Hypotéka na stavební pozemek: Jaké nástrahy na vás číhají?

Současné úrokové sazby padají a padají. Přemýšlíte o koupi stavební parcely? Je jedno, zdali na ní chcete postavit rodinné sídlo, nebo ho výhodně prodat a zhodnotit. Komplikací při výběru a vyřízení hypotéky je celá řada. Za jakých podmínek si můžete vzít úvěr?

Porovnat hypotéky

Typ pozemku

Klasickou hypotéku získáte pouze na pozemek určený k výstavbě. Pokud se chcete stát zemědělcem a získat do svého vlastnictví pole a louky, musíte využít jinou formu půjčky. Skutečnost, že je vybraný pozemek určený k budoucí stavbě, jednoduše dokáže stavební povolení, územní rozhodnutí nebo územní plán.

Přečtěte si u nás o odhadu ceny pozemku.

Čím ručit?

Jako nejsnazší řešení se jeví zajištění hypotéky zástavním právem ke kupovanému pozemku. Jenže když se rozhodnete ručit pozemkem, musíte o hypotéku na výstavbu domu žádat u té samé banky. Tím se připravíte o možnost výběru nejlevnější úvěrové nabídky. Na jedné nemovitosti nemohou totiž být dvě zástavní práva. Druhou možností je ručení jinou vhodnou stavbou.

100% hypotéku nezískáte

Zaplatit celou cenu stavební parcely pomocí hypotéky není v červnu 2023 možné. Kolik vám banka může na hypotéku půjčit, se odvíjí od maximální povolené LTV (loan to value). Tento parametr určuje ČNB. 

Na jaké pozemky si dát pozor?

  • Věcné břemeno omezuje vlastníka nemovitosti ve prospěch někoho dalšího. Například soused může přejíždět přes váš pozemek, čerpat vodu ze studny nebo pod pozemkem vede potrubí, ke kterému musíte zajistit přístup. Jestli je vybraný pozemek bez problémů, zjistíte v katastru nemovitostí. Ve výpisu také odhalíte, jestli není na majitele uvalena exekuce.
  • Přístupová cesta – Většinou se na pozemek dostanete přímo z veřejné komunikace, ale prodávají se i pozemky, které jsou od silnice vzdálené. Ujistěte se, že přístup k pozemku máte právně ošetřený a současnou cestu budete moci i nadále používat.
  • Inženýrské sítě – Přivést k domu všechny energetické tepny může být nákladné. Proto je potřeba zjistit, zdali je pozemek náležitě zasíťovaný. Nesmí chybět napojení na kanalizaci, vodovod, dostatečně silný zdroj elektřiny nebo plyn.
  • Co v okolí vyroste – Stále nemůžete přijít na to, proč je zrovna tahle pěkná louka tak levná? Raději se podívejte do územního plánu. Třeba se v blízkosti chystá stavba několikaproudé silnice.

Je výhodné investovat do stavebního pozemku?

Stavební pozemek nemusí primárně sloužit k výstavbě. Řada lidí vidí ve vlastnictví kousku půdy investici do budoucna. Hodnota stavebních parcel navíc pravidelně roste. Podle průzkumu Hypoteční banky by až tři ze čtyř lidí koupili nemovitost. Nejvíce se investuje do pořízení bytu na pronájem. Na druhém místě popularity jsou pozemky, které se ukazují jako dlouhodobě nejvýhodnější. 

Porovnat hypotéky

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché.

Stačí, když splníte základní podmínky. Nejdůležitější jsou tyto čtyři:

  1. Využijete online srovnání hypoték na našem webu Ušetřeno.cz.
  2. Vaše kontaktní údaje následně předáme některému z poradců pořadatele akce.
  3. Sjednáte si hypotéku nebo refinancování v minimální výši 3 500 000 Kč. 
  4. Smlouva vám bude schválena a vy ji následně uzavřete.

Poplatek na katastru nemovitostí za vás zaplatí přímo váš poradce. Vy tak nemusíte vůbec nic řešit.

Banku budou zajímat hlavně vaše pravidelné příjmy. Ty budete muset řádně doložit. Někdy pro vás ale může být doložení příjmů téměř bez práce. Když o hypotéku žádáte u banky, do které vám chodí každý měsíc výplata, většinou nemusíte už příjmy složitě dokazovat.

Stejně tak jsou důležité i vaše výdaje, a to včetně dosavadních závazků (půjček, kreditních karet, kontokorentů aj.). Aby si banka ověřila, že nemáte problémy se splácením, nahlédne také do registrů úvěrů – BRKI, NRKI a SOLUS.

Banky vždy vyžadují doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Cizinci se prokazují cestovním pasem.

Dále po vás mohou požadovat:

  • vyplněnou žádost o hypoteční úvěr,
  • dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
  • výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
  • list vlastnictví, snímek katastrální mapy a další dokumenty vztahující se k zastavené nemovitosti,
  • kupní či darovací smlouvu k nemovitosti,
  • pojistnou smlouvu k nemovitosti,
  • veškeré informace o vašich dalších půjčkách a závazcích,
  • případné rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
  • smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
  • ručitelská prohlášení.

V současné době je možné si vzít hypotéku maximálně do výše 90 % LTV z odhadní ceny zastavené nemovitosti. Je tedy potřeba, abyste měli nějaké vlastní úspory, nebo další nemovitost, kterou poskytnete bance jako další zástavu.

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.