Stavební spoření dětí už rodiče nemohou kdykoli vypovědět

 

Počítali jste s tím, že v případě nečekaných dluhů použijete na zaplacení pohledávek finance ze stavebního spoření vašich nezletilých dětí? S takovou možností už nepočítejte, zrušit stavební spoření dětí již je možné pouze se souhlasem soudu. Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu pořádně zamotal hlavu stavební spořitelnám i střadatelům.

jak zrušit stavební spoření nezletilého dítěteV roce 2013 vyplatil stát na podpoře ke stavebnímu spoření střadatelům necelých 5 miliard Kč. 

Stavební spoření je mezi Čechy nesmírně populárním finančním produktem. Má ho uzavřeno skoro každý druhý obyvatel země, včetně dětí. Z více než 4 milionů smluv přibližně každá šestou smlouvu sjednali rodiče pro nezletilého střadatele. Mnohdy lidem ani nešlo o našetření peněz pro startovní bydlení svého potomka, ale o získání státní podpory při spoření s cílem využít peníze na cokoli, co bude zrovna potřeba. Státní podpora k vlastním naspořeným financím dnes činí 2 000 Kč ročně. Proto patřilo k běžné praxí spořitelen, že na požádání rodičů bylo možné stavební spoření dítěte zrušit a vybrat si nashromážděnou částku.

Mámo, táto, nech moje stavební spoření na pokoji

U nových smluv uzavřených od 1. ledna 2014 to zatrhnul nový občanský zákoník, který podmiňuje vypovězení stavebního spoření napsaného na ratolest souhlasem opatrovnického soudu. Kromě toho, že celé projednání u soudu zabere určitou dobu a rodiče se tedy k penězům nedostanou okamžitě, budou muset najít nějaký obhajitelný důvod, proč chtějí sáhnout na majetek dítěte.

Zrušení smlouvy lze považovat za bezdůvodné obohacení rodičů

Jenže situace se nemění jen pro nově uzavřené smlouvy a výběr peněz ze stavebka od začátku roku 2014. Podle nedávného verdiktu Nejvyššího soudu měly stavební spořitelny postupovat stejně už v minulosti.

Stavební spořitelna musí zaplatit dvakrát

U projednávaného případu si v roce 2005 vybral otec syna z již rozvedeného manželství 64 tisíc korun ze zrušeného stavebka. Až syn dosáhl plnoletosti začal se soudit se stavební spořitelnou Modrá pyramida, že neměla peníze jeho otci vyplácet. Po několika letech soudních tahanic dal synovi za pravdu Nejvyšší soud. Stavební spořitelna mu teď musí vrátit peníze, které v minulosti dala otci. Protože stavební spořitelny před rokem 2014 v podobných situacích bežně nevyžadovaly stanovisko opatrovnického soudu, mohou jim hrozit i další žaloby na vrácení peněz, které již jednou inkasovali rodiče žalobců.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 4