Jak na výpočet úroku z půjčky

 

Máte pocit, že vaše banka sídlí v Babylonské věži? Zákazníci si často stěžují, že nerozumí krkolomné finanční mluvě. Prozradíme vám, co znamenají pojmy úmor, úrok, RPSN nebo zkratka p.a. Také vám vysvětlíme, jak se vypočítávají úroky.

mince  Vybrat si správnou půjčku bývá občas problém. Obzvlášť v situaci, kdy se ztrácíte v pojmech a nedokážete správně porovnat ty nejdůležitější parametry úvěru. Většinu zákazníků zajímá především výše úroků. Jedná se o peněžitou odměnu za půjčení peněz. Velikost úroku se klasicky vyjadřuje pomocí úrokové sazby, která v procentech udává, o kolik bude půjčená částka navýšena za určité časové období. Zapisuje se následovně: x % p.a. Zkratka p.a. (Per annum) znamená, že se jedná o roční procentuální míru. Pozor si dejte v případě některých nebankovních půjček. Můžete se setkat na první pohled s nízkým úrokem, ale při podrobnějším zkoumání zjistíte, že se jedná o měsíční či dokonce denní  úrokovou sazbu.

Jak se vypočítává úrok

Chcete vědět, o jakou částku přeplatíte úvěr? Použijte jednoduchý vzoreček.

 

  • Jistina – vypůjčená částka
  • Sazba – roční úroková sazba
  • Čas – délka úročení v letech

Pokud si chcete půjčit na dobu kratší než jeden rok, je výpočet komplikovanější. Každá banka má jiný postup. Liší se způsobem počítání dnů v měsíci. V našich končinách vypadá nejpoužívanější vzoreček následovně.

 

Co nám poví RPSN

Lidé se při hledání nejvýhodnější půjčky až příliš upínají k úrokové sazbě. Jenže s půjčováním peněz se pojí celá řada vedlejších, na první pohled skrytých, výdajů. Stačí zmínit poplatky za uzavření smlouvy, správu a vedení úvěru nebo převod peněžních prostředků. Všechny tyto poplatky (včetně úrokové sazby) zohledňuje ukazatel RPSN, který vám umožní posoudit míru výhodnosti poskytované půjčky. Čím nižší je roční procentuální sazba nákladů, tím méně zaplatíte.

Výpočet měsíční splátky

Nejjednodušší způsobem, jak se dozvědět výši měsíčních splátek je přes kalkulačku online půjček. Tento užitečný nástroj vám prozradí i řadu dalších informací, bez toho aniž byste je museli složitě počítat.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 7
 

 
Jste připraveni vzít si půjčku?
ebook
Chcete zjistit, jestli jste připravní na to vzít si půjčku? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám ZDARMA zašleme eknihu, díky které to zjistíte. 
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.
https://adfdata.cz/img/Bannery/pujcky.png