Kolbiště spořicích účtů 2016: Který vám vydělá nejvíc?

 

Máte bezprizorní úspory? Nebo byste si rádi vytvořili finanční rezervu pro případ nečekaných výdajů? Zapomeňte na zašívání bankovek do matrace a raději si založte spořicí účet. Peníze, které na něj vložíte, se v závislosti na úrokové sazbě a podmínkách banky budou pomalu množit, aniž byste se o ně museli starat. Podívejte se s námi na srovnání spořicích účtů pro únor 2016.

Spořicí účet nabízí vítanou alteranativu k běžnému účtu.Spořicí účet představuje jednoduchý způsob, jak zhodnotit své finance.  

Možná si někdy říkáte, k čemu je ten spořicí účet vlastně dobrý, když už jeden účet v bance máte. Spořicí účet ale můžete mít paralelně s účtem běžným a odkládat na něj peníze, které aktuálně nepotřebujete.

A rozhodně nemusí jít o horentní sumy, i malý příspěvek se počítá. Finance vám tak nebudou ležet na účtu a ztrácet na hodnotě vlivem inflace a poplatků. Zřízení a vedení spořicího účtu drtivá většina bank nezpoplatňuje, a proto jeho založením můžete jen získat.

Který spořicí účet by vám nejlépe vyhovoval?Zjistit více

Čím vyšší úrok, tím lépe

Když vybíráte půjčku či hypotéku, zpravidla hledáte produkt s nejnižší úrokovou sazbou, abyste poskytovateli nemuseli vracet více peněz, než je nutné. U spořicího účtu je postup opačný, neboť cílem je naopak získat úrok co nejvyšší. Čím je úroková sazba vyšší, tím více se vaše úspory zhodnocují.

Úrok u nejvýnosnějších spořicích účtů na našem trhu se zpravidla pohybuje mírně pod 1,5 %. Na počátku roku několik bank, například Air Bank, Sberbank či Zuno, přistoupilo ke snížení úrokové sazby na spořicích účtech. Nejednalo se však o výrazný pád, změna, kterou vyvolala proměnlivá situace na bankovním trhu, se odehrála pouze v řádu desetin procenta.

TOP 10 spořicích účtů

Banka Název účtu Úrok p.a.
Sberbank FÉR spoření PLUS 1 %
Equa bank Spořicí účet HIT 1 %
Air Bank Spořicí účet 1 %
Zuno Spoření Plus 0,20 %
Raiffeisenbank eKonto Flexi 1,10 %
Sberbank FÉR spoření EXTRA 0,53 %
Expobank Spořicí účet GARANT 0,50 %
Equa bank Spořicí účet  0,30 %
mBank  eMax Plus 0,80 %
Zuno Spoření 0,20 %

V případech účtů, kde není velmi obtížně splnit podmínky pro dosažení bonusové úrokové sazby, zobrazuje tabulka tuto bonusovou sazbu.

Pozor na garanci a úroková pásma

Úrokové sazby na spořicích účtech jsou poměrně nestálé. A proto může výnosný úrok kdykoliv neplánovaně klesnout, což vás pravděpodobně nemile překvapí. Doporučujeme proto rozhlížet se po spořicích účtech s garantovanou úrokovou sazbou, která je zárukou, že se výše úroku po předem stanovený časový úsek (typicky 12 měsíců) nezmění.

V závislosti na sumě, kterou se na spořicí účet chystáte převést, si v přehledném srovnání spořicích účtů prostudujte, v jaké hladině se u jednotlivých spořicích účtů úroková pásma pohybují. Celý vklad se zpravidla nezhodnocuje stejně.

MODELOVÝ PŘÍKLAD:

Nejvýhodnějším úrokem ve výši 1,53 % p.a. se aktuálně může chlubit FÉR spoření PLUS od Sberbank. Na toto zúročení však dosáhnete pouze tehdy, pokud si u banky zřídíte také FÉR konto a váš vklad nepřesáhne částku 300 tisíc korun. Jinak se budete muset smířit s méně atraktivním úrokem 0,93 % p.a. Vklad nad třísettisícový limit je úročen 0,83 % p.a. (s FÉR kontem, bez něj 0,43 % p.a.). Částka převyšující hranici 5 milionů korun pak slibuje výnos 0,01 % p.a., a to bez ohledu na vlastnictví FÉR konta.

Úrokové sazby platí totiž pouze do určitého limitu a uložené finance nad mezní hranici se obvykle úročí méně výhodně. Většina bank si vystačí s dvěma pásmy, výjimkou ale nejsou ani pásma tři.  

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 26