Centrální vytápění

Tento pojem patří do kategorie: Energie

Zobrazeno: 6917x owl small
 

 

Centrální vytápění představuje systém vytápění a ohřevu teplé vody, kdy celá topná soustava je napojena na jeden společný zdroj tepla. Teplo je vyráběno centrálně a následně rozváděno teplárenskými sítěmi ke všem odběratelům do větších územních celků. Mohou to být jak městské čtvrti, sídliště nebo průmyslové zóny. Systém je rovněž využíván v panelových domech. Stále častěji se však stává, že se společenství vlastníků uvažuje o odpojení od centrálního vytápění z důvodu vysoké ceny, či nespokojenosti s dodávkami. 

Centrální vytápění má jak své výhody, tak i nevýhody. Zaručuje zejména větší bezpečnost, díky tomu, že se zdroj nenachází přímo v obytném objektu. Koncovému uživateli odpadá jakákoliv obsluha zařízení, existuje pouze jeden zdroj emisí nacházející se mimo obytnou oblast a navíc nevznikají ztráty při nabíhání technologie. Mezi nevýhody lze zařadit vyšší cenu a velké ztráty při přenosu tepla z teplárny ke koncovému odběrateli. Problém rovněž nastává, když se porouchá zdroj nebo přenosová soustava. Bez tepla a teplé vody pak není pouze jeden objekt, ale všichni, kteří jsou do soustavy centrálního vytápění zapojeni.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.