Splňujete podmínky hypotéky?

 

Přemýšlíte o vlastním bydlení a chtěli byste ho financovat pomocí hypotéky? Nejste si však jisti, zda splňujete základní podmínky pro její poskytnutí? Ačkoliv se banky od sebe snaží odlišit pestrou nabídkou různých hypotečních produktů, základní požadavky se obvykle shodují.

Věk

Na trhu je v současnosti značné množství institucí nabízejících hypotéky. Hlavní požadavky na jejich získání jsou však u většiny stejné. V první řadě je to plnoletost žadatele. Kromě minimálního věku, je většinou stanoven i věk maximální, který bývá 70 let. U některých bank, jako například u České spořitelny je horní věková hranice ještě nižší, a to 65 let.

Státní příslušnost

Většina bank poskytuje hypotéky pouze občanům s trvalým pobytem na území České nebo Slovenské republiky. Jsou však i výjimky, které akceptují žadatele i z jiných států. Stejně tak to platí pro lokalitu samotné nemovitosti, kde se opět převážné množství hypoték vztahuje pouze na nemovitosti v ČR. Kupříkladu Raiffeisenbank však nabízí i možnost financování koupě nemovitosti v zahraničí.

 

Příjmy

Další věcí, kterou bude banka s největší pravděpodobností požadovat, jsou vaše příjmy. A to buď ze závislé činnosti, podnikání, či jiné bankou uznatelné příjmy. I v tomto případě však najdete produkty, jako je například hypotéka bez doložení příjmů od Hypoteční banky, kde prokázání příjmů požadováno není.

Zajištění nemovitosti a další doklady

Řada poskytovatelů rovněž trvá na vhodném zajištění nemovitosti a předložení dokladů vyplývající z konkrétního účelu úvěru. Ať už se jedná o kupní smlouvu v případě koupě nemovitosti, či například stavební povolení u hypotéky na rekonstrukci. Dalším požadavkem může být povinnost zřídit si běžný účet u dané instituce, ze kterého budete hypotéku následně splácet.

Spolužadatelé

Omezen bývá i počet spolužadatelů, který ve většině případů nesmí překročit čtyři osoby. V neposlední řadě banky zajímá, zda jste zapsáni v registru dlužníků. Díky tomu, že většina žádostí o hypotéku je posuzována individuálně, dá se uspět i v případě, že nějaký záznam v registru máte. Banka si totiž při schvalování úvěru může vyžádat podrobnosti o záznamu v registru a přesně tedy vidí, čeho se záznam týká.

Pokud tedy zvažujete, že si vezmete hypotéku, neměli byste se rozhodovat pouze podle údajů, které vám vypočítá kalkulačka hypotéky. Vždy je také zapotřebí důkladně prostudovat parametry dané hypotéky, a zda vůbec splňujete podmínky pro její získání. Nejlevnější neznamená vždy nejvýhodnější.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 1
 

 
25 tipů jak zkrotit rodinný rozpočet
ebook
Chcete získat 25 tipů, jak zkrotit rodinný rozpočet? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.
https://adfdata.cz/img/Bannery/hypoteky.png