Převzetí hypotéky

Co je převzetí hypotéky

Převzetí hypotéky je poměrně komplikovaný proces, při kterém závazek splatit hypoteční úvěr přechází na jinou osobu. Nejčastěji dochází k převzetí hypotéky v případě prodeje nemovitosti, na které vázne zástavní právo. Zpravidla je převzetí hypotéky levnější než předčasné splacení hypotéky nebo její refinancování v době její fixace.

Úspěšné převzetí hypotéky

Pro úspěšné převzetí hypotéky je však třeba souhlasu všech tří stran; kupujícího, prodávajícího, ale také banky. Zvláště souhlas banky může být problematický. Při převzetí hypotéky si totiž banka bude ověřovat schopnost nového klienta svůj závazek splácet. V případech, kdy se má novým dlužníkem stát osoba méně bonitní, nemusí banka převzetí hypotéky povolit.

Pokud však banka souhlasí, lze hypotéku většinou s několikatisícovými náklady převést. Převzetí hypotéky probíhá následovně. Od smluvené kupní ceny nemovitosti je odečtena aktuální výše hypotečního úvěru. Zbytek kupní ceny se pak pro jistotu uloží u notáře. Jakmile se podaří vyřídit všechny náležitosti převzetí hypotéky jak v bance, tak i na katastrálním úřadě, jsou prostředky v notářské zástavě uvolněny a prodávající s nimi může volně disponovat.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají