Zhodnocení vkladu

Tento pojem patří do kategorie: Spoření

Zobrazeno: 1689x owl small
 

 

Zhodnocením vkladů máme na mysli pravidelně připisovaný úrok, který náleží klientům bank za jejich vklady na běžných, spořicích a termínovaných účtech. Ke zhodnocení vkladů vedle toho dochází i například v rámci stavební či penzijního spoření nebo v rámci podílových fondů. Výše zhodnocení je u jednotlivých vkladů různá a souvisí především s omezenou možností nakládat s vloženými penězi a s rizikovostí investic.

Kupříkladu vklad na běžném účtu je v tuzemských bankách nejčastěji zhodnocován úrokovou sazbou ve výši 0,01% ročně. Není však omezena dispozice s penězi a je garantován pevný úrok. Stejně tak bývá garantováno zhodnocení vkladů i v případě spořicích a termínovaných účtů a to nejčastěji ve výši několika %. Zvláště s penězi na termínovaných účtech však není možné volně nakládat. Nejvyššího zhodnocení lze dosáhnout v rámci podílových fondů či jiných forem kapitálového investování. V tomto případě však nebývá zhodnocení garantováno a s rostoucí výší možného zhodnocení roste i míra rizika, tedy že střadatel místo zhodnocení v podobě zisku zaznamená naopak ztrátu.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.