Tepelná vodivost

Tento pojem patří do kategorie: Energie

Zobrazeno: 1608x owl small
 

 

Tepelná vodivost je schopnost daného předmětu vést teplo. Představuje čas, za jaký se teplo ze zahřáté části předmětu rozšíří do jeho zbylých částí, případně jakou rychlostí je teplo z rozehřátého objektu přenášeno do okolí.

Podle hodnot tepelné vodivosti rozdělujeme předměty na tzv. vodiče a izolanty. Vodiče mají velmi dobrou schopnost vést teplo. Té se proto využívá. Dobrými vodiči jsou materiály topných těles nebo hrnců na vaření. Stejně tak i tepelné spirály rychlovarných konvic nebo ohřívačů vody v koupelnách.

Předměty se špatnou tepelnou vodivostí se nazývají izolanty. Jejich špatné tepelné vodivosti se též využívá a to například ve stavebnictví, kde se používají na zateplování staveb. Jsou to například vaty, vlny nebo polystyren. Vzhledem k tomu, že nejnižší tepelnou vodivost mají plyny a kapaliny, využívají se také jako tepelné izolanty též materiály, které v sobě mají vzduchové bubliny.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.