Energeticky úsporné domy

Tento pojem patří do kategorie: Energie

Zobrazeno: 1262x owl small
 

 

Energeticky úsporné domy se u nás často ztotožňují s domy nízkoenergetickými a pasivními. Všem těmto typům staveb jsou společné snahy snížit jejich energetickou náročnost, především v podobě snížení nákladů na vytápění. Rozdílná je však míra této snahy. Zatímco průměrné energeticky úsporné domy si vystačí se zhruba 50 kWh/m2 obytné plochy za rok, nízkoenergetické domy se se spotřebou pohybují kolem 35 kWh/m2 a pasivní domy si vystačí dokonce s 15 kWh/m2. Oproti běžným domům je úspora energií v těch energeticky úsporných zhruba třetinová.

Energeticky úsporný dům se většinou na první pohled moc neliší od toho běžného. Vytápěn je buď centrálně, anebo vlastním kotlem na tuhá, plynná či kapalná paliva. Jiné nebývá ani dispoziční řešení a podobné je i množství a velikost oken. Běžný dům však převyšuje v tepelněizolačních vlastnostech obalových konstrukcí. Jinak by se ani spotřeba energie nemohla dostat na výše uvedenou hodnotu. K dosažení těchto tepelněizolačních vlastností bývá zpravidla nutné přistoupit k výměně oken a zateplení fasády, podlah a stropů.

 
Přejít na slovník pojmů 
 
https://adfdata.cz/img/Bannery/plyn.png
50 rad a tipů jak ušetřit na energiích
ebook
Chcete zjistit, jak doma ušetřit na energiích? Zadejte do políčka níže svou emailovou adresu a my vám eknihu ZDARMA zašleme.
Děkujeme za zájem o náš e-book.
Vyskytla se neočekávaná chyba, zkuste to prosím později.