Sálavý přímotop

Sálavé přímotopy jsou zařízení vhodná k zajištění tepla v poměrně krátké době. K vytápění místnosti využívají jevu zvaného sálání neboli přenosu tepla infračerveným zářením. Předměty nebo osoby se díky tomu velmi rychle zahřejí, i přestože vzduch v místnosti zůstává chladný. Teplo sálá do místnosti již po několika vteřinách od zapnutí přístroje. Od prohřátých těles se pak prohřívá i vzduch v místnosti. Ohřev vzduchu však trvá mnohem déle.

Sálavé přímotopy naleznou své využití především tam, kde je potřeba navodit pocit tepla jen krátkodobě a nevyplatí se vyhřívat celý prostor. Využívají se například na toaletách, v koupelnách, garážích, či dílnách. Hodí se však i pro ohřev venkovních prostor jako jsou terasy či zimní zahrady.

Mezi hlavní výhody tohoto způsobu vytápění patří zejména rychlost vytápění, úspory na vytápění, malé rozměry topného tělesa, jeho dlouhá životnost, snadná údržba, regulace a tichý provoz. Sálavé teplo je vhodné i ze zdravotního hlediska. Prospívá kloubům, páteři, pozitivně působí na dýchací potíže a alergie.

Jako nevýhoda se může jevit vysoká teplota topného tělesa, kde hrozí nebezpečí popálení nebo požáru, pokud je zařízení nevhodně umístěno. Negativní rovněž je, že teplo po vypnutí přímotopu rychle vyprchá.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají