měsíční splátky zbylo alespoň tolik, že dosáhnete životního minima. Pro výpočet je klíčový počet členů domácnosti a dětí.

AKTUÁLNĚ: Která banka má nejvýhodnější úrok?Přejít do srovnání

Banky si zájemce pečlivě prověřují

Každý, kdo touží po úvěru na bydlení, musí počítat s tím, že si ho banka důkladně proklepne. Důležitý je tzv. credit scoring nebo prescoring. Jedná se o složitý proces, během kterého bankéři vypočítávají, zda a na jak vysokou hypotéku máte nárok. 

Srovnejte si dostupné hypotéky na trhu a zjistěte, která banka vám nabídne nejnižší úrok a RPSN
 

Banky mají na své klienty rozdílné požadavky. Některé mají speciální výpočtové algoritmy. Jiné například požadují, aby čistý příjem po odečtení nezbytných výdajů byl x-násobkem jedné splátky. Důležitá je výše vašeho měsíčního příjmu, ale i smlouva v zaměstnání na dobu určitou může být problémem. Podnikatelé musí doložit alespoň jedno daňové přiznání.

I vaše výdaje hrají roli 

Instituce, u které žádáte o hypotéku, jednoduše nahládne do bankovního registru. Díky tomu zjistí, jestli jste vaše předešlé závazky spláceli řádně a včas. Pokud ne, je dosti pravděpodobné, že hypotéku nedostanete. Pozor je třeba si dávat také na kontokorent a kreditní karty. I ty by získání úvěru mohli zkomplikovat.

TIP

Kreditní karta vám může zkomplikovat žádost o hypotéku

Škraloupem na finanční stabilitě žadatele se může stát vlastnictví kreditní karty. Bankéři vám budou ochotni půjčit na vlastní bydlení méně, než kdybyste kartu neměli. Když žádáte o hypotéku, vyplatí se zrušit kreditní kartu?

 

Vlastní úspory vám pomohou

Kromě platu hrají důležitou roli také vlastní úspory, které jste ochotni na financování bydlení schopni použít. Čím více máte naspořeno, tím se vaše šance dramaticky zvyšují. Samozřejmě můžete od banky dostat i 100% hypotéku, ale počítejte s výrazně přísnějšími podmínkami a méně výhodným úrokem.

Najděte si nejvýhodnější hypotékuKalkulačka hypoték

Spolužadatel vás může zachránit

Co dělat, když vám výpočet hypotéky podle příjmu nehraje do karet? Nespoléhejte se pouze na své výdělky. Zapojte do financování své blízké. Spolužadatelem se může stát člověk v manželském i partnerském vztahu nebo také rodiče.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 13