Nevhodné dárky i lapače prachu: 5 tipů, jak naložit s věcmi, které už nepotřebujete

 

Našli jste pod stromečkem dárek, který vám tak úplně nepadl do oka? Nebo jste s příchodem nového roku provedli generální úklid spojený s vytříděním věcí, které nepoužíváte, a tak slouží především jako lapače prachu? Přinášíme vám tipy, díky nimž se přebytečných předmětů elegantně zbavíte. A navíc jimi třeba potěšíte někoho dalšího.

nevhodný dárekA co vaše dárky? Trefili se vám blízcí do noty? 

I když známé pravidlo velí, že darovanému koni se na zuby nehledí, určitě se vám někdy stalo, že jste dostali dárek, který vám zkrátka příliš nesedl. Nebo vás sice potěšil, ale pro změnu se vám pod stromečkem sešel dvakrát. Máte-li k dispozici účtenku (což může být v případě dárku, pokud se nechcete dotknout dárce, trochu oříšek), můžete předmět vrátit nebo ho v obchodě vyměnit za něco jiného.

 

Druhá šance pro nábytek Ikea

Máte doma nevyužívaný kus nábytku ze švédského řetězce Ikea? Nový projekt Druhý život nábytku umožňuje starším kouskům z tohoto obchodu  získat nové majitele. Možnost zpětného odkoupení použitých produktů zatím probíhá pouze v prodejně v Praze na Zličíně. 

 

 

Pokud paragon nemáte, ale přesto tušíte, že daná věc dřív nebo později poputuje na dno skříně, do sklepa či na půdu nebo v nejhorším případě do popelnice, můžete ji raději poslat dál k někomu, kdo dokáže ocenit její přednosti.

Totéž platí i pro předměty, s nimž se rozhodnete rozloučit například po zmíněném velkém úklidu nebo jim musíte dát sbohem třeba kvůli stěhování.

Co tedy s nimi? Zvolit můžete darování, starý dobrý směnný obchod nebo prodej, díky němuž ještě můžete vydělat příjemnou částku. Tu si můžete uložit třeba na spořicí účet, aby její hodnotu na klasickém kontu nesnižovala inflace.

 
NÁŠ TIP: Za sjednání spořicího účtu ING Konto aktuálně získáte bonus ve výši 500 Kč!

Na internetu najdete celou řadu portálů, kde se můžete nepotřebných věcí zbavit. Vypátrali jsme pro vás pětici z nich:

 • Nevyhazujto je jedním z internetových portálů, kde můžete nechtěný dárek či jakýkoliv jiný předmět bezplatně nabídnout ostatním uživatelům. Stačí věc opatřit popisem a fotografií a pak už jen čekat, koho zaujme. Lidé tu inzerují třeba nábytek či domácí spotřebiče, ale i nové či téměř nepoužité věci, které jim doma zabírají místo. Nechybí ani rarity, které jim celá léta ležely v nejodlehlejším rohu půdy. Dárek, který vám nepadl do noty, tak může udělat radost někomu dalšímu.
   
 • Na podobném principu fungují také stránky VšezaOdvoz. I na ně lidé umisťují předměty, které už nepotřebují, ale jiní by je mohli ocenit. Jakou podmínku musí zájemci splnit? Místo aby za věc, o niž mají zájem, platili, je zkrátka třeba, aby si ji osobně vyzvedli, aby se původní majitel nemusel zabývat dopravou. A ideálně co nejdříve. Opět stačí jen daný předmět nafotit, opatřit základními informacemi a vyčkávat, kdo si ho jako první zarezervuje. S nejrychlejším zájemcem se pak dohodnete na vhodném čase pro předání a hotovo – obě strany mohou být spokojené
   
 • Jestliže se přebytečných věcí obvykle bez sentimentu zbavujete tak, že je vyhodíte do koše, zkuste se zamyslet. Nenašly by některé z nich uplatnění třeba na něčí chatě? V bytě studenta, který má při studiu trochu hlouběji do kapsy? Nebo vlastně u kohokoliv, kdo musí počítat každou korunu? Pokud si myslíte, že ano, staňte se inzerentem na portálu Darujizaodvoz.cz, který funguje na velmi podobném principu jako jeho dva předchůdci výše. Možná zjistíte, že udělat někomu radost je snadnější, než si myslíte
   
 • Rozhodli jste se zregulovat objem oblečení v šatní skříni a snížit počet párů bot v botníku? Neváhejte a zamiřte na portál Vinted, který možná znáte pod původním názvem VotočVohoz. Ten návštěvníkům umožňuje prodej oděvů a módních doplňků, případně výměnu starších a okoukaných kousků za jiné. Prodávat pochopitelně můžete i zcela nové nebo pouze vyzkoušené oblečení, a tak si i přivydělat. Součástí webu jsou i další oddíly, jako je například diskuzní fórum. I když bychom neradi křivdili mužům, bývá prodej i lov na Vinted spíše doménou žen.
   
 • Pokud vás zajímají technologie, sledujete nejnovější trendy a kamarádíte se s chytrým telefonem, určitě by vám něměla uniknout užitečná mobilní aplikace Letgo, kterou si můžete zdarma stáhnout na stejnojmenném webu. Prostřednictvím „appky“ můžete uzavírat obchody s lidmi, kteří se pohybují ve vašem okolí. Výhodou je, že se díky aplikaci obejdete bez telefonování, posílání SMS či e-mailů, veškerá komunikace probíhá výhradně skrze Letgo. Zkuste lidem okolo vás nabídnout své přebytky, třeba vás, aniž byste to tušili, čeká fajn obchod s vaším sousedem.
 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5