Pospěšte si! Do konce roku můžete díky „stavebku“ získat od státu až 2 000 korun

 

Uf, Vánoce jsou za námi. Zvládli jste vánoční dárky pořídit natolik výhodně, že vám na účtu zbyly peníze, které byste rádi dále zhodnotili? Řešením může být sjednání stavebního spoření, které je v současnosti nejoblíbenějším spořicím produktem v Česku. A pokud si pospíšíte, můžete za letošní rok získat státní podporu až do výše 2 000 korun. Víme, jak na to!

stavební spořeníProč nechávat peníze ležet na účtu, když je můžete pomalu zhodnocovat? 

Jestliže se vám daří si každý měsíc odkládat určitou částku „bokem“, podnikněte průzkum v oblasti spořicích produktů. Peníze uložené na běžném účtu nebo doma v matraci se vám totiž nerozmnoží, jejich hodnotu bude naopak snižovat inflace. Díky vhodně zvolenému způsobu spoření můžete prakticky bez práce dosáhnout zhodnocení svých úspor.

Atraktivita ještě nedávno populárních spořicích účtů pomalu, ale jistě klesá, stejně jako úrokové sazby, které k nim banky nabízejí. Pokud si rádi zariskujete, můžete zainvestovat do dluhopisů, termínovaných vkladů či podílových fondů. Ty umí při troše štěstí přinést vyšší zisky, ale zároveň se s nimi pojí více potenciálních rizik. Sázkou na jistotu tak zůstává právě oblíbené stavební spoření.

 
Je pro vás spořicí účet tím pravým řešením? To vám prozradí naše srovnání.

Stavebko? Oblíbený produkt, který vyžaduje trochu plánování

„Stavební spoření u nás představuje produkt s dlouhou tradicí. Jeho největší předností je fakt, že jde o způsob zhodnocování peněz, který s sebou nenese téměř žádná rizika, úspory do výše 100 000 eur jsou totiž ze zákona pojištěny. Další předností ‚stavebka' je státní příspěvek ve výši 10 % z ročně naspořené částky. Stropem pro příspěvek od státu je částka 20 000 korun, maximální přilepšení, jež mohou klienti za rok získat, tedy činí 2 000 korun, což je příjemný bonus."

- Vojtěch Adam Rychlíček, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz

Stavební spoření přináší spolehlivý způsob, jak pomalu množit své úspory, a proto se hodí spíše pro konzervativnější klienty, kteří ocení pocit jistoty. Kromě toho je „stavebko“  také dobrým odrazovým můstkem pro získání vyššího úvěru či hypotéky. Nevýhodou tohoto typu spoření může pro někoho být tzv. vázací období, které klientům znemožňuje s naspořenými financemi okamžitě disponovat, aniž by přišli o příspěvek od státu. Současné podmínky tuto dobu stanovují na 6 let. 

Zájemci mají čas do konce roku

Láká vás vidina získání státního příspěvku? Pak vám, i když se rok 2016 chýlí ke konci, nic nebrání ho získat. Není totiž důležité, ve kterém měsíci peníze na účet poskytovatele spoření vložíte, klidně může jít i o prosinec, pokud si stavební spoření stihnete sjednat. Chcete-li od státu získat příspěvek v plné výši 2 000 korun, je třeba, aby šlo minimálně o částku 20 000 korun, ale 10% zhodnocení vložené částky, které se také neztratí, vám zajistí i nižší vklad. 

Tomu, abyste státní podporu obdrželi, nahrává i rozložení státních svátků během letošních Vánoc. I když výjimečně krátké volno mnoho lidí, kteří se těšili na sváteční relax s cukrovím a pohádkami, nepotěšilo, přináší s sebou celé čtyři pracovní dny mezi Štědrým dnem a Silvestrem. To znamená, že pobočky spořitelen budou v těchto dnech otevřené, a tak budete mít dost času se v nich zastavit. Někteří poskytovatelé stavebního spoření umožňují také online sjednání.

Aby celá spořicí „operace“ dopadla úspěšně, vyplatí se návštěvu pojišťovny neodkládat a realizovat ji co nejdříve. Pokud byste celou částku pro získání státního příspěvku v maximální výši elektronicky posílali na účet spořitelny, měli byste tak učinit nejpozději 29. prosince. Většina ovšem umožňuje složení částky v hotovosti, díky němuž je připsání platby okamžité, a tak ji lze realizovat až 30. prosince.

 
Stavební spoření se vyplatí více než ukládání peněz do slamníku. Chcete znát aktuální úroky?

Zaujalo vás stavební spoření? Chcete zhodnocovat úspory pro strýčka Příhodu? Nebo byste „stavebko“ rádi založili svým potomkům, kteří by tak díky vám mohli mít snadnější start do dospělého života? Pokud vás zajímá, jaká je aktuální nabídka na trhu, jaké úročení spořitelny nabízejí či jestli je možné spoření sjednat online, pomůže vám přehledné srovnání stavebního spoření.

 
Hodnocení článku:
Počet hlasů: 5