7 důvodů, proč se vám nedaří šetřit ani spořit

 

Toužíte po klidu a míru v duši, ale nezabírá jóga, východní filozofie ani lehké legální drogy (jako kofein, léky či alkohol)? Podle některých vám k duševnímu pokoji pomůže tučný finanční polštář na vašem bankovním kontě. Podívejte se na nejčastější důvody, proč se vám stále nedaří nic uspořit, a co můžete udělat, abyste to změnili.

spoření do prasátka 

Peníze vám štěstí v životě sice nepřinesou, ale v případě různých životních karambolů vám finanční rezerva na vlastním kontě dokáže ulehčit nečekané problémy a zalepit nenadálé výdaje. Nikdy nevíte, kdy vás mohou všelijaké finanční kotrmelce zaskočit. Proto se vyplatí snažit se naspořit si aspoň malou částku, která případné obtíže snadněji vyřeší.

Přestože se snažíte, stále se vám nepodařilo skoro nic uspořit? Poradíme vám, jaké překážky se lidem nejčastěji staví do cesty, když chtějí začít spořit, a jak se jim můžete vyhnout.

7 důvodů, proč se vám nedaří nic uspořit

1. Chybí vám motivace pro odkládání úspor

Málokdo se donutí do odkládání úspor, i když ví, že by měl. Lidský mozek je totiž vrtošivý nástroj, a proto lidé strašně neradi dělají věci, které by měli nebo jsou tak nějak nudně rozumné a logické. Když vám schází motivace, zkuste si stanovit konkrétní cíle, kvůli kterým chcete spořit. Představa nového auta nebo exotické dovolené vás spíše „svede“ k tomu, abyste si pravidelně odkládali část své výplaty, než použití suchých argumentů.

TIPSpořte peníze s vidinou konkrétního cíle. Představujte si, co si za uspořené peníze chcete koupit.
 

 

2. Myslíte si, že spoření si mohou dovolit jen milionáři

Nemusíte mít zrovna tolik zlaťáků jako Strýček Skrblík, který do moře bankovek rád skáče šipky nebo v nich plave, na to, abyste začali spořit. Začít můžete i s několika tisíci korun, které uložíte na spořicí účet, kde se vám budou peníze samy zhodnocovat.

TIPNenechte ležet peníze ladem, pusťte je vydělávat na spořicí účet.
 

 

3. Topíte se v dluzích

Ukládat si pravidelně malou částku z měsíční výplaty vám možná zní jako science fiction, protože stěží zaplatíte splátky všech svých úvěrů, které jste si vzali v minulosti. S nevýhodným úrokem u půjčky nebo s výši měsíční splátky se nemusíte smířit jako s nezměnitelným faktem vytesaným do kamene. Noční můry z finanční nejistoty vám může pomoci zahnat snížení měsíční splátky úvěru refinancováním půjčky nebo sloučením půjček do jedné pomocí konsolidace.

TIP

Vyzkoušejte refinancování půjčky nebo konsolidaci úvěrů.

 

 

4. Nevyděláváte dostatek peněz, abyste mohli začít spořit

Opakuje se každý měsíc následující koloběh finančních transakcí na vašem bankovním kontu? Na účet vám přijde výplata, vy zaplatíte nezbytné výdaje, vyberete si hotovost na nákupy, a pak vám na kontě zbyde jen nula. Proto nad nějakým spořením vůbec neuvažujete.  Zkuste se zamyslet nad možností, jak snížit některé vaše pravidelné výdaje. Například s cenou vodného a stočného nic neuděláte. Pokud se nechcete stěhovat, nezměníte ani platby nájemného, ale například změnou dodavatele energií může průměrná česká domácnost stále ušetřit zajímavé částky.

TIPSpočítejte si vaši úsporu u levnějších dodavatelů elektřiny nebo plynu.
 

 

5. Nemáte kontrolu nad svými financemi

Nechcete se pouštět do spoření, protože každý měsíc je pro vás hádankou, kolik peněz vám nakonec zůstane na účtu? Plánování příjmů a výdajů by nemělo být jen záležitostí státního rozpočtu na konci roku. Podobný přehled financí se hodí sestavovat i v běžných domácnostech. Na základě vývoje útraty za jednotlivé položky pak zjistíte, kde byste mohli ušetřit.

TIP

Snažte se plánovat příjmy a výdaje rodinného rozpočtu.

 

 

6. Podstatnou část vašich zdrojů spolyká splácení hypotéky

Investice do vlastního bydlení je bezesporu jednou z nejméně rizikových cest, jak zhodnotit peníze v dlouhodobém horizontu. Úhrada měsíčních splátek hypotéčního úvěru vám ale na delší dobu odsaje část dostupných finančních zdrojů. Pokud se chýlí ke konci doba fixace, začněte se poohlížet po nabízených úrokových sazbách hypoték i u konkurenčních bank. I v průběhu trvání hypotéčního úvěru totiž můžete vyměnit svého poskytovatele hypotéky, pokud jinde najdete výhodnější podmínky.

TIPPřed koncem fixace, hledejte možnosti refinancování hypotéky.
 

 

7 . Platíte zbytečně poplatky za nevyužité služby

Mnoho lidí platí poplatky za služby, které stejně nepoužívá jen proto, že si je sjednali při zařizování daného finančního produktu. Projděte si výpis ze svého bankovního konta nebo vyúčtování od telefonního operátora a zaměřte se na výši poplatků za různé služby. Platíte za služby, které opravdu potřebujete?

TIP

Srovnejte výši bankovních poplatků u konkurence

  • Pokud najdete výhodnější ceník služeb jinde, banku změňte.
  • Na modelové příklady nákladů za vedení běžného účtu průměrného zákazníka se můžete podívat zde.
 

 

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4