Cestovní šek

Cestovní šek platební nástroj, který může sloužit při cestách do zahraničí. Vozit u sebe vysokou hotovost je totiž zpravidla riskantní a v některých zemích může být problém sehnat směnárnu. Cestovní šeky vydá klientovi na žádost tuzemská banka. Klient se na jednotlivé šeky podepíše a poté s nimi může vycestovat do zahraničí. Cestu však není nutné absolvovat hned, šeky mívají půlroční i roční platnost a u některých není dokonce platnost nijak omezena.

V zahraničí pak stačí navštívit banku a šek před zraky zaměstnance banky podruhé podepsat. Zaměstnanec banky poté oba podpisy zkontroluje, popřípadě si pro jistotu vyžádá i doklad totožnosti.  Je-li vše v pořádku, vyplatí klientovi požadovanou sumu. Cestovním šekem lze však mnohdy i přímo platit. V takovém případě však bývá nutné opatřit si i šeky s nižší nominální hodnotou.

Kromě bezpečnosti má cestovní šek i další výhody. Klient při jeho vystavování i vyplácení sice zpravidla zaplatí drobný poplatek, na druhou stranu může většinou počítat s výhodnějším devizovým kurzem. Řada bank navíc tento poplatek neúčtuje klientům, kteří u nich mají devizový účet.

Není nezajímavé, že cestovní šeky jsou vlastně nejstarší bezhotovostní metodou plateb. Už v roce 1891 s nimi začala společnost American Express, která je v současnosti jedinou společností, která v tuzemsku tuto službu poskytuje.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají